Sibel Çakir ile Iyi Yas Almak

Yaşlanmak, yaşında ya da daha yaşlı göstermek modern toplumun korkularından biri. Bir araştırmaya göre kadınlar yirmili yaşlarının sonuna doğru yaşlanma kaygısı duymaya başlıyorlar. Kadınlar kadar erkekler de artık daha genç ve sağlıklı kalabilmek için çabalıyor. Aslında orta yaş bebeklik, ergenlik gibi yaşamın doğal bir süreci iken, hatta bilgeliğin, tecrübenin arttığı,  mantıklı ve doğru düşünmenin daha sağlıklı hale geldiği, daha tutarlı, hoşgörülü ve sabırlı olma düzeyinin yükseldiği bir dönem iken, insanının başına bu yaşlanma korkusu nasıl musallat oldu? Ortalama yaşam süresi uzamışken, yaşam kalitesi yükselmişken, yeni umutların hep olduğu ve sürekli öğrenmenin yaygınlaştığı bu meyvelerin toplanma döneminin hakkını verebiliyor muyuz? Yoksa korkularımız bizi hareketsiz mi kılıyor?

Yaşlanma kaygısıyla baş etmenin, kaçınılmaz olanla barışmanın yolları neler ? Yaşımızı değil ama orta yaşa ve oradan ileri yaşlara yolculuğumuzu, yıllar içindeki dönüşümümüzü nasıl daha akıllıca ve kontrollü planlayabiliriz? Orta yaş, yaşlanma nedir? Nasıl bir orta yaş, çalışma yaşamı, emeklilik planlamalı?

Yaşlanmayı yavaşlatabilir miyiz? İleri yaşın dezavantajlarını nasıl fırsata çevirebiliriz? Bedensel, zihinsel ve psikolojik olarak sağlıklı, güçlü ve mutlu yaş almanın yolları nelerdir? Bitmeyen bir enerji mümkün mü, süper bir orta yaş çılgınlık mı?

Yaş alırken hayat biçimi nasıl dönüşmeli? Yaş alırken yalnızlaşıyor muyuz ve bununla nasıl baş ederiz? Yeni arkadaşlıklar, yeni sosyal çevre kurmak nasıl mümkün?

Yaş ile ilişkilerimiz farklılaşıyor mu? Orta yaşta başlayan ilişkileri sürdürmek daha mı zor? Aşk ve seks nasıl mümkün?

Orta ve ileri yaşta, mutluluğun kodları nerelerde gizli?

Geriyatrik psikiyatri (yaşlılık psikiyatrisi) alanının Türkiye’deki sayılı uzmanlarından Prof. Sibel Çakır ile bu özel etkinlikte, “iyi yaş alma”nın tanımını ve yollarını, mutlu ve tatminkar bir orta yaş sürmenin kodlarını bilimsel verilerle birlikte ele alıyoruz. Etkinlikte yukarıdaki soruların yanıtlarını birlikte arıyoruz.

 

ÖZEL ETKİNLİKLER HAKKINDA 

Nasıl bir hayat yaşamalıyız? Belki de en kadim soru... The School of Life’da hayata hangi değerlerin rehberlik etmesi gerektiğini sorguluyoruz. Bu amaçla özgün ve sıra dışı kişilikleri ve çalışmalarıyla tanınan düşünür, uzman, sanatçı ve konuşmacılardan birikimleri, hikayeleri, deneyimleri ve yaklaşımları ile bize rehberlik etmelerini istiyoruz. Önde gelen isimlerle buluşacağımız özel etkinliklerde bireysel yolculuklara kapı açan rahatlatıcı, yol gösterici ya da kışkırtıcı farklı bakış açıları duymaya, deneyimlemeye hazır olun.

Özel Etkinliklerimizin yanı sıra programımızda; The School of Life’da yapıp ettiklerimizin ve üretimimizin kalbinde yer alan ve on iki dersten oluşan Ana Müfredat, sizi bugünün iş yerinde başarılı ve mutlu olmak için gereken becerilerle donatan Profesyonel Atölyeler, sizin gibi diğer meraklı ve açık görüşlü bireylerle bir araya geleceğiniz Deneyimler yer alıyor.

 

ATOLYE LIDERI

Sibel Cakr Web

Prof. Dr. Sibel Çakır, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu. Tıpta uzmanlık eğitimini İstanbulÜniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda 2003 yılında tamamladı. 2004 yılında A.B.D’nde, University of Texas Health Science Center, San Antonio’da psikotik ve bipolar bozukluklar alanında araştırmacı olarak çalıştı. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda 2005-2011 yılları arasında uzmandoktor, 2011-2017 arasında doçent doktor olarak, 2017-2018  arasında profesör ünvanı ile Duygudurum Bozuklukları ve Geriatrik Psikiyatri Polikliniği ve yataklı serviste sorumlu öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2018-2019 yılı arasında Fransız Lape Hastanesi Tıbbi Direktörü olarak görev yaptı. Şu an Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi, Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim üyesidir.  İlgi alanları duygudurum bozuklukları, nöropsikiyatri ve geriyatrik psikiyatri (yaşlılık psikiyatrisi) dir. Bipolar Yaşam Derneği, Bipolar Bozukluklar Derneği, Sanat Psikoterapileri Derneği  kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesidir. Türkiye Psikiyatri Derneği, Duygudurum Bozuklukları Bilimsel Çalışma Birimi koordinatörü ve Türkiye Alzheimer Derneği üyesidir. Akademik çalışmalar dışında sağlıklı, iyi yaşlanma, bütüncül tıp, koruyucu tıp, sanat terapileri, işlevselliği arttırmaya yönelik tedaviler ilgi alanlarıdır.

INDIRIMLER 

Bu derste, geçerli kimliği olan öğrenciler, 65 yaşın üzerindekiler, emekliler ve engelli bireyler için %20 standart fiyat indirimi uygulanmaktadır. TSOL’un bir eğitim ve kültür girişimi olması nedeniyle, öğretmenler de aynı indirimden faydalanmaktadır.

Için bilet satın al
Sibel Çakir ile Iyi Yas Almak

Ne:
Özel Etkinlik

Assembly Ferko Signature Binası
Büyükdere Caddesi No 175, Levent, 34398, Istanbul
(Özdilek Park AVM ve Metrocity AVM arasındaki yüksek bina)

Levent Metro Plazalar çıkışını kullanabilir veya aracınızı ücretsiz olan Özdilek Park AVM ya da ücretli olan Kanyon AVM otoparklarından birine bırakabilirsiniz.

Harita için tıklayın