Geschiedenis voor een betere toekomst  

  • Masterclass
  • Online
  • Uitdagingen van nu
Hoe zorgen we ervoor dat we wél leren van de geschiedenis? Ilja Leonard Pfeijffer, Alicja Gescinska en Clarice Gargard helpen je zien wat de geschiedenis kan betekenen wanneer de toekomst onzeker voelt.

Online Evenement

Prijs

Early bird € 69,-

28 oktober, 4 november en 11 november

Met Ilja Leonard Pfeijffer, Alicja Gescinska en Clarice Gargard

“De geschiedenis herhaalt zich zelden opzichtig, maar na afloop van de gebeurtenissen blijkt zij dikwijls achter nieuwe maskers en in modieuze kostuums een oud stuk te hebben opgevoerd.”

— Ilja Leonard Pfeijffer

Veel van wat lange tijd vanzelfsprekend leek, voelt ineens minder zeker. Democratische waarden staan onder druk, maatschappelijke tegenstellingen worden scherper en verworven vrijheden blijken kwetsbaarder dan gedacht. Misschien voel je de behoefte om je uit te spreken, bij te dragen of weerstand te bieden, terwijl je tegelijk twijfelt waar te beginnen. Want welke vormen van verzet helpen werkelijk? Hoe blijf je menselijk wanneer de verhoudingen verharden? En hoe voorkom je dat bezorgdheid omslaat in machteloosheid?

Juist in dit soort tijden kan geschiedenis helpen om scherper te zien wat er gebeurt en wat er mogelijk is. Ze waarschuwt ons door te laten zien hoe democratische instituties kunnen verzwakken en hoe onrecht tot stand komt. Tegelijk verruimt ze onze verbeelding. Door kennis te maken met andere tijden, keuzes en vormen van samenleven, ontdekken we dat de toekomst niet vastligt en dat er altijd meerdere mogelijkheden denkbaar zijn.

In deze masterclass-serie presenteren we drie scherpe denkers die de geschiedenis zien als een levende bron van inspiratie: schrijver Ilja Leonard Pfeijffer, filosoof Alicja Gescinska en journalist Clarice Gargard. Met inzichten uit de literatuur, filosofie en dus de geschiedenis onderzoeken we samen hoe we machteloosheid doorbreken, hoe we menselijk blijven in duistere tijden en hoe we de stap zetten naar werkelijke (r)evolutie.

Drie sprekers. Drie perspectieven

Prijswinnende schrijver Ilja Leonard Pfeijffer kwam dit jaar met het boek Absolute democatie. Tijdens deze masterclass biedt hij een noodzakelijke routekaart naar een betere toekomst voor iedereen die bereid is de werking van macht en verval echt te begrijpen.

Alicja Gescinska won dit jaar de Socratesbeker, de prijs voor het meest urgente, oorspronkelijke en prikkelende Nederlandstalige filosofieboek van het jaar, voor haar boek Vrouwen in duistere tijden. In deze masterclass laat ze aan de hand van de verhalen van bijzondere vrouwen zien dat morele moed een actieve keuze is die ook in de donkerste uren van de mensheid gemaakt werd.

Clarice Gargard nieuwste boek, Na verzet komt (r)evolutie, is met lovende kritieken ontvangen. In de afsluitende masterclass helpt ze je zien hoe je jouw unieke stem, skills en capaciteiten inzet voor het collectief.

Het programma

Avond 1 | Ilja Leonard Pfeijffer: Absolute democratie

Hoe voorkomen we dat de democratie in naam van de democratie wordt ontmanteld?

We wanen ons veilig in onze democratische waarden, maar schrijver Ilja Leonard Pfeijffer ziet een gevaarlijk keerpunt in de geschiedenis. In zijn vlijmscherpe analyse laat hij zien hoe waarden die ooit een vanzelfsprekend houvast boden, langzaam verdwijnen. Tijdens deze masterclass neemt hij ons mee in zijn onderzoek naar de mechanismen van onze tijd. Pfeijffer biedt geen goedkoop optimisme, maar een noodzakelijke routekaart naar een betere toekomst voor iedereen die bereid is de werking van macht en verval echt te begrijpen.

Avond 2 | Alicja Gescinska: Vrouwen in duistere tijden

Wat kunnen vrouwelijke denkers uit de vorige eeuw ons leren over moed in het hier en nu?

Filosoof Alicja Gescinska neemt ons mee op een woelige reis langs drie vrouwen die met woord en daad de vernietigingsdrang van hun tijd bevochten: Rosa Luxemburg, Martha Gellhorn en Barbara Skarga. Gescinska laat zien dat morele moed een actieve keuze is die ook in de donkerste uren van de mensheid gemaakt werd. In deze sessie onderzoeken we hoe hun ideeën en hun voorbeeld ons kunnen helpen om ook vandaag de dag het goede te doen.

Avond 3 | Clarice Gargard: Je stem(pel) leren gebruiken

Durf jij in de spiegel te kijken om de weg naar een nieuwe wereld te vinden?

De wereld staat in brand en we staan erbij en kijken machteloos toe. Maar hebben we echt geen macht of moeten we leren wat we wél hebben beter in te zetten? Clarice Gargard schreef het boek Na verzet komt (r)evolutie. Een onderzoek naar een betere wereld door de lens van geschiedenis, verzet, persoonlijke verhalen en filosofische en spirituele bespiegelingen. Van Black Lives Matter tot aan Zwitserse psychiater Carl Jung, soefidichter Rumi en popster Beyoncé, allemaal kunnen ze ons iets vertellen over (r)evolutie.

In deze derde masterclass laat Clarice Gargard je zien hoe persoonlijke ontwikkeling en maatschappelijke verandering aan elkaar gekoppeld zijn. Dat je de wereld niet kunt veranderen zonder jezelf te veranderen. Ze helpt je begrijpen hoe je op grote en kleine manieren voor verandering kunt zorgen door naar binnen te keren en jouw unieke stem, skills en capaciteiten te leren inzetten voor het collectief. Deze avond vormt de afsluiting van de reeks: een krachtige oproep tot een (r)evolutie die begint bij het individu, maar de hele wereld kan transformeren.

Verder lezen Minder informatie

Voor wie?

Deze collegereeks past bij jou:

  • Als je je zorgen maakt over de toekomst
  • Als je ideeën wil voor wat jij (wel en niet) kunt doen om positieve veranderingen teweeg te brengen
  • Als je geïnteresseerd bent in geschiedenis en filosofie
  • Als je beter met veranderingen wilt leren omgaan
  • Als je meer begrip wilt van de tijd waarin we leven

Over de online collegereeks

Drie avonden krijg je een online masterclass van een expert van 1,5 uur. Het college begint met een lezing van circa 30 minuten en wordt gevolgd door een interactief interview waarbij je via de chat kunt deelnemen en jouw vragen kunt stellen.

In deze masterclass leer je

  • Lessen uit het verleden die richting geven aan de toekomst
  • Woorden vinden voor wat nu speelt
  • Verandering begrijpen vanuit filosofisch en historisch perspectief
  • Nieuwe handelingsmogelijkheden zien
  • Hoop en moed ontwikkelen

Op een rij

  • Early bird-prijs: € 69,-
  • Reguliere prijs: € 89,-
  • Voertaal: Nederlands
  • Duur: 3 avonden, 1,5 uur per avond
  • Data: Woensdag 28 oktober, 4 november en 11 november
  • Tijd: 19:30 – 21:00
  • Locatie: Online via Zoom
  • Voorkennis: Niet vereist
  • Terugkijken: Je kunt alle opnames tot 4 weken na het laatste college terugkijken
Deelnemers over onze eerdere masterclasses in deze serie

“Heel informatief, inhoudelijk sterk én hoopgevend. Mooie perspectieven.”

“Inspirerend, stemt tot nadenken en geeft hoop.”

“Het programma gaf stof tot nadenken en hoop door voorbeelden uit het verleden, heden en de toekomst. En hoop is de brandstof waardoor je acteert alsof verandering mogelijk is.”

“Zo passend in de roerige tijd waarin we leven.”

Over de sprekers

Ilja Leonard Pfeijffer

Ilja Leonard Pfeijffer schrijft romans, verhalen, gedichten, columns, essays, kritieken, theaterstukken en songteksten. In zijn nieuwe boek Absolute
Bekijk

Alicja Gescinska

Alicja Gescinska is een Pools-Belgische schrijfster en filosofe die dit jaar de Socratesbeker won met haar boek ‘Vrouwen
Bekijk

Clarice Gargard

Clarice is een bekroonde multidisciplinaire (film)maker, journalist, schrijver en community organizer die op het snijvlak van journalistiek, kunst,
Bekijk