Mehmet Inan ile Hayatimizin Aynasi Sinema: Kahramanin Yolculugu

Hikayeler insanlığın doğuşundan beri tüm kültürlerin can damarı. Onlar sayesinde hayatı anlamlandırabiliyor, dünya ile bağ kurabiliyor, kimi zaman aradığımız cevapları bulabiliyoruz... Tarih öncesinin mağara duvarları ve kamp ateşinden, bugünün sofra başı sohbetlerine ve online platformlara, hikaye anlatma ve dinleme kanalları sonsuz. Modern çağın hayal makinesi sinema da, hikayelerle hayatımıza ayna tutmanın en etkili yollarından biri. Bizde heyecan, hayranlık, öfke gibi duygular uyandıran “iyi” ya da “kötü” kahramanlarla birlikte film boyunca bir macerayı yaşıyor, ancak neden böyle güçlü duygular hissettiğimiz konusunda her zaman açık cevaplar bulamayabiliyoruz.

Sinema empati kurma yetimizi geliştirme, kendimizi tanıma ve hayatı anlamlandırma konusunda bize nasıl yardımcı olabilir? Bu atölyede sinemanın sık sık kullandığı, mitolojiden farklı inanışlara pek çok farklı kültürde izleri bulunan bir hikaye yapısı ile, “Kahramanın Yolculuğu” ile tanışıyoruz. Popüler sinemanın önde gelen filmlerinden Groundhog Day’i (Bugün Aslında Dündü) atölye öncesi izleyip, atölyede hikayenin kodlarını birlikte çözüyor, kahramanlarla birlikte yolculuğun duraklarına uğruyoruz. Son olarak 12 aşamalı bu yapıdan faydalanarak, filmin hikayesini kendi mitolojik hikayemize dönüştürme alıştırması yapıyoruz. Tam bu esnada, içimizde var olduğunu seziyor olsak da açığa çıkaramadığımız farklı kahramanları ortaya çıkarıyor; kendi yolculuğumuzdan, hayatımızdan yansımaları fark ediyor ve bu yansımaların evrensel insanlık halleri, deneyimleri ve duyguları ile benzerliklerini keşfetmenin keyfine varıyoruz. 

 

ATÖLYELER HAKKINDA 

Atölyeler akademik kadronun önde gelen isimleri tarafından tasarlanır ve sunulur. Katılımcılara atölye lideri ile derinlemesine çalışma fırsatı sunan atölyeler, bilgi aktarımının yanı sıra konu hakkında düşünmeyi tetikleyen bireysel ve grup egzersizlerini içerir. 

 

ATOLYE LIDERI

Mehmet Inan 1Mehmet İnan lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümünü bitirdi. Sinema, televizyon, reklam dünyasında yerli yabancı projelerde oyunculuk ve yönetmen asistanlığı ile çalışma hayatına başladı. 1996’dan bu yana farklı şirketlerde ve kurucu ortağı olduğu şirket ile yönetmen, metin yazarı, senarist ve danışman olarak yeni projeler üretmeye devam ediyor.

Mehmet İnan’ın öğretim dünyasındaki kariyeri 2000-2004 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi'nde “Reklamda Yaratıcılık” dersi vermesiyle başladı. 2004 yılı itibariyle Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezinde Yaratıcı Senaryo Yazımı ile Sinemada Mitoloji ve Hikâye Anlatımı konularında Altyazı Sinema dergisi işbirliğiyle verdiği seminerleri, 2010 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi olarak sürdürüyor. Ayrıca, çeşitli kurumlara özel eğitimler de düzenliyor.

Için bilet satın al
Mehmet Inan ile Hayatimizin Aynasi Sinema: Kahramanin Yolculugu

Ne:
Özel Etkinlik

Satın Al

 

 Zoom platformu üzerinden sunduğumuz #EvdeKal online buluşmaları için kaydınızı yaptıktan sonra, etkinlik için bağlanacağınız linki ve online deneyim hakkındaki faydalı ön bilgileri, etkinlikten en geç 2 saat önce e-posta adresinize göndereceğiz. Sorularınız için 0 537 833 3968 numaradan bize ulaşabilirsiniz.

 

unlimited sidebar

TSOL UNLIMITED ile dilediğiniz tüm online derslere, etkinliklere ve deneyimlere ücretsiz katılım

Detaylı Bilgi