Ancak Yalnizken Mutlu Olanlar Gerçek Aski Bulabilir

İlişkilerde doğru kişiyi seçmek için gerekli olan en önemli kural, bu seçim yapmakta aceleci davranmamaktır. Doyumlu bir birliktelik kurabilmenin en önemli şartı yalnızlıktan keyif almaktır. Yalnızlık bize dayanılmaz geliyorsa, makul bir seçim yapabilmemiz mümkün olmaz. Mutlu bir ilişki yaşamayı istiyorsak önce uzun yıllar boyu yalnız olma olasılığıyla barışık olmamız gerek. Aksi halde yalnızlıktan kurtulmak bizim için, yalnızlığımızı gideren partnerimizden çok daha kıymetli hale gelecektir. 

Ne yazık ki, toplum bir süredir yalnızlığı tehlikeli ve nahoş bir deneyim gibi sunuyor. Toplum yaşamı gittikçe bozulmaya uğruyor. İlişki içindeki insanlar yalnız bireylerin bağımsızlığı karşısında tehdit altında hissettikleri için onları sosyal çevrelerine davet etmiyorlar. Yalnız insanlar onlara belki de kaçırdıkları onca şeyi hatırlatıyor. Arkadaşlık ve cinsellik, elimizdeki tüm imkanlara rağmen gittikçe daha az karşımıza çıkıyor. Bu yüzden de, doğal olarak, az da olsa düzgün özelliklere sahip biri karşımıza çıktığında ona sıkı sıkı tutuyoruz ve sonunda da büyük bedeller ödüyoruz.

 

 

Cinselliğin ancak evlilikle mümkün olduğu çağlarda, insanlar bunun yanlış nedenlerle kurulan, toplum genelinde insanalar tarafından kısıtlanmış bir arzuya erişmek için kurulan evliliklerle sonuçlandığını fark ettiler. Cinsel özgürleşme insanların kiminle birlikte olmak istediklerini seçerken daha net ve doğru kararlar almalarını hedefliyordu. Fakat bu hedefe ulaşmak için eksik kalan bir nokta daha vardı. Ancak yalnız olmayı da bir ilişki içinde olmak kadar güvenli, sıcak ve mutluluk verici bir deneyim olarak yaşayabilmeye başladığımızda insanların doğru sebeplerle birlikte olduklarından emin olabiliriz. ‘Birlikteliği’ çift olmanın boyunduruğundan kurtarmamız ve cinsel özgürleşmeyi savunanlar cinselliği nasıl erişilebilir kıldıysa yalnızlığı da öyle yaygın, doğal ve ulaşılabilir hale getirmemiz gerekiyor.

Bu sırada da uzunca bir süre yalnız olmak fikriyle barışmak için çabalamamız gerek. Ancak o zaman, birini hayatımıza alma kararını, seçtiğimiz kişinin kendine has özelliklerine ve erdemlerine göre verebiliriz.

Recent entries