Ayse Topcu ile İs Ortaminda Empati

Sempati ve empatiyi sıklıkla birbiri yerine kullanma eğilimindeyiz. Sempatiyi ortak deneyim zemininde bir başkasının duygularını anlamak olarak tanımlayabiliriz. Aynı deneyimi şu anda yaşamıyor bile olsanız, yaşadığınız anı ya da dönemi hatırlar ve diğer kişinin duygularına ortak olabilirsiniz. Örneğin çocuğunuz matematik ödevini yapmakta zorlanıyorsa, yaşadığı sıkıntıya sempati duymanız olasıdır.

Daha nüanslı bir kavram olan empati ise benzer bir deneyim yaşamadığınızda ortaya çıkan bir beceri; diğer kişinin ne yaşıyor olabileceği ile ilgili yaratıcı hayal gücünüzü devreye sokarsınız. Matematik çalışmak ve ödevleri yapmak sizin için hep kolay bir iş olduysa, çocuğunuz aynı durumda çaresiz hissettiğinde ya da hırçınlaştığında deneyimini kavramak için sempati duymanız yeterli olmayabilir. Size dönüp, “Nasıl bir şey, bilmiyorsun!” dediğinde, bu kez durum gerçekten böyledir: bilmiyorsunuzdur. Ancak, neyse ki hikaye burada bitmiyor. Hayal gücümüzü kullanarak ve pratikle bildiğimiz şeylerle yeni olanlar arasında köprüler kurabiliriz. Hayal kırıklığına uğramak ya da yılmak nasıl bir şey, başka deneyimlerden tanıyorsunuz, değil mi?

Empati, kendi kabilemizden olmayan insanların arzularını, dile getirilmemiş ihtiyaçlarını ve acılarını kavrama kapasitesidir. Bize kendimizi başka bir kişinin yerine koymak için paha biçilmez bir alan açar.

Ve empati, hayatın tüm alanlarında olduğu gibi işyerinde de doyumlu ve başarılı ilişkiler kurmanın ön koşuludur. Öyle ki, yaklaşık yarım yüzyıldır liderlerle sürdürülen bir araştırmaya göre, empati, takım çalışmasının, inovasyonun ve iyi liderliğin temelidir.

Bu atölyede; 

— Müşterilerden çalışma arkadaşlarına, iş ilişkilerimizi geliştirmekte empatiden faydalanmayı öğreniyoruz,

— Yeni ürünler ve iş çözümleri geliştirirken empatiyi nasıl kullanabileceğimize bakıyoruz,

— İkna etmek için empatiden faydalanmayı çalışıyoruz,

— Bağ kurmanın ve çatışmaları aşmanın bir yolu olarak empatiyi kullanmayı çalışıyoruz.

 

‘Kendinize davranılmasını beklediğiniz gibi bir diğerlerine davranmayın – onların farklı tercihleri olabilir.’

— George Bernard Shaw

 

PROFESYONEL ATÖLYELER HAKKINDA

Profesyonel Atölyelerimiz; girişimciler, psikologlar, fikir önderleri ve CEO’ların uzmanlıklarını bir araya getirerek ve The School of Life’ın duygusal zekayı ve olgunluğu (emotional intelligence) geliştirmeye odaklanmış özgün uzmanlığından yararlanarak sizi, bugünün iş yerinde başarılı ve mutlu olmak için gereken araçlar ve stratejilerle donatır.

Takvimde yer alan Profesyonel Atölyelerimize katılabilir; ayrıca bu atölyeleri içeren ve The School of Life’ın organizasyonlarda bireylerin ve ekiplerin gelişimi için tasarladığı Öğrenme ve Gelişim Müfredatını inceleyebilirsiniz. Kurumunuz gelişim hedeflerine ve ihtiyaçlarına uygun öğrenme yolculuklarını birlikte tasarlayabiliriz.

 

ATÖLYE LİDERİ

ayse topcuAyşe Topçu, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Bölümünden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi, Pazarlama ve Yönetim Yüksek Lisansını tamamladı. 1996-2000 yılları arasında Bosch GmbH’de R&D Bölümünde Yazılım Tasarım Mühendisliği ile başlayan kariyer hayatı Koç Grubu’nda 15 yıl aktif olarak Dayanıklı Tüketim Grubunda devam etti. Kurumsal olarak son görevi Arçelik’te, Global Pazarlama, Marka ve İnovasyon Direktörlüğü oldu. Arçelik’te Uluslararası Pazarlama Direktörlüğü, Marka Yöneticilikleri, Inovasyon Yöneticiliği ve tüm süreçleri, Stratejik Pazarlama gibi görevlerde toplam 11 farklı ve yeni bölümü sıfırdan kurma ve yönetme şansı edindi. Ekiplerin gelişmesi ve eğitim her zaman önceliği oldu. Kurulan şirket içi akademilerle de “Kampüse Dönüş” 365 gün iç eğitim faaliyetlerini tetikledi ve yönetti. Aynı zamanda Adler Koçluk Okulu mezunu olan Ayşe Topçu 2016 yılından bu yana iki kurucusundan biri olduğu Telos Angels ile yeni ve yaratıcı fikirlerin iş dünyasına adım atmasına öncülük ve danışmanlık yapmaktadır.

Için bilet satın al
Ayse Topcu ile İs Ortaminda Empati

180,00 TL

Ne:
Profesyonel Atölyeler
Ne zaman ve nerede:
  • Tue 12 May 2020 19.30 - 22.00
    Assembly Ferko Signature