Dügün Albümünüzde Hangi Fotograflar Olmali?

Düğün fotoğrafları özel bir günün mutluluk verici kayıtlarından ibaret değildir. Daha büyük ve daha derin bir rolleri vardır. Fotoğrafların amacı düğünün gerçekten ne anlama geldiğini saklayarak daha sonra ihtiyacımız olduğunda ulaşılabilir olmasını sağlamaktır. Fotoğrafçının görevi, muhtemelen düğün günü hariç çok sayıda gün boyu gerçekleştirilecek ve çifte bazı temel soruların yanıtlarını hatırlatacak bir dizi sanat eseri yaratmaktır:

dugun album

i. Neden bir araya geldik?

İkimizin de uzun bir geçmişi var. Belki de 15 yaşındaki hantal bir gencin fotoğraflarını ya da gösterişli ve felaket getiren bir eski sevgilinin görsellerini sunmamız gerekebilir. Yalnızken o kadar da mutlu olmadığımızı hatırlatan dağınık mutfak lavabosunu ya da yalnız duran kızarmış fasulye tabağını göstermek faydalı olabilir. Bu görsel hatırlatıcılara ihtiyaç duyarız çünkü ilerleyen zamanlarda şu sorular bizi içeriden taciz ederler: neden seninle evlendim, neden kendimizi birbirimize böyle bağladık? Tercihimizin arkasında aslında çok iyi sebepler vardır ama onları unuturuz.  

ii. Evlenirken birbirimizde hangi olumlu özellikleri gördük?

Görsellerin birbirimizde çekici bulduğumuz yönleri yansıtması gerekir. Bunlar bariz şeyler olmayabilir. Fotoğrafçının her iki eşin de evlilik yeminlerini duyması ve bu yeminlere bir görsel ifade kazandırmaya çalışması gerekir. Birinizin biraz kayıp göründüğü bir görsel ya da bir ayak bileğinin yakın çekimi veya birinizin salaş bir kazak giydiği başka bir gün çekilmiş bir fotoğraf olabilir. 

iii. Her iki kişinin ailesinin de ilişki üzerinde nasıl bir etkisi vardır?

En faydalı evlilik albümünde her iki eşin de geniş ailesinin görsel çözümlemesine adanmış özel bölümler olurdu. Onları o özel günde göstermesi gerekmez ama belirli karakter özelliklerini, örneğin, sevecen ama fazlaca otoriter bir anneyi, tatlı ama biraz özgüvensiz babayı, her zaman bu kadar başarılı olan kız kardeşi; dünyanın geleneklerine başkaldıran ve bunun için çarpıcı bir bedel ödeyen sevgili erkek kardeşi gösterebilir. Bu insanlar bizim karakterlerimizi şekillendirmek konusunda son derece önemli roller oynamışlardır. Her birimiz nereden başladığımızın sürekli hatırlatılmasına ihtiyaç duyarız.

iv. Evlilik sorunları toplum genelinde ne kadar normaldir?

Tümüyle alışılmadık bir şekilde düğün albümü başka insanların, özellikle son derece hayranlık uyandırıcı, ilginç çiftlerin çaresizlik ve çatışma içindeki görsellerini içermelidir. Onların sıkıntıları haz uyandırır. Bizi kendi, kusurlu evliliğimizin daha gerçekçi bir değerlendirmesini yapmaya döndürecek son derece gerekli görsel bir ipucudur. Onlar düzgün insanlar olmalarına rağmen acı çekmektedirler. Çünkü böyle olur. Bu yüzden, kendi birlikteliğimizin gerilimleri ve kırılganlıkları (gerçekte oldukları gibi) düzgün insanların bir hayatı paylaştıklarında deneyimledikleri normal çalkantılar olarak temsil edilir. Albüm erken bir paniğe karşı faydalı bir kaynak haline gelir.

Birbirini izleyen yıllarda ‘Düğün fotoğraflarına’ geri dönüp bakmak evliliğin genel amacı içindeki yerini alır: ufak da olsa, bizi evli kalmaya ikna etmeye yardımcı olmanın bir yoludur.

Recent entries