Ugur Nalbantoglu ile Kulaktan Kulaga

Çocukluğumuzun eski günlerden arta kalan oyunudur kulaktan kulağa. Hatırlar mısınız? Söylenenin hepsini anımsamaya çalışır, heyecan içinde en son kişinin ne söyleyeceğini merak içinde beklerdik. Aslında oyun büyüdükçe hiç değişmedi. Büyüdükçe oyunun etkisi ve hacmi arttı. Büyüdükçe oyunu bırakamadık.

Dedikodu, insanoğlunun dili dönmeye başladığı günden beri hayatımızda. Başkalarını çekiştirmek, durumdan vazife çıkarmak, ‘Gıybet’ yapmak çoğumuz için kahve yanında keyifli bile… Ama dedikodu bizimle ilgiyse durum bambaşka…

Belirsizlik ortamlarında dedikodunun kurumsal veya kişisel itibara olumsuz etkisi katlanarak artabiliyor. Dedikodu dolaştıkça kısalıyor, daha kolay anlatılıyor. Her aktarımda daha tutarlı, daha inanılır hale gelebiliyor.  İletişim perspektifinde ise daha da güçleniyor.

Belirsizliklerin var olduğu ortamlarda dedikodular daha çok karşımıza çıkıyor. Neyin doğru olup olmadığını bilemiyoruz. Kulaktan kulağa gezdikçe ve hatta sosyal medya organlarına taşındıkça, garip bir şekilde gerçeklik de kazanıyor.

Kaynağı kim ve ne olursa olsun kontrolden çıkmadan önce, dedikoduyu insanın ve kurumların moraline, ilişkilerine ve itibarına kalıcı zarar vermeden yönetebilmek günümüzde çok önemli. Halbuki dedikodunun da bir ömrü var. Kurum içinde ve özel hayatımızda itibarımıza olumsuz bir etki yaratmadan dedikodunun etkisini azaltmak ve yönetmek mümkün.

Bu iki saatlik oturumda:

  • Dedikodunun itibara olan etkisini tartışıyoruz.
  • Dedikodunun yaşam döngüsünü, akışını analiz ediyoruz.
  • Ne zaman başlıyor, nasıl büyüyor, nasıl durduruluyor iletişim perspektifinden sorguluyoruz.
  • Bir dedikodu kriz yaratır mı onu inceliyoruz 
  • Belirsizlik ortamında kurum içinde ve özel hayatımızda dedikodu ile nasıl baş edebiliriz yöntemlerini konuşuyoruz.
  • İtibarımıza zarar veren, çatışmalara yol açan dedikoduyu azaltabilir, hatta yok edebilir miyiz?
  • Bir formülü gerçekten var mı? Öğreniyoruz.

 

ATÖLYELER HAKKINDA

Atölyeler akademik kadronun önde gelen isimleri tarafından tasarlanır ve sunulur. Katılımcılara atölye lideri ile derinlemesine çalışma fırsatı sunan atölyeler, bilgi aktarımının yanı sıra konu hakkında düşünmeyi tetikleyen bireysel ve grup egzersizlerini içerir. 

 

ATÖLYE LİDERİ

ugur nalbantoglu web

Uğur Nalbantoğlu, iş hayatına Image Halkla İlişkiler bünyesinde müşteri temsilcisi olarak başladı; sonrasında Tribeca İletişim Danışmanlığı’nda müşteri ilişkileri direktörü olarak görev yaptı.

Ülke temsilciliği ( Liaison Officer ) görevini de üstlendiği Leo Burnett’te; Leo Burnett, Leo Net, Leo PR stratejik iletişim ve projeler koordinatörlüğü görevlerini yürüttü.

Ardından yeniden döndüğü Tribeca İletişim Danışmanlığı’ında Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. Ulusal ve uluslararası birçok markaya stratejik iletişim danışmanlığı verdi.

Aynı zamanda Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu İletişim Stratejileri, Proje Koordinatörlüğü’nde de görev alan Nalbantoğlu, üç yıl süren bu projede Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilgili ilk 360 derece iletişim stratejileri faaliyetlerini planladı ve hayata geçirdi.

Yapı Kredi’ye Kurumsal İletişim Yönetimi, İç İletişim Bölüm Başkanı olarak katılan Nalbantoğlu, 2007 yılında Stratejik İletişim Direktörlüğü’ne atandı ve 2018 yılına kadar bu görevini başarıyla sürdürdü.

Yapı Kredi’de çalıştığı süre içerisinde Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Üyeliği rolünü de üstlenen Nalbantoğlu, 8 yıldır İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA ve MBA Executive Programı’nda öğretim görevlisi olarak ‘İtibar ve Kriz İletişimi Yönetimi’, ayrıca Kadir Has Üniversitesi’nde Kurumsal İletişim Yönetimi dersleri veriyor. Nalbantoğlu, müzik, belgesel film ve sinema düşkünü.

İNDİRİMLER:

Bu derste, geçerli kimliği olan öğrenciler, 65 yaşın üzerindekiler, emekliler ve engelli bireyler için %20 standart fiyat indirimi uygulanmaktadır. TSOL’un bir eğitim ve kültür girişimi olması nedeniyle, öğretmenler de aynı indirimden faydalanmaktadır.

 

 

Için bilet satın al
Ugur Nalbantoglu ile Kulaktan Kulaga

Ne:
Özel Etkinlikler