MUTLU IK ILETISIMI PROFESYONELI = MUTLU ORGANIZASYON = BUYUYEN KURUM

“Çalışanların hayatını geliştirmeye odaklı bir kültür yaratan kurumların büyüme hızı rakiplerine oranla 3 kat fazla.”

Millward Brown and Jim Stengel

 

Verimliliğin ve şirket başarılarının, çalışanların duygusal sosyal becerilerine ve psikolojilerinin iyi olmasına bağlı olduğunu siz de biz de çok iyi biliyoruz. Araştırmalardan çıkan sonuçlara göre, çalışanlar, uzun vadeli başarılarının %75’ini duygusal sosyal becerilerine ve sadece %25’ini teknik becerilerine borçlu.

İK Süreçlerinin bütününde, tüm iş arkadaşlarınıza hem kişisel olarak hem de kurum adına bir deneyim yaşatıyorsunuz. Olumlu bir işveren markası algısı, güçlü ve kapsayıcı bir kurum kültürü oluşturmak için adaylardan üst düzey yöneticilere, tüm çalışanlara, hatta kurumdan ayrılan çalışanların gelişimine, mutluluğuna, bağlılığına kadar her şey sizin sorumluluğunuzda. Yükünüz fazla!

İşte bu yüzden öncelikle siz, kendi psikolojik olgunluk yolculuğunuza sahip çıkmalı, hızlı değişimin ve belirsizliğin norm haline geldiği günümüz çalışma yaşamında önce siz kendi mutluluğunuzun sorumluluğunu üstlenmelisiniz!

Çünkü bu alanda yüzlerce araştırmanın desteğini arkamıza alarak inanıyoruz ki, Mutlu İK İletişimi Profesyoneli = Mutlu Organizasyon = Büyüyen Kurum demek!

The School of Life Istanbul ve 4C1H olarak, aynı başlıklı eğitim serisini tam da bu sebeple, sizin ihtiyaçlarınıza özel olarak tasarladık. Ve gelişim yolculuğumuza, İK iletişim profesyonelinin alet çantasında bulunması gereken en elzem gereçleri barındırdığına inandığımız iletişim ve liderlik alanında iki günlük bir eğitim ile başlıyoruz.

 

Eğitim Programı

 

10 Mayıs 2017 - Çarşamba

 09:30 – 10:00 İkram ve Açılış

10.00 - 13.00 İş’te Etkili İletişim Kurmak

13.00 – 14.00 Yemek

14.00 – 17.00 Nasıl Farklı Fikirde Kalabiliriz?

 

11 Mayıs 2017 - Perşembe

09.00 – 12.00 Liderlikte Kendi Yolunu Bulmak

12.00 – 13.00 Yemek

13.00 - 16.00 Hikayeni Yaratmak

16.00 - 16.15 Kahve Arası

16.15 – 17.45 Bir Profesyonelden İşveren Markası Hikayesi – DeFacto

17:45 – 18:30 Sertifikaların Verimesi ve Happy Hour

 

Eğitim Günleri & Yeri

10 – 11 Mayıs 2017 // Çarşamba – Perşembe

Da Vinci Eğitim Salonu - ATÖLYE // bomontiada

 

10 Mayıs, 10.00 – 13.00

İş’te Etkili İletişim Kurmak

İK iletişimi profesyoneli olarak kurum kültürünü ya da işveren markasını oluşturmak gibi zorlu süreçleri yönetirken, başarı da mutluluk da iş stratejilerine olduğu kadar, belki daha da fazla, işverenimizle, iş arkadaşlarımızla ve müşterilerimizle iletişim ve ilişki kurma becerilerimize bağlı.

Bu atölyede, değerlerimizle ve gerçek benliğimizle ilgili bir farkındalık da geliştirirerek iş yaşamında kalıcı ve güven temelli ilişkileri ve iletişim ağlarını etkili bir şekilde kurmanın ve yönetmenin yollarını öğreniyoruz.

Süre: 3 saat Atölye

Eğitmen: Ayşem Burhanoğlu

Eğitmen Hakkında: Ayşem Burhanoğlu İzmir Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği’ni bitirdi. Uluslararası perakende zincirlerinin alım ofislerinde kalite ve satın alma konularında profesyonel olarak görev aldı. 1995 yılında katıldığı Walmart’ın yegâne alım ofisinde iş geliştirme ve küresel tedarik alanlarında deneyim kazandıktan sonra kariyerine kurduğu şirketler bünyesinde uluslararası pazarlama, satış ve yönetim alanında devam etti. 2007 itibarıyla serbest danışman olarak yurtdışı firmalara ürün tedariki, orta ölçekli firmalara ise yönetim ve yurtdışı pazar paylarını büyütme konusunda destek verdi. İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi programını tamamladıktan sonra danışmanlık çalışmalarını bu konu üzerine yoğunlaştırdı.

The School of Life Istanbul’un akademik kadrosunda bulunan Ayşem, yönetim becerileri, müzakere teknikleri, mülakat teknikleri üzerine eğitim vermenin yanı sıra çeşitli sektörlerde orta ve üst düzey pozisyonlar için işe alım yapıyor. Adler Uluslararası Koçluk sertifika programını tamamladıktan sonra kariyer ve yönetici koçluğunu da çalışma alanlarına ekledi.

 

10 Mayıs, 13.00 – 17.00

Nasıl Farklı Fikirde Kalabiliriz?

İletişim kaslarımızı ne kadar geliştirsek de, onlarca, hatta yüzlerce çalışana değen projelerimizde kimi zaman birbiriyle çatışan farklı bakış açılarıyla karşılaşmamız kaçınılmaz. Farklı fikirleri duyabilmek ve dile getirebilmek organizasyonlarda hem yaratıcılığı, hem de zenginliği artırır. Fakat çoğu kez sürtüşme yaşamamak için farklı görüşlerimizi dile getirmekten kaçınır veya haklılığımızı kanıtlamak için başkalarını duyamaz hale geliriz. Fikir ayrılığı çatışmaya dönüşür. Ya bu yoğun duygularımızı yönetemez ve saldırır, ya da korkup kendimizi kapatır veya kaçarız.

Eğitimin bu bölümünde fikir ayrılıklarında kendi tarzımızın ne olduğunu daha iyi anlıyoruz ve daha iyi ve sağlıklı bir şekilde fikirlerimizi nasıl tartışacağımızı öğreniyoruz.

Süre: 3 saat Atölye

Eğitmen: Zeynep Evgin Eryılmaz

Eğitmen Hakkında: Zeynep Evgin Eryılmaz, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra University of Southern California’da Communication Management Master’ını ve European Graduate School’da iki yıllık Dışavurumcu Sanat Terapi ile Değişim doktoroya giriş programını tamamladı.

Kariyerine Türkiye’nin çeşitli uluslararası reklam ajanslarında reklam yazarlığı ile başlayan Zeynep, 10 yıl içinde pek çok yerli ve yabancı markaya 30'dan fazla televizyon reklamı, yüzlerce radyo ve basın kampanyası yarattı. Kişisel gelişime olan merakı bu yoğun tempo sonucunda ortaya çıktı.

İstanbul, İsrail, Amerika, Kanada ve İsviçre’de Gestalt koçluğu, grup koçluğu, sistem bakış açısı, çatışma yönetimi ve dışavurumcu sanat terapi eğitimlerini tamamladı.

Koçluk ve danışmanlık şirketi İnspiro ile yöneticilere ve takımlara liderlik, iletişim, ilişkiler ve yaratıcılık alanlarında özel atölyeler veren Zeynep, 2500 saati aşkın koçluk deneyimiyle Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF’den Professional Certified Coach (PCC) ünvanına sahiptir, Eurasian Gestalt Koçluk Programı’nın eğitimcilerinden biri ve The School of Life Istanbul’un akademik kadrosundadır.

 

11 Mayıs, 09.00 – 12.00

Liderlikte Kendi Yolunu Bulmak

Hepimiz kendi işimizin lideriyiz. Peki, “iyi” lider kime denir? Sahiciliğin, iyi liderlikteki rolu nedir?

Liderlik, güçlü yönlerimizi öne çıkardığı gibi zaaflarımızı da görünür kılar. Ancak biz, tüm bu farklı özelliklerimizin bilincinde olduğumuzda özgün bir liderlik tarzı geliştirebilir ve böylece gerçekleştirmeyi istediğimiz amaca doğru kararlılıkla yönelip istediğimiz sonuçları elde etmeyi başarabiliriz.

Bu atölyede, kendi liderlik stilimizi şekillendiren etmenleri ve motivasyon kaynaklarını tanımanın yanı sıra, güçlü-zayıf yönlerimiz ve kör noktalarımızı hesaba katarak başkaları üzerindeki etkimizi fark ediyoruz.

Süre: 3 saat Atölye

Eğitmen: Sami Bugay

Eğitmen Hakkında: Sami M. Bugay, ITU Matematik Mühendisliği’nin ardından I.U International Management Programı’nı bitirdi. 2000 yılında Türkiye’nin öncü e-ticaret şirketlerinden baskuda.com’un fikir babası 3 kişiden biri olarak kurumsal girişimciliğe adım attı. 2008 yılında dünyada girişimciliği destekleyen Endeavor ile ICF Türkiye’yi bir araya getirdiği “Türkiye’nin Girişimcilerini Türkiye’nin Koçları Destekliyor” projesi ile Uluslararası Koçluk Federasyonu’ndan “Local Spirit, Global Presence” ödülünü kazandı. Goldman Sachs’ın "10.000 Kadın Girişimci" programının Türkiye bacağına eğitimler vererek ve takım koçluğu yaparak katkıda bulundu. 2004 yılında kurduğu KA Eğitim, Koçluk Danışmanlık şirketi ile uluslararası projelerde eğitim, çalıştay ve koçluk yapan Sami, Türkiye'deki ICF onaylı 7 MCC - Master Certified Coach’dan biri ve çoklu disipliner ve sistemik yaklaşımı ile tek Certified Ontological Coach’tur. "Bütünsel Takım Koçluğu" başlıklı Türkiye'de alanında bir ilk olan kitabı henüz çıkan Sami Bugay, aynı zamanda The School of Life Istanbul’ın akademik kadrosundadır ve ICF Türkiye'nin Başkanı ve Endeavor Türkiye'nin girişimci mentoru ve danışma kurulu üyesidir.

 

11 Mayıs, 13.00 – 16.00

Hikayeni Yaratmak

Liderlik yolculuğunda sadece vizyonumuz ya da projelerimiz olması yetmez, onları hayata geçirmek için iç ve dış müşterilerimizin desteğini almak zorundayız. Oysa başkaları bizim değerimizi ya da iyi fikirlerimizi her zaman sezemeyebilir. Aynen kimi zaman bir yemeği uzaktan görüp de lezzetini anlayamadığımız gibi… Ancak ağzımıza atıp çiğnemeye başladığımızda lezzetinin farkına varırız. Kurumunuzla ya da kendinizle ilgili güçlü bir hikayenin de etkisi böyledir. Özellikle de dürüst, içten gelen, başarısızlıklardan ders alınmış bir hikaye, karşıdaki kişide hikayenin sahibine karşı inanç ve sadakat yaratır.

Bu atölyede felsefe, psikoloji ve ikna sanatından yaklaşımlar ve uygulamalarla liderlik yolculuğunda hikayenin önemini ve anatomisini konuşuyor, değerlerimizden yola çıkarak güçlü bir hikaye oluşturmanın ipuçlarını çalışıyoruz.

Süre: 3 saat Atölye

Eğitmen: Şeyda Taluk

Eğitmen Hakkında: 1989’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun olan Şeyda Taluk, Paris 8 Üniversitesi’nde Siyaset ve Hukuk Bilimi yüksek lisansı yaptı. Aynı üniversitede Avrupa Çalışmaları üzerine doktora öncesi seminerlere katıldı. Şeyda Taluk, 25 yılı aşkın bir süredir politikadan, sivil toplum örgütlerine, kurumsal markalardan bireysel alana kadar uzanan birçok katmanda siyasal ve sosyal iletişim konusunda danışmanlık yapıyor. Sosyal girişimcileri destekleyen uluslararası kuruluş ASHOKA’nın Türkiye temsilciliği görevinin yanı sıra BM bünyesindeki Parlamentolararası Asamble, dünyanın en önemli kadın kuruluşlarından biri olan AWID gibi birçok sivil toplum örgütüne de danışmanlık hizmeti verdi. Kadir Has Üniversitesi’nde iletişim bölümünün kurulmasında görev alan Taluk, halen Bahçeşehir Üniversitesi’nde İkna ve İletişim Psikolojisi ve The School of Life Istanbul’da bir ikna ve iletişim tekniği olarak hikaye anlatımı üzerine ders veriyor.

 

 

11 Mayıs, 16.15 – 17.45

Bir Profesyonelden İşveren Markası Hikayesi // DeFacto

Peki tüm bunları uygulayan, kocaman bir mutluluk ekibine sahip olan, 3 yıldır “Geleceğe Depar” işveren markası hikayesini yaşatan ve yaşattıran profesyonelden neyi, nasıl yaptıklarını dinleyeceğiz. İK süreçlerini nasıl “Geleceğe Depar” Hikayesi ile bütünleştirdiler, bu yolculukta rotalarını başka hangi yöne çevirdiler, kurum kültürünü oluşturmak için ne gibi püf noktalar var, bunları konuşacağız.

Süre: 1,5 saat Atölye

Eğitmen: Yeşim Çokeker – DeFacto Akademi ve Mutluluk Kıdemli Müdürü

Eğitmen Hakkında: 1992 yılında okurken başladığı perakende sektöründeki kariyerinden 12 yıl sonra satış yöneticisi olarak ayrılarak “sürekli öğrenme” değerini odağında tutabilmek için danışmanlık sektörüne geçti. 2004-2014 yılları arasında Türkiye’nin önemli kurumsal şirketlerinde; verimlilik projelerinde ‘Danışman’, eğitim ve gelişim programlarında ise ‘Eğitmen’ olarak görev alan Yeşim, Ocak 2014 itibariyle çalışma hayatına DeFacto’da devam etmektedir. 20 yılı aşkın süredir deneyimlediği yöneticilik, danışmanlık, eğitmenlik disiplinlerini koçlukla taçlandırarak ICF ACTP Profesyonel Koçluk Sertifikasyonu’nu tamamlayıp FCPC unvanını almıştır. İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünden mezun olduktan sonra yine İstanbul Üniversitesi’nde pedagojik formasyon eğitimini tamamlayarak Matematik Öğretmenliği de yapmıştır. Halen İstanbul Üniversitesi’nde Yönetici MBA Programı’na devam etmektedir.

Eğitim Size Neler Kazandırabilir:

 

• İK iletişimi profesyoneli olarak, iş süreçlerinde ve tüm müşterilerle ilişkilerde gereksinim duyacağınız iletişim ve liderlik odaklı psikolojik yetkinlikleri, psikoloji ve felsefe alanından bilgi aktarımı ve sektörden örnekler ve deneyimler aracılığıyla öğrenmek. Kendi gelişim alanlarınızı fark etmek,

• Psikolojik olgunluğun temelini oluşturan; kendi değerleriniz, güçlü yönleriniz ve zaaflarınız, tepki gösterme ve liderlik stiliniz, başkaları üzerindeki etkiniz ve motivasyon kaynaklarınız hakkında daha fazla farkındalık kazanmak,

• İş hayatında güven temelli, kalıcı ilişkileri ve iletişim ağlarını etkili bir şekilde kurmanın yollarını öğrenmek,

• Otomatik olarak benimsediğiniz varsayımları, verdiğiniz tepkileri ve uyguladığınız savunma stratejilerini denetleyerek geri bildirim vermenin ve almanın yollarını kavramak,

• Müzakereler sırasında kendi çıkarlarınız ile başkalarının çıkarları arasında sağlıklı bir dengeyi tutturmanın yollarını anlamak,

• Fikir ayrılıklarını dile getirebilmenin ilişkiler için neden gerekli ve kaçınılmaz olduğunu anlamak ve kendi alternatif görüşünüzü daha net ve direkt dile getirmeyi öğrenmek,

• Başkalarının farklı fikirlerini duyabilmek, onların perspektifinden görebilmek ve fikir farklılığıyla da yaşayabilmek,

• Kendinize anlayışlı olmanın neden vazgeçilmez bir liderlik özelliği olduğunu kavramak,

• Başkalarını motive etmenin kimi iyi ve etkili yollarını keşfetmek,

• Kapsamlı bir vizyon geliştirmenin ve iletişimini yapmanın liderlikteki önemini deneyimlemek,

• Ve liderlik yolculuğunda işvereninizin, iş arkadaşlarınızın ve müşterilerinizin desteğini almak için, bir iletişim ve ikna metodolojisi olarak hikayenin anatomisini öğrenmek.

 

Eğitime Kimler Katılmalı:

• İK iletişimi profesyonelleri

• İşveren marka yönetiminin süreçlerinde yer alan tüm İK profesyonelleri

• Kurum kültürü oluşturma süreçlerinde çalışan İK profesyonelleri

• İşveren markası ve kurum kültürü süreçlerinin içinde yer alan, katkı sağlayan İK dışı alanlardan tüm profesyoneller

 

 

Eğitim Ücreti:

1 kişi 1.650 TL + KDV

3 kişi ve üzeri kişi başı 1.550 TL + KDV

 

Bilgi ve Katılım:

0505 852 9112 hello@4c1h.com

0532 464 3899 istanbul@theschooloflife.com

 

 

*Eğitime katılanlara katılım sertifikası verilecektir.

*Eğitim en az 20 kişi ile açılır.

*Eğitim ücreti tüm atölyeleri kapsamaktadır. Atölye ücretlendirmesi yapılmadığından, atölye ya da atölyelere katılım sağlanmaması durumunda ücretin iadesi mümkün değildir.

 

Recent entries