Yanki Yazgan Ile Bizim Evdeki Ergen: Belirsizlik Ortaminda Ebeveyn Olmak

Ergenlik dönemi yaşamın kişiliğimizi şekillendirici olaylarının en yoğun olduğu kritik birkaç dönüm noktasından birisi. Anne-babaya ve başta öğretmenler olmak üzere ergenin çevresindeki diğer yetişkinlere düşen görevlerin arttığı bir zaman dilimi. Bu görevlerin başında, ergenin durumunu anlamaya çalışmak ve anlam vermek, ergenin kendi yaşamını anlamlandırması ve yaşamına anlam kazandırması sürecinde ona yol arkadaşlığı etmek geliyor. Bu yol arkadaşlığını etkili, keyifli biçimde yapabilir miyiz?

Evet. Peki, nasıl yapabiliriz?

Çocuk/genç ve erişkin psikiyatrisi alanının önde gelen uzmanı Yankı Yazgan, The School of Life’ın bu özel akşamında bu sorunun cevabına beyin gelişiminde ergenlik dönemine özgü farklılıkları ele alarak, ergenlik hakkında düşünüp araştırmış bilim insanlarının ve ruh sağlığı alanında fikir üretmiş kişilerin görüşlerini bir araya getirerek ve deneyimlerinden yola çıkarak ışık tutuyor.

Bu interaktif seminerde; ergenlik modern bir kavram mıdır, ne zaman başlar ne zaman biter, bu dönemin artan ruh sağlığı riskleri nelerdir gibi alt başlıkların yanı sıra beyin gelişiminin bu dönemde izlediği yol nedir, sorumluluk ve özgürlük arasındaki denge nasıl tesis edilir, okullardan ve öğretmenlerden neler beklenmeli gibi ebeveynlerin zihinlerini çokça meşgul eden konuları da ele alıyoruz.

Etkinliğin son bölümünde ise Türkiye’nin önde gelen sosyal girişimcilerinden, The School of Life Istanbul atölye lideri Itır Erhart’ın önerileriyle ergenlik dönemi ve sonrasındaki gençler için anlamlı bir yaşam alternatifi olarak gönüllülüğü nasıl konumlandırabileceğimizi, ebeveynlerin bu zeminde nasıl yol bulabileceğini ve Türkiye’deki ergenler ve gençler için gönüllülük olanaklarını konuşuyoruz.

ÖZEL ETKİNLİKLER HAKKINDA 

Nasıl bir hayat yaşamalıyız? Belki de en kadim soru... The School of Life’da hayata hangi değerlerin rehberlik etmesi gerektiğini sorguluyoruz. Bu amaçla özgün ve sıra dışı kişilikleriyle tanınan düşünür, sanatçı ve konuşmacılardan hikayeleri, deneyimleri ve yaklaşımları ile bize rehberlik etmelerini istiyoruz. Önde gelen isimlerle buluşacağımız özel etkinliklerde bireysel yolculuklara kapı açan rahatlatıcı, yol gösterici ya da kışkırtıcı farklı bakış açıları duymaya, deneyimlemeye hazır olun. 

Bu özel ve tek seferlik etkinliklerden haberdar olmak için, lütfen bültenimize üye olun.

Özel Etkinliklerimizin yanı sıra programımızda; The School of Life’da yapıp ettiklerimizin ve üretimimizin kalbinde yer alan ve on iki dersten oluşan Yeni Müfredat, sizi bugünün iş yerinde başarılı ve mutlu olmak için gereken becerilerle donatan Profesyonel Atölyeler, sizin gibi diğer meraklı ve açık görüşlü bireylerle bir araya geleceğiniz Deneyimler yer alıyor. 

KONUSMACILAR

yank yazgan web3Yankı Yazgan çocuk/genç ve erişkin psikiyatrisi alanında serbest uzman hekimdir.  Akademik kariyerini 1995’ten bu yana Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Profesör ve Yale Child Study Center’da öğretim görevlisi olarak sürdürüyor. Bilimsel araştırmalarını ve yayınlarını psikiyatri, moleküler genetik, kognitif nörobilim ve insan gelişimi alanlarında yaptı.

Tıp ve akademik kariyerinin yanı sıra ‘konuşmacı’ ve ‘yazar-çizer’ olarak amacını insanın büyüme sürecini ve beyin gelişimini herkesin anlaması ve hayatına uygulaması olarak tanımlıyor. Büyümek, anne-babalık ve çocuklu hayat hakkındaki yazı, kitap ve konuşmaları bu düşünce ile oluştu.

Benzer bakış açısıyla, iş ve eğitim hayatında insan gelişimi , ‘liderliğe terfi’, ‘risk ile iyi geçinmek’ ya da ‘aile kalmak şirket olmak’ gibi başlıklarda insan gelişimi ve beyin bilimleri alanındaki deneyim ve bilgilerine dayalı seminerler düzenliyor.  

tr erhart web new2

Itır Erhart Boğaziçi Üniversitesi'nde İngiliz Dili Edebiyatı ve Felsefe okudu. Aynı üniversitede Felsefe yüksek lisans programını tamamladı ve aynı yıl Cambridge Üniversitesi'nde Felsefe öğrenimine başladı. M.Phil. derecesini kazandıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde ders vermeye başladı.  2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden doktora derecesini aldı. 

Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi  İletişim Fakültesi’nde toplumsal cinsiyet, insan hakları, spor ve medya üzerine dersler veren Itır, Türkiye’nin ilk yardımseverlik koşusu oluşumu olan Adım Adım’ın kurucuları arasında. Bu alanda yaptığı çalışmalardan dolayı 2009 yılında “Fark Yaratanlar” programına konuk oldu ve 2010 yılında Ten Outstanding Young  Persons jüri özel ödülünü aldı, 2014 yılında ise Ashoka Fellow seçildi. 

İNDİRİMLER:

Bu derste, geçerli kimliği olan öğrenciler, 65 yaşın üzerindekiler, emekliler ve engelli bireyler için %20 standart fiyat indirimi uygulanmaktadır. TSOL’un bir eğitim ve kültür girişimi olması nedeniyle, öğretmenler de aynı indirimden faydalanmaktadır.

 

 

 

Için bilet satın al
Yanki Yazgan Ile Bizim Evdeki Ergen: Belirsizlik Ortaminda Ebeveyn Olmak

Ne:
Özel Etkinlik

SATIN AL

Mart ayında olacağını duyurduğumuz bu etkinliğimizi Corona Virüs’e karşı alınan önlemler kapsamında erteledik. Yeni tarihi mümkün olan en kısa sürede duyuracağız.

 

 

Assembly Ferko Signature Binası
Büyükdere Caddesi No 175, Levent, 34398, Istanbul
(Özdilek Park AVM ve Metrocity AVM arasındaki yüksek bina)

Levent Metro Plazalar çıkışını kullanabilir veya aracınızı ücretsiz olan Özdilek Park AVM ya da ücretli olan Kanyon AVM otoparklarından birine bırakabilirsiniz.

Harita için tıklayın