Alper Hasanoglu ile Sairlerden Hayat Dersleri: İnsan

“Ne gelir elimizden insan olmaktan başka…”

-       Edip Cansever

Bu dizeyi üçü de yazabilirdi: Cemal Süreya, Edip Cansever, Turgut Uyar… Diğer ikisi, Edip Cansever’in yazmasını uygun gördüler. Onun yazabileceği birçok başka dizeyi de diğerleri yazdı. Alper Hasanoğlu ile Hayat Dersleri serisinde bu kez 3 büyük şairin izini sürüyoruz.

Edip Cansever hayatı daha felsefi ve kuşbakışı bakarak bütünlüğü içinde anlamamıza yardım ederken, Turgut Uyar şehrin ve şehirlerin içlerine kadar girmemizi sağlar. Bu da insanın sıradanlığına – kendi sıradanlığımıza dolayısıyla – daha yakın olmak demek.

Edip Cansever’in şiirlerinde kendi içimize döneriz, Turgut Uyar’la ise insan olarak ötekine yolcuğa çıkarız. Cemal Süreya, kadın-erkek ilişkisindeki erotizmi, bir yandan romantik, diğer yandan eğlenceli bir yaşantıya dönüştürür.

Sonuç olarak üçü de insanı anlatır ve insanı anlamamıza farklı açılardan kapılar aralar.

Onların dizeleriyle insanda ve insanlar arasında yapacağımız bu yolculuk bize yalnızca kendimizi daha iyi anlamamızı değil, aynı zamanda toplumsal olaylara duyarlılığın nasıl çok daha incelikli olabileceğini de gösterecek. Çünkü Freud’un da söylediği gibi, şairlerin öylesine uğradıkları yerlere biz büyük uğraşlar sonucu varabiliyoruz.

BU SERİNİN DİGER BULUSMALARI:

Alper Hasanoğlu ile Edebiyatçılardan Hayat Dersleri: İstanbul / 25 Eylül Çarşamba 2019 Joint Idea Kanyon

 Alper Hasanoğlu ile Filozoflardan Hayat Dersleri: Umut / 27 Kasım Çarşamba 2019 Joint Idea Kanyon

ATÖLYELER HAKKINDA

Atölyeler akademik kadronun önde gelen isimleri tarafından tasarlanır ve sunulur. Katılımcılara atölye lideri ile derinlemesine çalışma fırsatı sunan atölyeler, bilgi aktarımının yanı sıra konu hakkında düşünmeyi tetikleyen okuma önerileri ve grup tartışmalarını içerir.

ATOLYE LIDERI

Alper Hasanoglu 1Alper Hasanoğlu psikiyatr, psikoterapist, yazar. 1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'ni ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdi. 1997 yılında İsviçre'de psikiyatri ihtisası yapmaya gitti. İsviçre Basel Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda ihtisasını tamamladıktan sonra 2007 yılına kadar Psikiyatri Polikliniği'nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

Türkiye’ye döndükten sonra psikiyatri ve psikoterapi çalışmalarına devam etmenin yanı sıra Bir Terapistin Arka Bahçesi, İlişkilerin Günlük Hayatı ve Aşkın Halleri adlı üç kitabı Remzi Kitabevi’nden yayınlandı. Radikal'de düzenli olarak yazdı. Yazılarına www.therapiasophia.com ’da devam ediyor. Aşkın Halleri genişletilmiş olarak Doğan Kitap'tan yayımlandı. Diğer kitapları ise Hayat ve Diğer Hastalıklar ile Şirin Seçkin ile birlikte kaleme aldığı Çocuklukta Rezilyans.

İNDİRİMLER:

Bu derste, geçerli kimliği olan öğrenciler, 65 yaşın üzerindekiler, emekliler ve engelli bireyler için %20 standart fiyat indirimi uygulanmaktadır. TSOL’un bir eğitim ve kültür girişimi olması nedeniyle, öğretmenler de aynı indirimden faydalanmaktadır.

Için bilet satın al
Alper Hasanoglu ile Sairlerden Hayat Dersleri: İnsan

TEK ATOLYE: 180 TL ; 3’LÜ SERİ: 390 TL*

Ne:
Özel Etkinlikler
Ne zaman ve nerede:
  • Wed 23 Oct 2019 19.30 - 22.30
    Joint Idea Kanyon

Satın Al

*3‘lü seri fiyatı indirimleri içermektedir. Ayrı bir indirim uygulanmamaktadır.