Ayse Birsel ile Hayalindeki Evi Tasarla / Ece Temelkuran'in Katilimiyla

“İnsanın sevdiği bir ev olunca, kendisine mahsus bir hayatı da olur.”

-Ahmet Hamdi Tanpınar, Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Tüm dünya bir olup müthiş bir dönüşüme tanıklık ettik. Hayatı, anlamı, evi, işi; aslında neye ihtiyacımız olduğunu, eksiği, fazlayı sorguladık aylar boyu.

Bir mutfak masasında hem toplantı hem ödev hem de ekmek yaptığımız günler deneyimledik; benzer bir süreci herhangi bir sebeple yeniden yaşamayacağımıza kesinlikle emin değiliz artık. Öyle görünüyor ki dünyanın yeni hali de tam olarak bu: zaman ve mekân, ilişkiler, iletişim biçimleri, ihtiyaçlar tümüyle yeniden şekillenecek.

Bu yeni şartlar altında ‘ev’, bilinenin ötesinde anlamlar taşıyacak. Kendi ‘ev’ kavramımızı bir kez daha tanımlamak ve daha anlamlı bir ev hayatı tasarlamak da bize düşüyor.

İnsancıl tasarım yaklaşımı ve yenilikçi tasarım ürünleri ile ABD'de en yaratıcı bin insan arasına giren Ayşe Birsel, bu interaktif seminerde, geliştirdiği yenilikçi düşünce yöntemi ‘BOZ: YAP’ı katılımcılarla paylaşacak; vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz evlerimize, evdeki yaşantımıza ve mekana bir tasarımcı gibi yaklaşmamız için gereken araçlar ve yaratıcılık tekniklerin üzerine hep birlikte düşünüp yaratıcı yollar bulacağız.

Ayşe Birsel, “Design the Life You Love / Sevdiğin Yaşamı Tasarla” kitabında yer verdiği yaratıcı uygulamalar ve tasarım araçları ile evimize ve hayatımıza tasarım odaklı düşüncenin penceresinden, yeni, oyuncu ve iyimser bir bakış açısıyla nasıl yaklaşabileceğimiz hakkında ipuçları paylaşırken uygulama yöntemleri üzerine hep birlikte kafa yoracağız.

Etkinliğin sürprizi, 4 yıl önce Zagreb’de kendine yeni bir ev ve yaşam tasarlayan gazeteci-yazar Ece Temelkuran. Temelkuran’ın kendi hikayesi ve deneyimleriyle perspektif katacağı bu interaktif ortamda katılımcıların deneyimlerinden  de beslenen zihin açıcı, faydalı bir akşam sizi bekliyor.

Neden katilmaliyim?

* Ev ile ilişkinizi ve özel yaşamınızı farklı bir açıdan değerlendirebileceğiniz yeni bir düşünce modelini ve araçlarını öğrenebilir,

* Kişisel değer ve isteklerinizi, uygulamalı olarak iyimser bir ortamda keşfedebilir,

* Bu yeni yaratıcı perspektif ışığında kendi değerlerinize daha uygun bir ev yaşamı kurgulayabilirsiniz.   

 

ATÖLYELER HAKKINDA

Atölyeler akademik kadronun önde gelen isimleri tarafından tasarlanır ve sunulur. Katılımcılara atölye lideri ile derinlemesine çalışma fırsatı sunan atölyeler, bilgi aktarımının yanı sıra konu hakkında düşünmeyi tetikleyen bireysel ve grup egzersizlerini içerir. 

 

ATOLYE LIDERI ve KONUK KONUSMACI

ayse birsel webAyşe Birsel, İzmir'de doğdu. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra Fulbright bursu ile New York Pratt Institute'da masterini yaptı. İnsancıl tasarım yaklaşımı ve yenilikçi ürünleri ile 2000 yılında ABD'de en yaratıcı bin insan arasına giren Ayşe Birsel, Brooklyn Müzesi Genç Tasarımcısı Ödülü, Rhode Island School of Design'dan Mobilya Tasarım Mükemmellik Athena Ödülü’nün sahibidir. 2011'de ODTÜ Takdir Ödülü’ne layık görülen Birsel’in tasarımları Museum of Modern Art, Cooper Hewitt Design Museum ve Philadelphia Design Museum koleksiyonlarına alındı.

Ayşe Birsel’in kurucusu olduğu New York bazlı tasarım inovasyon danışmanlık firması Birsel + Seck, 20 yılı aşkın süredir, yenilikçi düşünce yöntemi ve tasarımlarıyla, ABD’de farklı sektörlerden lider markaların başarılarına katkıda bulundu. Ayşe Birsel, geliştirmiş olduğu inovasyon yöntemi ‘Deconstruction:Reconstruction™ ile şimdi de Türkiye’nin önde gelen firmalarına inovasyon danışmanlığı veriyor. Birsel’in Design the Life You Love (Sevdiğin Yaşamı Tasarla) isimli kitabı ABD’den sonra Türkçe olarak 2016 Şubat ayında okurlarla buluştu.

ece temelkuran webEce Temelkuran yazar ve gazeteci. İzmir’de doğdu. Bornova Anadolu Lisesi’ni ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1993 yılında Cumhuriyet gazetesinde gazeteciliğe başladı. Kadın hareketi, siyasi tutuklu ve hükümlüler, Güneydoğu sorunu üzerine çalıştı, röportajlar yaptı. CNN Türk, Milliyet , Habertürk, Birgün’de çalıştı. The Guardian, Newstatesman, New Left Review and Le Monde Diplomatique gibi gazetelerde makaleleri yayınlandı. Roman yazmak için bir süre Lübnan ve Tunus’ta yaşadı. Oxford Saint Anthony's College’a ziyaretçi öğretim görevlisi olarak çağrıldı. Geçtiğimiz yıl “Özgürlük Konuşması” (Freedom Speech) yapmak üzere Dünya Af Örgütü ve Prens Clause Vakfı’nın konuğu oldu. English PEN ve Freeword Center tarafından Londra’ya davet edildi. 13 kitabı ve birçok ödülü var. Romanları İngilizce ve Arapça dahil çeşitli dillere çevriliyor. 

 

Için bilet satın al
Ayse Birsel ile Hayalindeki Evi Tasarla / Ece Temelkuran'in Katilimiyla

Ne:
Özel Etkinlik

Satın Al

 

 Zoom platformu üzerinden sunduğumuz #EvdeKal online buluşmaları için kaydınızı yaptıktan sonra, etkinlik için bağlanacağınız linki ve online deneyim hakkındaki faydalı ön bilgileri, etkinlikten en geç 2 saat önce e-posta adresinize göndereceğiz. Sorularınız için 0 537 833 3968 numaradan bize ulaşabilirsiniz.

 

unlimited sidebar

TSOL UNLIMITED ile dilediğiniz tüm online derslere, etkinliklere ve deneyimlere ücretsiz katılım

Detaylı Bilgi