Kurumlar için

Iletisim:

Elvan Omay
Direktör, The School of Life Istanbul
0532 4643899

Iletısım 

Brosuru Indırın

Yaraticilik

Einstein hepimizin dahi olarak doğduğunu söylemişti. İlk eğitim yıllarımızın doğuştan getirdiğimiz yaratıcı potansiyele sekte vurduğu düşüncesi yeni değil. Ciddiye alınma baskısının yanı sıra; stres, kaygı ve özeleştiri bizi tam olarak yaratıcı olmaktan alıkoyuyor. Doğru bir yaklaşım ve stratejiyle bu engelleri aşabilir, yaratıcılığı günlük hayatımıza ve profesyonel kariyerimize yeniden taşıyabiliriz.

Bu online atölyede:

•Yaratıcı sürecin doğru bilinen yanlışlarını ve temellerini öğreniyoruz
•Yeni fikirler bulma stratejilerini çalışıyoruz
•Modası geçmiş düşünce kalıplarını aşıp yepyeni fikirler üretmeyi öğreniyoruz
•Yaratım sürecini sekteye uğratabilen psikolojik engelleri tartışıyoruz
•Düzenli olarak yaratıcı bir zihniyeti kendimiz için ulaşılabilir kılmayı konuşuyoruz.  
   

Tanim

Faydalı bir çözüm için, hali hazırda var olan unsurların yeni bir şekilde birleştirilmesi, sentezlenmesidir.

Bu becerinin varliginin göstergeleri

Yaratıcı çalışanlar, bir probleme ya da soruya çözüm üretmek için hali hazırda var olan unsurları sentezleyen fikirler ortaya koyabilir. Deneme yanılma içeren versiyon ve taslaklarla çalışmayı sever.  Öz-değer algıları ile fikirlerini birbirinden ayrı tutmaları sayesinde fikirlerini diğerleriyle birlikte geliştirebilir. Anlamlı ve pratik sonuçlar doğurmayan fikirlerini bir kenara bırakmak konusunda da rahattır.

Bu becerinin yoklugunun göstergeleri

Bu becerisi gelişmemiş çalışanlar yeniyi denemekte zorlanır ve işleri aşina oldukları biçimde yapmayı tercih eder. Kendi fikirlerine karşı eleştirel olabilir ve önerilerini ekip arkadaşlarıyla paylaşmaktan çekinebilir. Yeni bir ekiple ve yeni bir görev üstüne çalışmakta zorlanabilir, rutin işleri tercih edebilir.