Erdem Aksakal ile Hayati Yeniden Anlamlandirmak

Hayatın anlamı üzerine fazla açık ya da yoğun bir biçimde düşünmek olağandışı, talihsiz ve hatta neredeyse gülünç bir meşgale gibi görünebilir. Elbette bu, biz sıradan ölümlülerin kafa yorması gereken ya da bizi pek ileri götürecek bir iş değildir.

İşin gerçeği, konu herkes içindir; anlamlı bir varoluş hepimizin üzerine düşünmesi, tanımlaması içindir. Anlamlı bir hayat yapı olarak basit, kişisel, kullanılabilir, çekici ve tanıdık olabilir. Anlamlı bir hayat mutlu bir hayata yakın ama kimi noktalarda ondan önemli oranda farklıdır.

Bu ders bize, böyle bir hayatın bileşenlerine doğru rehberlik eder:

  • Anlamlı bir hayat, şefkat, ilgi, temas, kendini anlama, sempati, akıl ve yaratıcılık ile bağlanmış bir dizi yüksek kapasitemizden faydalanır ve onları kullanır.
  • Anlamlı bir hayat, gündelik hoşnutluktan çok kendini gerçekleştirmeyi hedefler. Anlamlı bir hayat sürüyor olabiliriz ama yine de sıklıkla kendimizi kötü bir ruh halinde bulabiliriz. Ya da aksine, yüzeyde sıklıkla eğleniyor gibi görünürken aslında, çoğunlukla anlamsızca yaşıyor olabiliriz.
  • Haz kendini anında ortaya koyarken anlamdan aldığımız tat anlaşılması daha zor olabilir.

Bizim için neyin anlamlı olacağını belirlemeleri için başkalarına güvenemeyiz. Hayatı neyin anlamlı kıldığı sorusu kişisel olarak yanıtlanmalı; vardığımız sonuçlar bilhassa bize özgü olmasalar bile. ‘Anlam krizleri’ dediğimiz şeyler başkalarının bizim için anlamlı olarak gördükleri şeyin bizim kendi zevklerimiz ve ilgi alanlarımızla karşı karşıya geldiği anlardır genellikle. Bir deneyim ve iç gözlem sürecinden geçerek bizce neyin anlamlı olduğunu çözmemiz gerekir.

Bu ders bize anlamlı bir hayat arayışını Donkişotça bir imkansızlıktan her birimizin başarabileceği bir şeye dönüştürebileceğimizi gösteriyor.

DAHA FAZLASINI KESFEDİN

Hayatın Yeniden Anlamlandırmak ana programımızı oluşturan on iki dersten biridir. Derslerimiz, ilişkiler ve iş yaşamından, kendimizi anlama ve kültürle ilişkimizi keşfetmeye; duygusal hayatın ana temalarını ele alır. Müfredatın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu ders Sanat Bizi Nasıl Dönüştürür ve Her Şeye Rağmen Hayatımızı Nasıl Keyifli Kılabiliriz dersleriyle bir seri oluşturur ve birlikte The School of Life’ın kültür üzerine fikirlerini kapsarlar.

DERSLER HAKKINDA

Dersler, hayatın asli ve büyük temaları hakkında faydalı ve kullanışlı bir kavrayış sağlamak için tasarlandı. Hayatın temel konuları üzerine derinlemesine düşünmeye teşvik edileceğiniz derslerde fikirlerinizi diğer açık görüşlü bireylerle paylaşma fırsatı bulursunuz.

Konunun uzmanları tarafından hazırlanan dersler, The School of Life’ın Akademik Kadrosu tarafından verilmektedir. Dersler seminer, sohbet ve grup uygulamalarının karmasından oluşur.

ATÖLYE LİDERİ

Erdem Aksakal new web2Erdem Aksakal, İzmir Bornova Anadolu Lisesi’ndeki öğrenciliği sırasında yazma alışkanlığı kazandı. İTÜ’de Elektronik Haberleşme Mühendisliği, Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansını eğitimi aldı. Birçok yerli ve yabancı şirkette çalıştı. Şu an SAP Ortadoğu Pazarlama Direktörü olarak çalışmaktadır.

Çalışırken yazmaya devam etti. BAL’ın Elli Yılı (2005), Ekşi Öyküler (2007), 80’lerde Çocuk Olmak (2010), Olimpos Öyküleri (2010), 90’lar Kitabı (2012), Asla Yalnız Yürümeyeceksin (2012), K. (2013) kitaplarında öyküleri yayınlandı.

Beyaz Yakalıların hayatını anlattığı ve sahiciliğin peşine düştüğü “Mezeleri Güzel” kitabı 2016’da yayınlandı. Kısa sürede 8 baskı yaptı. Beyaz Yakalılar, Dijital Dönüşüm, Sahicilik, İş Dünyası ve Kültür-Sanat alanında birçok kuruluşta eğitim vermekte ve köşe yazarlığı yapmaktadır.
Aynı zamanda akademisyen olan Aksakal, Bilgi Üniversitesi’nde İşletme alanında doktora eğitimini sürdürmektedir.

 

Için bilet satın al
Erdem Aksakal ile Hayati Yeniden Anlamlandirmak

165,00 TL

Ne:
Ana Müfredat