Pazar Aksamlari Hissettigimiz Nedir?

Normalde, hemen hemen saat 17:00 ile 19:30 arasında çöker ve saat altıda en yüksek düzeye ulaşabilir, özellikle de hava değişiyorsa ve son gün ışığı gökyüzünü kızıl pembe bir tona boyamışsa.

Pazar akşamı hissi genellikle iş ile ve hoş bir aranın ardından ofise geri dönme düşüncesiyle ilişkilendirilir. Fakat bu olup bitenlerin karmaşıklığını tam olarak kapsamaz: ruh halimizi aşağı çeken sadece yapacak bir işimiz olması değil, yanlış türde işe geri dönüyor olmamız ve bu sırada da doğru türde işin aslında ne olabileceği konusunda da vahim bir cehalet içinde oluşumuzdur.

pazaraksamlar 1

Hepimiz içimizde, hakiki çalışan benlik diye adlandırabileceğimiz şeyi, gerçekliğin ham malzemesi üzerinde gayret sarf etmeyi arzulayan eğilimleri ve kapasiteleri taşırız. Kim olduğumuza dair hayati parçaları mesleklerimize dönüştürmeyi ve meydana getirmeye dahil olduğumuz hizmet ver ürünlerde kendimizi yansıttığımızı görmek isteriz. Doğru meslekten anladığımız budur ve buna duyduğumuz ihtiyaç içimizde sevgi ihtiyacı kadar temel ve kuvvetlidir. Mesleki kaderimizi bulmayı başaramamak, yakın bir eş bulamamak kadar kalbimizi kırabilir. Yanlış meslekte olduğumuzu ve doğru uğraşımızın keşfedilmemiş olduğunu hissetmek ufak bir rahatsızlık değildir: hayatımızın merkezindeki varoluşsal kriz olacaktır.

Normalde, hafta boyunca hakiki çalışan benliğin ısrarcı çağrılarını uzak tutmayı başarırız. Acil bir para ihtiyacıyla çok meşgulüzdür ve onun tarafından yönlendiriliriz. Fakat güvenilir bir biçimde bizi tedirgin etmek için Pazar akşamları gelir. Tıpkı iki dünya arasında bekletilen bir hayalet gibi, yaşamaya ya da ölmeye izni yoktur;bu yüzden de çözümlenmeye ihtiyaç duyarak bilincin kapılarını çarpar. Üzülürüz ya da panikleriz çünkü bir parçamız, zamanın geçtiğinin ve şu anda hayatımızın geri kalanıyla yapmamız gerekeni yapmadığımızın farkındadır. Pazar akşamının ıstırabı, kendimizi daha fazla gerçekleştirmek için bizi dilsizce harekete geçirmeye çalışan vicdanımızdır.

Bu anlamda, Pazar akşamlarının bir tarihi vardır. Yakın zamana kadar, son yüzyıla kadar, pek çoğumuz için hakiki çalışan benliklerimizin işçiliğimizde kendini ifade imkanı bulması söz konusu değildi. Hayatta kalmak için çalışırdık ve asgari bir ücrete müteşekkir olurduk. Fakat düşük beklentiler artık geçerli değil. Yeteneklerimizi ticaretin motorlarına koşabileceğimizi biliyoruz, çünkü bunu yapan insanlardan görünür olan yeterince örnek var. Bu alanda mutsuz olmamız gerekmediğini biliyoruz ki hala mutsuzsak bu da belirli bir utanç hissi katıyor.

pazar aksamlar 2

Kendimize fazla yüklenmemeliyiz. Kendimizi hedefimizle yeniden bir araya getirecek mekanizmalar henüz yerlerinde değil. Bu tatminsizliklerin açık fakat gerçek yönleri konusunda çıldırtıcı biçimde yoldan çıkmış olması, çalışan benliklerimizin doğasındadır. Yapmamız gerekeni yapmıyor oluşumuzdan kesinlikle emin olsak da gerçek amaçlarımız konusunda tamamen kafamız karışık olabilir.

Yanıt, sabır, yapılandırma ve sarsılmaz niyettir. Bir dedektifin ya da paramparça olmuş bir vazonun parçalarını bir araya getirmeye çalışan bir arkeoloğun disiplinine ihtiyacımız var. Kaygımızı, bir içki ve bir filmle dindirilmek üzere kaygısızca‘Pazar hüznü’ diyerek def etmemeliyiz. Onu, başkalarını memnun etme ve kısa vadeli statü ve para ihtiyaçlarını gidermek ihtiyacının altında gömülü gerçek benlik için karmaşık fakat tümüyle temel bir arayışa ait olarak görmeliyiz. 

Başka bir deyişle, Pazar akşamı hislerimizi yalnız Pazar akşamlarına saklamamalıyız. Bu hisleri hayatlarımızın merkezine yerleştirmeli ve onların hafta boyu, aylar ve muhtemelen yıllar boyu devam edecek ve kendimizle, arkadaşlarımızla, mentorlarımızla ve uzmanlarla sohbetler meydana getirecek olan süregiden bir keşfin katalizörleri olmalarına izin vermeliyiz. Üzüntü ve kaygı, Pazar akşamları birkaç saatliğine çöktüğünde oldukça ciddi bir şey yaşanıyor. İki günlük boş vakti bitirmekten biraz rahatsızlık duyuyor değiliz, çok geç olmadan gerçekten kim olduğumuzu keşfetmeye ve gerçek yeteneklerimizin hakkını vermeye çalışmayı hatırlatan bir şeyden faydalı bir biçimde dikkatimizi dağıtmak üzere yönlendiriliyoruz.

Recent entries