Kurumlar için

Iletisim:

Elvan Omay
Direktör, The School of Life Istanbul
0532 4643899

Iletısım 

Brosuru Indırın

Degisime Adapte Olmak

Değişim kaçınılmaz olduğuna göre, asıl belirleyici olan bizim onunla kurduğumuz ilişki. Değişim karşısında şaşkınlığa ve strese teslim olabilir ya da değişimi fırsat olarak görebiliriz. İnsan kaynakları yöneticilerinin %90’ı, adaptasyon becerisinin işe alımlarda çok önemli bir özellik olduğunu söylüyor.

Bu online atölyede:

•Gerekli değişimi neden görmezden geldiğimizi, ondan neden korktuğumuzu ve nasıl daha az korkabileceğimizi tartışıyoruz
•Belirsizlik ve engellerle başa çıkma yöntemleri öğrenip kendimizi doğaçlamaya, belirsizliğe ve büyümeye açmayı çalışıyoruz.
•Nasıl aktif olarak adapte olabileceğimizi, hatta gerekli değişimi nasıl başlatıp ona iderlik edebileceğimizi çalışıyoruz.
•Çalıştığımız organizasyondaki bir değişimin potansiyel risklerini ve faydalarını analiz ediyoruz.
   

Tanim

Korku ile paralize olmak yerine organizayonel değişime aktif olarak uyum sağlama ve değişimi çevik olarak yönlendirme becerisidir.

Bu becerinin varliginin göstergeleri

Adaptasyonu yüksek çalışanlar değişim korkusunun üstesinden gelmiş ve organizasyonel değişim hakkında iyimser bir yaklaşıma sahiptir. Değişimin getirebileceklerine açıktır. Belirsizliğin olduğu bir iklimde sakinliklerini korur ve değişime aktif katkıda bulunur.

Bu becerinin yoklugunun göstergeleri

Adaptasyon becerisi düşük çalışanlar, değişime aktif ya da pasif direnç gösterebilir veya değişim karşısında yoğun korku ve kaygı duyabilir. Yeni ekiplerin içinde dahi eski alışkanlıklarına bağlı kalmayı tercih edebilir. Organizasyonel değişimi bir fırsattan ziyade tehdit olarak algılar.