Alper Hasanoglu ile Içimizdeki Aile

Huzurlu olmak ve mutsuz olmamak için temel ruhsal ve duygusal gereksinimlerimizin doyurulması gerekir. Temel ruhsal gereksinimlerimiz güvenli bir bağlanma içinde olmak, özgür olmak, duygu ve düşüncelerimizi ifade edebilmek, kendilik değerimizi koruyabilmek, çocukluğu da işin içine kattığımızda ebeveynlerimiz tarafından yönlendirilmek, sınırlarımızın gösterilmesi ve oyun oynayabilmektir. Çocukluk ve ilk gençlikte bize en yakın bakım veren insanlarla olan ilişkilerimizde ruhsal ve duygusal gereksinimlerimiz süreklilik gösteren bir şekilde ya da sık sık doyurulmadan kaldığında, nörobiyolojik bir temeli de olan belli duygusal, düşünsel ve algısal kalıplar geliştiririz. Bu kalıplara şema adını veriyoruz. Toplam 18 tane, içeriği ve görülme sıklığı kültüre göre farklılık gösterebilen evrensel şema vardır. Örneğin duygusal yoksunluk, instabilite, fedakarlık, boyun eğicilik, yüksek standartlar vs. Bu şemalardan bir veya birkaçı aktive olduğunda mod adını verdiğimiz belli kişilik yanlarımız ortaya çıkar. Örneğin kırılgan çocuk modu ya da kızgın çocuk modu gibi. Ya da herkese yukarıdan bakan mod, alttan alan mod. Bütün bu modlar şemaların doğurduğu katlanılması güç duygularla başa çıkmak için baş vurulan ve işlevsel olmayan başa çıkma stratejileri olarak da değerlendirilebilir. Bu modlar nedeniyle kişinin kendini de şaşırtan farklı kişiliklere sahipmiş duygusuna kapılır insan. İçimizde bir aile yaşıyormuş gibidir. Terapi de içimizdeki bu ailenin birbirini tanıması, kabul etmesi ve birbiriyle barışması sürecidir.

Bu atölye çalışmasının amacı katılımcıları şemalar ve modlarla ilgili bilgilendirmek ve kendi şema ve modlarıyla ilgili ilk yüzleşmeyi yaşamalarına olanak sağlamaktır.

ÖZEL ETKİNLİKLER HAKKINDA 

Nasıl bir hayat yaşamalıyız? Belki de en kadim soru... The School of Life’da hayata hangi değerlerin rehberlik etmesi gerektiğini sorguluyoruz. Bu amaçla özgün ve sıra dışı kişilikleri ve çalışmalarıyla tanınan düşünür, uzman, sanatçı ve konuşmacılardan birikimleri, hikayeleri, deneyimleri ve yaklaşımları ile bize rehberlik etmelerini istiyoruz. Önde gelen isimlerle buluşacağımız özel etkinliklerde bireysel yolculuklara kapı açan rahatlatıcı, yol gösterici ya da kışkırtıcı farklı bakış açıları duymaya, deneyimlemeye hazır olun.

Özel Etkinliklerimizin yanı sıra programımızda; The School of Life’da yapıp ettiklerimizin ve üretimimizin kalbinde yer alan ve on iki dersten oluşan Ana Müfredat, sizi bugünün iş yerinde başarılı ve mutlu olmak için gereken becerilerle donatan Profesyonel Atölyeler, sizin gibi diğer meraklı ve açık görüşlü bireylerle bir araya geleceğiniz Deneyimler yer alıyor.

ATOLYE LIDERI

Alper Hasanoglu 1Alper Hasanoğlu psikiyatr, psikoterapist, yazar. 1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'ni ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdi. 1997 yılında İsviçre'de psikiyatri ihtisası yapmaya gitti. İsviçre Basel Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda ihtisasını tamamladıktan sonra 2007 yılına kadar Psikiyatri Polikliniği'nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

Türkiye’ye döndükten sonra psikiyatri ve psikoterapi çalışmalarına devam etmenin yanı sıra Bir Terapistin Arka Bahçesi, İlişkilerin Günlük Hayatı ve Aşkın Halleri adlı üç kitabı Remzi Kitabevi’nden yayınlandı. Radikal'de düzenli olarak yazdı. Yazılarına www.therapiasophia.com ’da devam ediyor. Aşkın Halleri genişletilmiş olarak Doğan Kitap'tan yayımlandı. Diğer kitapları ise Hayat ve Diğer Hastalıklar ile Şirin Seçkin ile birlikte kaleme aldığı Çocuklukta Rezilyans.

İNDİRİMLER:

Bu derste, geçerli kimliği olan öğrenciler, 65 yaşın üzerindekiler, emekliler ve engelli bireyler için %20 standart fiyat indirimi uygulanmaktadır. TSOL’un bir eğitim ve kültür girişimi olması nedeniyle, öğretmenler de aynı indirimden faydalanmaktadır.

Için bilet satın al
Alper Hasanoglu ile Içimizdeki Aile

180 TL

Ne:
Özel Etkinlikler