Ayse Birsel ile Hayalindeki Ikinci Hayati Tasarla / Fem Güçlütürk'ün Katilimiyla

“Hayatımız en önemli projemizdir. Tıpkı bir tasarım probleminde olduğu gibi; hayatımızda da zaman, para, yetenekler, mekân gibi pek çok karmaşık ve kısıtlayıcı etken var. Her şeye birden sahip olamayacağımızı unutmalı; ama daha fazlasını istiyorsak, biraz daha yaratıcı düşünmemiz gerekiyor. Bunun yolu da tasarım odaklı düşünceden geçiyor.”

-Ayşe Birsel

Hep birlikte, sadece birkaç ay içinde bildiğimiz dünyanın nasıl da yerinden oynadığına tanık olduk. Yer yer tedirginlik, bolca belirsizlik, şaşkınlık ve sorgulamanın içinden geçtik; hayatı, anlamı, evi, işi; aslında neye ihtiyacımız olduğunu, eksiği, fazlayı düşündük aylar boyu. Çoğumuzun yeni kararları var artık, bazı şeylerin eskisi gibi olmasını pek de istemiyoruz. Değişime niyetliyiz, bunu gerçekçi bir iyimserlikle nasıl hayata geçireceğimiz konusunda araçlara ve birlikte düşünmeye ihtiyacımız var.

İnsancıl tasarım yaklaşımı ve yenilikçi tasarım ürünleri ile ABD'de en yaratıcı bin insan arasına giren Ayşe Birsel, bu interaktif seminerde, geliştirdiği yenilikçi düşünce yöntemi BOZ: YAP’ı katılımcılarla paylaşıp; ‘ikinci yaşam’ olarak tanımlayabileceğimiz yeni bir kariyere veya emeklilik dönemimize bir tasarımcı gibi yaklaşmak üzere gereken araçları ve yaratıcılık tekniklerini ortaya koyarken hep birlikte bu yollar üzerine düşüneceğiz. Ayşe Birsel, 2018’den beri Amerika’da emeklilik sonrası yaşamı araştıran bir projeden ve yüzlerce hikâyeden öğrendiklerini bizlerle paylaşacak, katılımcılar bu rehber bilgileri belki kendi hikayeleriyle harmanlayıp geri paslayacak.

Etkinliğin sürpriz konuğu, şehirdeki hararetli yaşamını bir kenara bırakıp kendine yepyeni bir yaşam tasarlayan Fem Güçlütürk. Güçlütürk’ün ve katılımcıların da hikayelerinden ilhamla, yeni ve heyecan verici ihtimallerin yollarını aramaya davet ediyoruz sizleri.

Neden katilmalisiniz?

* Yaşamınızın bu yeni aşamasını farklı bir perspektifle değerlendirebileceğiniz, yeni bir düşünce modelini ve araçlarını öğrenebilir,

* Hayatınızdaki bu geçişi kişisel değer ve isteklerinize en uygun şekilde gerçekleştirebilmenin yollarını interaktif bir ortamda keşfedebilir,

* Edindiğiniz yeni bakış açılarını yeni bir yaşam kurgulamak ve problemleri yaratıcı bir şekilde çözmek amacıyla hayata geçirebilirsiniz.

 

ATÖLYELER HAKKINDA

Atölyeler akademik kadronun önde gelen isimleri tarafından tasarlanır ve sunulur. Katılımcılara atölye lideri ile derinlemesine çalışma fırsatı sunan atölyeler, bilgi aktarımının yanı sıra konu hakkında düşünmeyi tetikleyen bireysel ve grup egzersizlerini içerir. 

 

ATOLYE LIDERI ve KONUK KONUSMACI

ayse birsel web3Ayşe Birsel, İzmir'de doğdu. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra Fulbright bursu ile New York Pratt Institute'da masterini yaptı. İnsancıl tasarım yaklaşımı ve yenilikçi ürünleri ile 2000 yılında ABD'de en yaratıcı bin insan arasına giren Ayşe Birsel, Brooklyn Müzesi Genç Tasarımcısı Ödülü, Rhode Island School of Design'dan Mobilya Tasarım Mükemmellik Athena Ödülü’nün sahibidir. 2011'de ODTÜ Takdir Ödülü’ne layık görülen Birsel’in tasarımları Museum of Modern Art, Cooper Hewitt Design Museum ve Philadelphia Design Museum koleksiyonlarına alındı.

Ayşe Birsel’in kurucusu olduğu New York bazlı tasarım inovasyon danışmanlık firması Birsel + Seck, 20 yılı aşkın süredir, yenilikçi düşünce yöntemi ve tasarımlarıyla, ABD’de farklı sektörlerden lider markaların başarılarına katkıda bulundu. Ayşe Birsel, geliştirmiş olduğu inovasyon yöntemi ‘Deconstruction:Reconstruction™ ile şimdi de Türkiye’nin önde gelen firmalarına inovasyon danışmanlığı veriyor. Birsel’in Design the Life You Love (Sevdiğin Yaşamı Tasarla) isimli kitabı ABD’den sonra Türkçe olarak 2016 Şubat ayında okurlarla buluştu.

WhatsApp Image 2020 09 03 at 17.04.41Fem Güçlütürk, 1968 Ankara doğumlu, İstanbul'da büyüdü, annesi İtü yüksek mimar, babası İtü makine mühendisi. Kendisi Moda İlkokulu, Avusturya Ticaret Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi İş İdaresi bölümünden mezun oldu, Üniversite yıllarında Bodrum'da Charter yelkenli temizliğinde, otel resepsiyonunda ve  housekeeping'de, Hadigari bar'da barmaid olarak yaz aylarında ve tatillerde harçlığını çıkardı. Alarko Holding Halkla İlişkiler bölümünde 1 yıl stajın ardından Hillsde gruplarının dahil olduğu Alarko Turizm Grubunun kuruluşunda ekibe katıldı. Hillside Beach Club / City Club , Parliament Cinema Club, Pasha'nın halkla ilişkilerini,   Hillsider dergisinin editörlüğünü ve 2000 yılında hamileliği ile ayırılırken Hillside City Club Etiler'in kulüp müdürlüğünü yaptı. 2 yıl ara verip oğlunu kendi büyüttü, 2 yılın sonunda Bodrum- Fuga Tatil köyü'nü isim, marka, işletme, tanıtım kapsamında bir start up projesi olarak hayata geçirdi, Mars Entertainment Group'ta görev yaptı, Berna Sağlam Naipoğlu ile Bernaylafem marka iletişim danışmanlığı firmasını kurdu, 10 senenin sonunda hissesinin ortağına devrederek önce evinde  sonra dükkan atölye olarak bağımsız bir binada  Labofem Bitki Atölye'sini açtı. 4 sene sonunda Muğla'ya taşınma kararı alınca, evini ve dükkannı  kapatıp bitkilerini de alarak eşiyle beraber Muğla'nın bir köyüne yaptırdıkları evlerine yerleşti. 5 senedir kendi cennetlerinde onlarca bitki ve köpekleri Matmazel Pudi ile mutlu huzurlu yaşıyorlar. 

Için bilet satın al
Ayse Birsel ile Hayalindeki Ikinci Hayati Tasarla / Fem Güçlütürk'ün Katilimiyla

Ne:
Özel Etkinlik

Satın Al

 

 Zoom platformu üzerinden sunduğumuz #EvdeKal online buluşmaları için kaydınızı yaptıktan sonra, etkinlik için bağlanacağınız linki ve online deneyim hakkındaki faydalı ön bilgileri, etkinlikten en geç 2 saat önce e-posta adresinize göndereceğiz. Sorularınız için 0 537 833 3968 numaradan bize ulaşabilirsiniz.

 

unlimited sidebar

TSOL UNLIMITED ile dilediğiniz tüm online derslere, etkinliklere ve deneyimlere ücretsiz katılım

Detaylı Bilgi