Ebru Nihan Celkan ile Yazarak Iyi Olmak

“Yazmak bir terapi yöntemidir. Bazen yazmayan, bestelemeyen, resim yapmayan insanların melankoli, panik, korku gibi doğal insanlık durumlarından kaçmayı nasıl başarabildiklerini merak ediyorum.” 

-         Graham Greene

Zihinlerimiz pek çok dağınık duygu ve fikirlerle dolu: hepimiz pişmanlıklar, kıskançlıklar, acılar, endişeler ve heyecanlar deneyimliyoruz. Fakat çoğu zaman bunları analiz etmek ve bir anlam çıkarmak için kendimize zaman ayırmıyoruz. Bir olayla ilgili aldığımız kararı neden aldığımızı sonuçlarıyla ilgili ne düşündüğümüzü ve hissettiğimizi anlamak için dikkatimizi toplamalı, sağduyumuza kulak vermeli ve kendimizi dinlemeliyiz.

Yazmak duygu ve düşüncelerimizi gözden geçirmeye onlar hakkında derinleşmeye imkan verir. Yazı aracılığıyla tekrarlayan davranışlarımızı fark edebilir ve onları yönlendirmek için çaba sarf etmeye başlayabiliriz. Yaptığımız seçimleri neden yapıyoruz? Farklı bir seçim mümkün mü? Farklı seçim beni hangi sonuçlara götürür? 

Beş saatlik bu atölyede tiyatro metin yazarlığının karakter, aksiyon ve hikaye yaratma temel tekniklerinden yararlanacağız. Basit ve yaratıcı alıştırmalarla yazmaya ısınacak, farklı ve eğlenceli çalışmalarla isteklerimize, bizi karar almaya iten düşüncelere ve motivasyonlara yazarak odaklanacağız. Aldığımız kararlar ve ortaya çıkan karmaşık duygular üzerinde yazarak derinleşecek ve hikayelerimizi sorgulayıp yeniden yazma alıştırması yapacağız.

Katılım için yazı tecrübesine, dilbilgisi, yazım kuralları gibi birikimlere ihtiyaç yoktur. Katılımcıların kendilerini anlamak, yazma deneyimini keşfetmek için istekli olmaları, laptop, ipad veya defter ve kaleme sahip olmaları yeterlidir. Tüm çalışmalar katılımcılar talep ettiği sürece gizli kalacaktır.

 

ATÖLYELER HAKKINDA

Atölyeler akademik kadronun önde gelen isimleri tarafından tasarlanır ve sunulur. Katılımcılara atölye lideri ile derinlemesine çalışma fırsatı sunan atölyeler, bilgi aktarımının yanı sıra konu hakkında düşünmeyi tetikleyen bireysel ve grup egzersizlerini içerir. 

 

ATOLYE LIDERI

Ebru Nihan Celkan 1Ebru Nihan Celkan Şişli Terakki Lisesi’ni bitirdikten sonra lisans eğitimini Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünde, yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Pazarlama bölümünde tamamladı. 2004 yılında Volvo İş Makinalarında çalışmaya başladı. 2016 yılına kadar Volvo’da satış destek uzmanı, pazarlama uzmanı ve altı yıl süresince Pazarlama, CRM ve Satış Destek Müdürü olarak görev yaptı.

2007 yılından bu yana oyun yazarlığı yapan Ebru Nihan Celkan, 2012 yılında merkeze oyun yazarını alan çalışmaları ve yeni metinleri arttırmayı hedefleyen buluT’u kurdu.

Celkan, Sabancı Üniversitesi’nin lise öğretmenlerinin toplumsal cinsiyet farkındalığını arttırmaya yönelik “Mor Sertifika” programının ve Kadın Çalışmaları bölümünün “Cins Adımlar: Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Turları” programının performatif hikaye yazımı ve anlatıcılığı atölyelerinin eğitmenlerindendir.

İNDİRİMLER:

Bu derste, geçerli kimliği olan öğrenciler, öğretmenler, 65 yaşın üzerindekiler, emekliler ve engelli bireyler için %20 standart fiyat indirimi uygulanmaktadır. 
Bilgi ve Havale / EFT ile ödeme için: istanbul@theschooloflife.com

Için bilet satın al
Ebru Nihan Celkan ile Yazarak Iyi Olmak

160,00 TL

Ne:
Özel Etkinlikler

Satın Al

Havale/EFT ile ödemek için: istanbul@theschooloflife.com 

"Tek kelimeyle mükemmeldi, keşke aynı hocayla bu eğitimin ileri seviyesi yapılsa”

 - Merve Memişoğlu, Katılımcı