Aydan Bayir ile Öz-Şefkat

Başkalarının hatalarına ve acılarına karşı bu kadar anlayışlı ve şefkatli davranabiliyorken, kendimize neden aynı sevecenliği gösteremiyoruz? 

Günlük hayatın bir çok alanında ‘yeterince iyi’ olamadığımızı düşünen ve bazen ufacık bir hatamızda dahi mükemmeliyetçilik oklarını kendimize çevirebilen bizler, yeri geldiğinde yakın çevremize bunun tam tersi bir anlayışla davranıyoruz. Peki mum dibine ışık verebilseydi nasıl olurdu?

Özellikle son yirmi yılda yapılan bilimsel çalışmalar kendisiyle anlayışlı ve şefkatli bir diyalog geliştirebilenlerin, endişe, depresyon, stres, gelecek ve geçmiş kaygısı, mükemmeliyetçilik, utanç seviyesinde azalma; öte yandan hayattan tatmin duyma, mutluluk, sosyal bağlılık, öz-güven, iyimserlik, merak ve şükran duygularında artma olduğunu ortaya koymaktadır.

Kendi hata ve yetersizliklerine karşı şefkat göstermek anlamına gelen öz-şefkat herkes tarafından öğrenebilebilen ve  herkesin günlük hayatta ihtiyaç duyduğu bir yetenektir. Bu bağlamda öz-şefkat geliştirmek yalnızca zor durumlarla başa çıkmak için her daim yanımızda taşıdığımız bir ilk yardım çantası değildir, aynı zamanda performans ve motivasyonumuzun uzun vadede artmasını sağlayan etkili bir yaklaşımdır.

Atölye kapsamında haksız ve gereğinden fazla yapılan öz-eleştirinin panzehiri olan öz-şefkat kavramının ne olduğunu ve olmadığını derinlemesine işleyeceğiz.  Bunun yanı sıra an farkındalığının, sıkıntılı durumlarla başa çıkmamızda, kendimizle ve çevremizle olan ilişkilerimizde nasıl duru ve gerçekçi bir kavrayış getirdiğini tartışacağız.

Ayrıca atölye boyunca uygulayacağımız deneysel grup çalışmaları sayesinde kendimizle olan ilişkimizi tahlil etme, öz-şefkatle kavramını tanıma ve hayat kalitemizi artırma yolunda önemli bir adım atma fırsatı yakalayacağız.

 

ATÖLYELER HAKKINDA

Atölyeler akademik kadronun önde gelen isimleri tarafından tasarlanır ve sunulur. Katılımcılara atölye lideri ile derinlemesine çalışma fırsatı sunan atölyeler, bilgi aktarımının yanı sıra konu hakkında düşünmeyi tetikleyen bireysel ve grup egzersizlerini içerir. 

 

ATOLYE LIDERI

Aydan Bayr 1Aydan Bayır, bireylerin ve toplumların mutluluk ve başarılarını optimum düzeye getirebilmek için bilimsel çalışmalar yürüten pozitif psikoloji alanında uzmanlaşmış Türkiye’deki bir kaç psikologtan birisi. Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden aldıktan sonra, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin ulusal ve Avrupa Birliği projelerinde asistanlık yaptı. Merhamet ve empati kavramlarını yakinen deneyimlemek East London Üniversitesi’nde Uygulamalı Pozitif Psikoloji alanında yüksek lisans yapmasına önayak oldu. Ayrıca İsveç ve Hollanda’da merhamet odaklı terapi ve öz-anlayış üzerine eğitimler aldı.  Tezini kendi hayat hikayesinden esinlenerek “Bireylerin kendilerine anlayış gösterememe nedenleri ve mükemmeliyetçilik” üzerine yazdı. Şimdi kendisindeki dönüşümü, Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik Merkezi bünyesinde öz-anlayış üzerine düzenlediği grup çalışmaları sayesinde öğrencilerle ve TSOL Istanbul'da yetişkinlerle paylaşıyor.

İNDİRİMLER:

Bu derste, geçerli kimliği olan öğrenciler, öğretmenler, 65 yaşın üzerindekiler, emekliler ve engelli bireyler için %20 standart fiyat indirimi uygulanmaktadır. 
Bilgi ve Havale / EFT ile ödeme için: istanbul@theschooloflife.com

Için bilet satın al
Aydan Bayir ile Öz-Şefkat

150,00 TL

Ne:
Özel Etkinlikler

Satın Al

Havale/EFT ile ödemek için: istanbul@theschooloflife.com 

 

"Bu, The School of Life bünyesinde katıldığım ilk eğitimdi. Ve benim için harika bir başlangıç oldu. Konunun, içeriğine uygun olarak çok samimi şekilde işlendiğini düşünüyorum. Aydan Hanım'ın içten ve akıcı anlatımı, bu denli 'kişisel' bir konunun sağ duyulu ve etkin bir şekilde işlenmesine imkan verdi. Kurs sırasında pratik uygulamalar ve kendimiz yapabileceğimiz minik tavsiyeler de aldık. Pratiğe uygun detaylarla oradan ayrılabilmek, öğrendiklerimizi günlük hayata uyarlayabilmek açısından bence en önemlisiydi. Hayatını daha fazla akışına bırakmak ve olağan durumundan daha fazla mutluluk duymak isteyen herkese bu kursu öneririm."
- Begüm Egeli

"Aydan, teorik dayanağı güçlü ve iyi derlenmiş bir bilgiler bütününü, şahsi hayatından her katılımcıya tanıdık gelebilecek örneklerle harmanlayıp, sıcak üslubu ve akıcı anlatımıyla destekleyerek, harika bir ders ortaya çıkarmış. Çok keyifli, faydalı, yeni düşünce kapıları açan bu ders; 3 saatinizle yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan…"
- Burak S.