Isil Egrikavuk ile Yogun Bakim Unitesi: Serum Yerine Sanat

Çoğumuz sanatı uzaktan takdir edilecek ama kendimizin yapma yeteneğine sahip olmadığı estetik bir alan olarak görürüz. Oysa sanat sadece güzel bir şeylere bakma amaçlı değil, aynı zamanda kendimizi anlamamız, başkalarına empati ile yaklaşmamız, ahlaklı olmamız, acılarımızı yatıştırmamız ve daha umutlu olmamız için bize destek olabilecek bir araçtır. Üstelik üretmesi de düşündüğümüz kadar zor değildir. Sanat üretmemiz için mutlaka profesyonel olmamız gerekmez, biraz hayalgücü yeterlidir.

Bu derste sanata hayatımızda nasıl bir yer açabileceğimizi öğreneceğiz: aslında gerçek benliğimizle daha uyumlu insanlar olabilmek için sanatı bir destek ve cesaret kaynağı olarak görmeyi deneyeceğiz. Sanatın sunduğu “eğlence”nin ötesine geçip hayatımızın gerçekten zor olduğu anlarda sanat eserlerinin bizi nasıl güç verip iç dünyamızı besleyebileceğini anlayacağız.

Bu derste, sanat tarihinden ve özellikle güncel sanattan örneklere bakıp, basit egzersizler üreterek sanat yoluyla kendimizi nasıl ifade edebileceğimizi ve daha iyi anlayabileceğimizi öğreneceğiz. Aynı zamanda bir sanat eseri hakkında nasıl yorum yapabileceğimizi ve sanattan bahsederken nasıl bir dil kurabileceğimizi göreceğiz. Sanatı sadece bir statüye veya sadece güzelliklere atfedilen bir sembol olmaktan çıkarıp, en karanlık, en gizli iç dünyamıza sokmaya ve o dünyayı kendi dilimizle ifade etmeye yönelik çalışacağız.

 

DERSLER HAKKINDA

Dersler, hayatımızın asli ve büyük temaları hakkında yararlı bakış açıları ve ipuçları sunmak amacıyla hazırlanır. Bizim için en önemli konular üzerine derinlemesine düşünme ortamı sunan derslerde yaklaşımınızı, fikirlerinizi ve deneyimlerinizi diğer meraklı ve açık görüşlü bireylerle paylaşma fırsatı da bulursunuz.

Konunun uzmanları tarafından hazırlanan dersler, The School of Life’ın Akademik Kadrosu tarafından verilmektedir. Dersler kısa seminerler ile grup söyleşisi ve egzersizleri içerir.  Konuyu daha derinlemesine incelemek isteyen katılımcılara isteğe bağlı ilave ödev de sunulabilir.

 

ATOLYE LIDERI

Işıl Eğrikavuk Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatı'ndan mezun oldu ve Koç Vakfı bursu ile gittiği The School of The Art Institute Chicago'da görsel sanatlar yüksek lisansını tamamladı. Halen Bilgi Üniversitesi'nde çağdaş sanat ve medya alanlarında ders vermektedir. Eğrikavuk ayrıca üç yıl boyunca Radikal gazetesinde yayımlanan Güncel Sanat Kafası adlı köşeyi yazdı.

2012 yılında Türkiye'nin ilk güncel sanat ödülü olan Full Art Prize'ı kazanan Işıl Eğrikavuk, aynı yıl SPOT Üretim Fonu’nun desteklediği ilk sanatçı oldu. Sanatçı yerel ve   uluslararası pek çok sergi ve bienale katılmış, işleri güncel sanatla ilgili dergi, kitap ve akademik çalışmalarda yer almıştır. Eğrikavuk 2010 yılında çalışmalarını topladığı   Aynı Çatı Altında adlı bir kitap yayımladı.

Için bilet satın al
Isil Egrikavuk ile Yogun Bakim Unitesi: Serum Yerine Sanat