Elis Simson ile Hayati Yeniden Anlamlandirmak

Hayatın anlamı üzerine fazla açık ya da yoğun bir biçimde düşünmek olağandışı, talihsiz ve hatta neredeyse gülünç bir meşgale gibi görünebilir. Elbette bu, biz sıradan ölümlülerin kafa yorması gereken ya da bizi pek ileri götürecek bir iş değildir.

İşin gerçeği, konu herkes içindir; anlamlı bir varoluş hepimizin üzerine düşünmesi, tanımlaması içindir. Anlamlı bir hayat yapı olarak basit, kişisel, kullanılabilir, çekici ve tanıdık olabilir. Anlamlı bir hayat mutlu bir hayata yakın ama kimi noktalarda ondan önemli oranda farklıdır.

Bu ders bize, böyle bir hayatın bileşenlerine doğru rehberlik eder:

  • Anlamlı bir hayat, şefkat, ilgi, temas, kendini anlama, sempati, akıl ve yaratıcılık ile bağlanmış bir dizi yüksek kapasitemizden faydalanır ve onları kullanır.
  • Anlamlı bir hayat, gündelik hoşnutluktan çok kendini gerçekleştirmeyi hedefler. Anlamlı bir hayat sürüyor olabiliriz ama yine de sıklıkla kendimizi kötü bir ruh halinde bulabiliriz. Ya da aksine, yüzeyde sıklıkla eğleniyor gibi görünürken aslında, çoğunlukla anlamsızca yaşıyor olabiliriz.
  • Haz kendini anında ortaya koyarken anlamdan aldığımız tat anlaşılması daha zor olabilir.

Bizim için neyin anlamlı olacağını belirlemeleri için başkalarına güvenemeyiz. Hayatı neyin anlamlı kıldığı sorusu kişisel olarak yanıtlanmalı; vardığımız sonuçlar bilhassa bize özgü olmasalar bile. ‘Anlam krizleri’ dediğimiz şeyler başkalarının bizim için anlamlı olarak gördükleri şeyin bizim kendi zevklerimiz ve ilgi alanlarımızla karşı karşıya geldiği anlardır genellikle. Bir deneyim ve iç gözlem sürecinden geçerek bizce neyin anlamlı olduğunu çözmemiz gerekir.

Bu ders bize anlamlı bir hayat arayışını Donkişotça bir imkansızlıktan her birimizin başarabileceği bir şeye dönüştürebileceğimizi gösteriyor.

DAHA FAZLASINI KESFEDİN

Hayatın Anlamı ana programımızı oluşturan on iki dersten biridir. Derslerimiz, ilişkiler ve iş yaşamından, kendimizi anlama ve kültürle ilişkimizi keşfetmeye; duygusal hayatın ana temalarını ele alır. Müfredatın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu ders Kültür ve Sanat Hayatımızı Nasıl Değiştirebilir ve Her Şeye Rağmen Hayatımızı Nasıl Keyifli Kılabiliriz dersleriyle bir seri oluşturur ve birlikte The School of Life’ın kültür üzerine fikirlerini kapsarlar.

DERSLER HAKKINDA

Dersler, hayatın asli ve büyük temaları hakkında faydalı ve kullanışlı bir kavrayış sağlamak için tasarlandı. Hayatın temel konuları üzerine derinlemesine düşünmeye teşvik edileceğiniz derslerde fikirlerinizi diğer açık görüşlü bireylerle paylaşma fırsatı bulursunuz.

Konunun uzmanları tarafından hazırlanan dersler, The School of Life’ın Akademik Kadrosu tarafından verilmektedir. Dersler seminer, sohbet ve grup uygulamalarının karmasından oluşur.

ATÖLYE LİDERİ

Elis Simson 1Elis Şimşon, Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Boston Collge Felsefe Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Halen Galatasaray Üniversitesi’nde felsefe doktorasına devam etmekte ve Koç Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Tez konusu, çağdaş Batı felsefesinde ‘sorumluluk’ kavramı üzerinedir. Felsefenin, ‘hayattan kopuk akademik bir etkinlik’ olmadığını göstermek amacıyla farklı dinleyici gruplarıyla felsefe atölye çalışmaları yapmıştır. 3 senedir yoga eğitmenliği de yapan Elis, Batı’nın ve Doğu’nun “iyi hayat” hakkında bize sunduğu sonsuz zengin kaynakları araştırmak, öğrenmek ve paylaşmaktan büyük zevk alıyor.

İNDİRİMLER:

Bu derste, geçerli kimliği olan öğrenciler, 65 yaşın üzerindekiler, emekliler ve engelli bireyler için %20 standart fiyat indirimi uygulanmaktadır. TSOL’un bir eğitim ve kültür girişimi olması nedeniyle, öğretmenler de aynı indirimden faydalanmaktadır.

 

Için bilet satın al
Elis Simson ile Hayati Yeniden Anlamlandirmak

165,00 TL

Ne:
Ana Müfredat