Kerim Uralli ile Sakin Kalmayi Nasil Basaririz

Bireysel hayatımız  ya da toplumsal koşullar ne kadar karmaşık da olsa içinde yaşadığımız kültür genellikle duygusal açıdan dengeli olmayı yüceltir ve ödüllendirir. Oysa bir yandan durulmak bilmeyen bir toplumsal gündemle boğuşuyoruz,  diğer yandan rekabetçi bir stres yarışının içindeyiz: ne kadar stresli görünürsek çevremizdekilerin o kadar önemli biri olduğumuzu düşüneceklerine inanabiliyoruz. Tüm bunlarla kuşatılmışken sakin kalmayı nasıl başarırız?

Kimse sürekli sakin olamaz. Hayatta kalmak ve etkin bir varlık göstermek için korku ve adrenalini de belli bir oranda yaşamamız gerekir. Ancak çoğumuz zaman zaman yorucu bir gerginliğe kapılır ve ‘kendimizi kaybetme’ eğilimi gösteririz. Bu durum insan olmanın doğal bir sonucu mudur yoksa kişisel bir bozukluğun işareti mi?

Bu derste ilk olarak endişeyi, özgürlük ile ölümün kaçınılmazlığına karşı geliştirdiğimiz doğal bir tepki olarak gören ve varoluşumuzun ayrılmaz bir parçası olduğunu ileri süren Søren Kierkegaard ile Paul Tillich gibi teolog ve felsefecilerin yaklaşımlarını inceleyeceğiz.

Daha sonra, üzerinde çalışabileceğimiz iki ilişki üzerinde duracağız: dünyayla ve kendimizle olan ilişkilerimiz. Hayatta kalma öykülerinden, felsefeden, farkındalık teorisinden ve karnaval tarihinden yararlanarak duygusal sağlığımızı korumanın ve genel olarak sakin bir ruh halini yakalamanın yollarını arayacağız. Bu çerçevede doğa, güzellik ve tragedyadan ne öğrenebiliriz?  Endişelerimizin kaynağında kendi iç dünyamız değil de dış dünyadaki haksızlık veya ümitsizlikler bulunuyorsa dünyaya ‘karşı gelme’ cesaretini gösterebilir miyiz?

Hepsinden öte, endişenin nasıl daha fazla bireysel özgürlüğün ve mutluluğun kapısını aralayacak bir anahtar olabileceğini tartışacağız.  Duygusal açıdan dengeli olmayı nasıl başarabileceğimizi sorgulayacağız. Endişeyle birlikte var olmayı, hatta onu aşmayı öğrenerek nasıl daha gerçek hayatlar yaşamayı başarabileceğimizi konuşacağız.

 

DERSLER HAKKINDA

Dersler, hayatımızın asli ve büyük temaları hakkında yararlı bakış açıları ve ipuçları sunmak amacıyla hazırlanır. Bizim için en önemli konular üzerine derinlemesine düşünme ortamı sunan derslerde yaklaşımınızı, fikirlerinizi ve deneyimlerinizi diğer meraklı ve açık görüşlü bireylerle paylaşma fırsatı da bulursunuz.

Konunun uzmanları tarafından hazırlanan dersler, The School of Life’ın Akademik Kadrosu tarafından verilmektedir. Dersler kısa seminerler ile grup söyleşisi ve egzersizleri içerir.  Konuyu daha derinlemesine incelemek isteyen katılımcılara isteğe bağlı ilave ödev de sunulabilir. 

 

ATOLYE LIDERI

Kerim Uralli 1Kerim Urallı Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra ABD Pennsylvania’daki Bucknell Üniversitesi’nde işletme ve felsefe eğitimi aldı. Kariyerine finans sektöründe başlayan Kerim, Morgan Stanley ve Credit Suisse yatırım bankalarında altı yıl banker olarak çalıştı. Bu şirketlerin New York, Londra ve İstanbul ofislerinde şirket birleşmeleri ve iktisaplar ile kurumsal strateji departmanlarında danışman olarak görev aldı. Daha sonra Borusan Holding’de kurumsal strateji bölümünde çalıştı.

Kerim Urallı, şu anda Afrika’daki en az gelişmiş ülkelere insani yardım amacı ile yola çıkmış SEN-DE-GEL derneğinin Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’nda (Koruncuk – Bolluca Çocukköyü) çalışıyor. Kerim Urallı ayrıca 2012’den beri Sufizm ve Varlıksal Felsefe ağırlıklı soyut düşünce atölyeleri düzenliyor.

Için bilet satın al
Kerim Uralli ile Sakin Kalmayi Nasil Basaririz

150,00 TL

Satın Al

Havale/EFT ile ödemek için: istanbul@theschooloflife.com 

"Konuya çok yönlü referanslarla yaklaşıldığı, değişik bir tecrübeydi ve hem düşündürdü hem çok keyif aldım"

-Bir Katılımcı