Elis Simson ile Varolusçuluk 101

Dünyaya ve bu hayata fırlatıldığımızda en önemli soruların cevapları bizden esirgenmiş gibi görünüyor: Ne için ve nasıl var olacağız? 

Hayatı anlamak ve bu hayatta tutunmaya çalışan kendimizle samimi bir biçimde ilişkilenmek için bir kullanma kılavuzuna ihtiyaç duymayanımız var mı? Hayatın belirsizliği ve acı-tatlı tüm gelişmeleri karşısında nasıl bir tutum alacağımızı henüz kestirememişken bir de çelişkilerden, hezeyanlardan, duygusal gelgitlerden müteşekkil bir kendiliği nasıl dengede tutacağımıza ilişkin ikinci bir bilmece bizi bekler bu hayatta. Seyir halindeki bir trende yüzümüz arkaya dönük seyahat ediyoruz aslında; yaşam akarken içinden geçtiğimiz sürecin sürekli değişen görüntüsünü her an yeniden, biz de sürekli değişerek anlamlandırmaya çalışıyoruz. Bitimsiz bir arayış...

Romancının dediği gibi, “yaşamayı öğrenmek bir ömür sürer.” Tek bir ömrümüz var tüm gizemi çözmek için ya da gizemli hiçbir şey olmadığını nihayet idrak edebilmek için… ya da tüm bunlara rağmen kendi büyülü anlarımızı, kendi anlam evrenlerimizi yaratmak için.

Varoluşçuluk 101’de varoluşu anlamak için öznel deneyime başvurmanın, yani hayatı bizzat yaşamanın önemine vurgu yapan yeni bir felsefi tavrın nasıl ortaya çıktığına, neye tepki olarak doğduğuna, hangi sorularla uğraştığına ve yıllar içinde nasıl geliştiğine odaklanacağız.

Kierkegaard, Nietzsche, Heidegger, Sartre ve Camus’ye değinerek, varoluş sorusunun felsefe sahnesinde nasıl belirdiğini tartışacak ve bize kendi varoluşumuzla nasıl bir ilişki kurabileceğimize dair ne gibi önerilerde bulunabileceğine değineceğiz.

 

ATÖLYE LİDERİ

elis simson web

Elis Şimşon, Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Boston College Felsefe Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. “Adorno ve Levinas: Holokost Sonrası Felsefede Etik” başlıklı teziyle 2019 yılında Galatasaray Üniversitesi’nde doktora derecesini aldı. Bu süreçte felsefi danışmanlık, çocuklarla felsefe (P4C) ve temel varoluşçu analiz eğitimlerini de tamamladı. Halen Koç Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde öğretim elemanı olarak çalışmaktadır. Bunun yanı sıra, akademi dışında da felsefe atölyeleri yürütmektedir.

Için bilet satın al
Elis Simson ile Varolusçuluk 101

200 TL

Ne:
101 Serisi
Ne zaman ve nerede:
  • Paz 19 Ara 2021 14.00 - 16.30
    Online

Satın Al

 

 Kaydınızı yaptıktan sonra, etkinlik için bağlanacağınız linki ve online deneyim hakkındaki faydalı ön bilgileri, etkinlikten en geç 2 saat önce e-posta adresinize göndereceğiz. Sorularınız için 0 537 833 3968'den bize ulaşabilirsiniz. 

unlimited sidebar

TSOL UNLIMITED ile dilediğiniz tüm online derslere, etkinliklere ve deneyimlere ücretsiz katılım

Detaylı Bilgi