NASIL DAHA IYI BIR INSAN OLURUZ

İyi bir insan olmanın namı niye bu kadar kötüdür? Yaşadığımız dünyada, iyi ya da iyiliksever olmaya çalışma fikri neredeyse saflık gibi algılanıyor; fazla ağırbaşlılık, ruhsuzluk, hatta sıkıcılık gibi çağrışımları var. Öyle ki, kötü olmak tüm bunların yanında yaramaz bir övgü gibi kalıyor.

Oysa iyi olabilmek hem birey hem de toplum için sağlıklı olabilmek kadar, hatta belki de ondan daha fazla hayati bir öneme sahiptir. Ama bizler, daha fit olabilmek için spor merkezine gitmeyi gayet normal bulurken, daha iyi birisi olmak için çalışabilmeyi çok garip, hatta ürkütücü buluyoruz.

Çünkü bize göre iyi olabilmek için yapılması gereken bir şey yok- eğer olsaydı da zaten bu çok sahte olurdu. Yani bizce birisi ya iyidir, ya da değildir; bu iş alıştırmayla olmaz. Halbuki bu son derece yanlış bir düşünce kalıbı; nasıl ki vücudumuzun geliştirilebilen kasları varsa, etik yanımızın da geliştirilebilen yönleri vardır. Dolayısıyla, aslına bakarsanız iyi olmak üzerinde çalışabilecek bir olgudur.

Eğer gelecekte bir etik salonu olsaydı, bizler de aynı spor salonunda olduğu gibi, düzenli şekilde egzersizler yaparak kendi iyilik kaslarımızı geliştirebilirdik. Böylece hayatı başkalarının açısından da görebilir, tartışmalarda alttan alabilir, sabır abidesi kimselerin nezaketine ve ikili ilişkileri yürütebilme biçimine özenir, ümitsizliği umuda çevirebilmeyi öğrenebilirdik.

Belki salonlar yok, ama günümüze ışık tutan etik reçetelerimiz var. Aristo’ya göre iyi olmak 12 temel erdemin uygulanmasıyla mümkündü.

Aslında bunun bilimsel bir ölçeği olmasa da, çabalarımızın iyiye yönelmesini sağlayacak bir liste bize iyi olmanın anahtarını sunabilir.  Şimdiye kadar hepimiz daha iyi hayatlara sahip olmak istedik, ama çok azımız daha iyi bir insan olabilmeyi arzuladı. Belki de artık daha iyi biri olma mevzusunun hak etmediği kötü itibarını tersine çevirme zamanı, ne dersiniz?

Blog nasil daha iyi 1

Blog nasil daha iyi 2

İngilizce Orjinal metne ulaşmak için tıklayın: How to Become a Better Person

Recent entries