Pelin Batu ile Tek Basinaligin Keyfi Nasil Cikar

İnzivaya çekilmek veya tek başına kafa dinlemek deyince özellikle popüler kültürün bize sunduğu imgeler pek destekleyici değildir. Televizyon programlarından reklamlara;  çizilen ‘mutluluk’ tablosunun merkezinde hep şen şakrak bir arkadaş grubu bulunur. ‘Tek başına’ olmak ise çoğu zaman ‘yalnız’ olmakla eşanlamlıdır. Bizimki gibi aileyi merkeze alan ve bireyselliğe pek yüz vermeyen kolektif kültürlerde tek başınalığın yer yer tuhaf bile görüldüğü gözden kaçmaz. Ancak, günümüzde özellikle metropollerde tek başına yaşayanların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Bu derste Montaigne’den Virginia Woolf’a çok sayıda yazar ve düşünürün tek başına olmak ile yalnız olmak arasındaki ayırımı nasıl yaptığına tanık olacağız. Tek başınalığın neden kimi zaman endişe kaynağı olabildiğini ve korkularımızı yenmenin bize sağlayacağı yararları düşüneceğiz. Keşişlerin ve inzivaya çekilenlerin hayatlarından ilham alırken şu soruyu da tartışmaya açacağız:  Tek başımıza mutlu olmayı başaramıyorsak sevgililerimizle, özel ve iş hayatımızdaki arkadaşlarımızla ve ailemizle kurduğumuz ilişkilerde mutluluğu yakalamak mümkün mü?

Amerikalı yazar ve filozof Thoreau şöyle demiş: "İnzivadan daha iyi bir yol arkadaşı olduğunu sanmıyorum. Başkalarıyla birlikteyken genellikle odalarımızda tek başınayken hissettiğimizden daha yoğun bir yalnızlığa kapılırız.” 

Tek başınalığın sunduğu rahatlığın ve özgürlüğün keyfini çıkarma yollarını buyrun birlikte keşfedelim.

 

ATÖLYELER HAKKINDA

Atölyeler akademik kadronun önde gelen isimleri tarafından tasarlanır ve sunulur. Katılımcılara atölye lideri ile derinlemesine çalışma fırsatı sunan atölyeler, bilgi aktarımının yanı sıra konu hakkında düşünmeyi tetikleyen bireysel ve grup egzersizlerini içerir. 

 

ATOLYE LIDERI

Pelin Batu 1Pelin Batu Marymount Lisesinden mezun olduktan sonra New York Üniversitesi’nde edebiyat ve felsefe okudu. Boğaziçi Üniversitesi’nde tarih lisansını bitirdikten sonra yine aynı okulda Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Kimi edebiyat ve konulu dergilerde yazıları ve şiirleri yayınlandı.

Pelin sinema kariyerine Ferzan Özpetek ile başladıktan sonra pek çok filmde oynadı. Belgesellerde görev aldı ve çeşitli televizyon programları yaptı. İlk kitabı “Glass” (Cam) 2003 yılında Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı 2009’da bunu ikinci şiir kitabı “The Book of Winds” (Rüzgarlar Kitabı) takip etti. Resim ve vezinlerinden oluşan üçüncü kitabı 2013 yılında yayımlandı.

İNDİRİMLER:

Bu derste, geçerli kimliği olan öğrenciler, öğretmenler, 65 yaşın üzerindekiler, emekliler ve engelli bireyler için %20 standart fiyat indirimi uygulanmaktadır. 
Bilgi ve Havale / EFT ile ödeme için: istanbul@theschooloflife.com

Için bilet satın al
Pelin Batu ile Tek Basinaligin Keyfi Nasil Cikar

Ne:
KENDİNİ ANLAMAK

Satın Al