Okul Bizi İs Yasamina Nasil Hazirlar?

Okulda başarılı olmak istememizin çok açık bir sebebi vardır: bize sıklıkla hatırlatıldığı üzere, hayatta başarılı olmaya giden temel yol budur.

Pek azımız sırf iyi notlar almış olmak için çalışırız: pekiyileri umursamamızın tek nedeni bir gün sağlam bir kariyere, güzel bir eve sahip olma ve başkalarının saygısını kazanma arzumuzdur.

 okul is yasam 

Ne var ki bazen, hatta biraz moral bozucu olabilecek bir sıklıkta, çok kafa karıştırıcı bir şey yaşanır: okulda çok başarılı olmuş ama hayatta bocalamış insanlara rastlarız. Veya tam tersi.

Oysa buna çok da şaşırmamamız gerekir: okul müfredatları şu anda yaşadığımız doyurucu yetişkin hayatlarından başlayıp geriye doğru düşünülerek tasarlanmamıştır. Entelektüel birikim anlamında, yüz yıldan uzun süren bir evrim sonucunda başka pek çok şeyin yanı sıra Ortaçağ manastır müfredatlarının, 19. Yüzyılda yaşamış bazı Alman eğitimcilerinin fikirlerinin ve aristokrat toplulukların kaygılarının şekillendirdiği pek çok gelişigüzel etki altında kalmışlardır.

Bu durum, okulların bize aşıladığı pek çok kötü alışkanlığı açıklamaya da yardımcı olur:

  • En önemli şeylerin zaten bilinen şeyler olduğunu, var olabilecek her şeyin zaten var olduğunu öne sürerler. Bizi özgünlüğün tehlikelerine karşı uyarmadan edemezler.
  • Elimizi havaya kaldırmamızı ve seçilmeyi beklememizi isterler. Başkalarından izin isteyip durmamızı isterler.
  • Beklentileri değiştirmek yerine olduğu gibi karşılamayı bize öğretirler.
  • Bize, yeni fikirler üretmek yerine başkalarının fikirlerini yeniden kullanmayı öğretirler.

 okul is yasam 2

 Bununla birlikte hayatta başarılı olmak için tek yapmamız gereken şey okulda başarısız olmak değil elbette. İyi bir yaşam, okuyup öğrenmemiz istenen şeyin geçerliliğini, ciddiyetini ve iş ile aile yaşamımızın günlük rutinleriyle nasıl bir ilişkisi olduğunu sorgulamamızı gerektirir. 

 

Recent entries