Ebru Nihan Celkan ile Filozoflardan Kompozisyona

 

“Felsefe ağır çekimde düşünmektir. Normalde hızla yaptığımız hamlelerimizi parçalara ayırır, açıklar ve değerlendirir. Bu sayede mevcut inançlarımıza alternatifler olduğunu ortaya çıkarır.”

Joseph Campbell

İstisnasız her yazı zihnin içinde başlar. Tek bir kelime yazılmadan önce düşünce başlar. Bir fikri kavramsallaştırmanın entelektüel eylemi, o fikri kağıda veya ekrana koymanın pratik eyleminden önce gelir. Düzensiz, karmakarışık ve bağlantısız düşünme, düzensiz, karışık ve bağlantısız yazı üretir. Tersine, birinci sınıf düşünce, birinci sınıf yazı üretir. “Son 15 yılda yazı yazmakla ilgili öğrendiğim bir şey varsa o da şu” diyor Ebru Nihan Celkan“İstisnai hikayeler, temelde istisnai düşünceye dayanır.”

O halde düşüncemizi nasıl geliştirebiliriz? Felsefeyi, filozofların cümlelerini inceliyoruz. Felsefe, insanoğlunun kusurlu fikirlerini tespit etmek ve neden yanıldığını göstermek için geliştirdiği en etkili entelektüel sistemdir.

Daha net terimlerle: Felsefe, zihne giren her düşünceyi sorgulamak, 'sıralamak', anlamlandırmak ve yeniden yapılandırmak için akıl, mantık ve argümanları kullanma girişimidir. Felsefe bize bir fikri "parçalara ayırmak" ve onunla ilgili her şeyi eleştirel bir şekilde değerlendirmek için yavaş, metodik ve analitik düşünmeyi nasıl kullanacağımızı öğretir. Bu, onun temel varsayımlarını ve sonuçlarını sorgulamayı, zaman içindeki evrimini anlamayı ve güçle bağlantılarının izini sürmeyi içerir.

Bu bağlantıların izlerini sevdiğimiz, bizim için önemli olan felsefecilerin sözlerinden yola çıkarak yazacağımız kompozisyonlarda arayacağız. Bir aforizmanın, bir beyanın bizi yeni hikayelere taşıması ve ütopyalara yolumuzu açması için yazarak beraber çalışacağız.  

Üzerine düşüneceğimiz ve bizi kompozisyona taşıyacak bazı filozoflar ve cümleleri.

İskenderiyeli Hypatia

“Kapımızın önündeki şeyleri anlamaya çalışmak, daha ötelerde yatanları anlamak için en iyi hazırlıktır."

Simone De Beauvoir

“Nasıl olur da insan, kendine uygun gördüğü rol uğruna, kendini ortadan kaldırır?”

İoanna Kuçuradi

“Acı çekmemizin nedeni bilgisizlik.”

Hannah Arendt

“ İnsanların sonuçları düşünmeksizin çoğunluk görüşüne itaati insanın basitliğidir.”

Judith Butler

"Kendimi hayatımı değerli kılacak şartlara göre mi kuracağım, yoksa değerlerin hakim düzeninin bir eleştirisini mi sunacağım?”

 

Katılım için yazı tecrübesine, dilbilgisi, yazım kuralları gibi birikimlere ihtiyaç yoktur. Katılımcıların kendilerini anlamak, yazma deneyimini keşfetmek için istekli olmaları ve felsefeye meraklı bir ilgi duymaları, laptop, ipad veya defter ve kaleme sahip olmaları yeterlidir. Tüm çalışmalar katılımcılar talep ettiği sürece gizli kalacaktır.

ATOLYE LIDERI

Ebru Nihan Celkan 1Ebru Nihan Celkan Şişli Terakki Lisesi’ni bitirdikten sonra lisans eğitimini Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünde, yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Pazarlama bölümünde tamamladı. 2004 yılında Volvo İş Makinalarında çalışmaya başladı. 2016 yılına kadar Volvo’da satış destek uzmanı, pazarlama uzmanı ve altı yıl süresince Pazarlama, CRM ve Satış Destek Müdürü olarak görev yaptı.

2007 yılından bu yana oyun yazarlığı yapan Ebru Nihan Celkan, 2012 yılında merkeze oyun yazarını alan çalışmaları ve yeni metinleri arttırmayı hedefleyen buluT’u kurdu.

Celkan, Sabancı Üniversitesi’nin lise öğretmenlerinin toplumsal cinsiyet farkındalığını arttırmaya yönelik “Mor Sertifika” programının ve Kadın Çalışmaları bölümünün “Cins Adımlar: Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Turları” programının performatif hikaye yazımı ve anlatıcılığı atölyelerinin eğitmenlerindendir.

Için bilet satın al
Ebru Nihan Celkan ile Filozoflardan Kompozisyona

Ne:
Özel Etkinlik

Satın Al

 

 Zoom platformu üzerinden sunduğumuz #EvdeKal online buluşmaları için kaydınızı yaptıktan sonra, etkinlik için bağlanacağınız linki ve online deneyim hakkındaki faydalı ön bilgileri, etkinlikten en geç 2 saat önce e-posta adresinize göndereceğiz. Sorularınız için 0 537 833 3968 numaradan bize ulaşabilirsiniz.

 

unlimited sidebar

TSOL UNLIMITED ile dilediğiniz tüm online derslere, etkinliklere ve deneyimlere ücretsiz katılım

Detaylı Bilgi