Aydan Bayir ile Kirilganlik Pinarindan Beslenmek

"Kırılganlık; korku, üzüntü veya hayal kırıklığıyla ilişkili değildir. O, açlığını hissettiğimiz her şeyin doğduğu yerdir."

Dr.Brene Brown

Dünya'daki yolculuğumuza başlarken hiç birimiz kusursuz bir hayat geçirmek ve kusursuz bir kimse olmak için kontrat imzalamıyoruz. Ama yaşam bize "olması gerektiğine inandığımızı" değil, "olanı" sunduğu zaman yine de hayal kırıklığına uğruyoruz, hayata veya kendimize öfkeleniyoruz. Peki bu noktada kırılan, öfkelenen, eleştiren benliğimizle sıcak ve farkındalığı yoğun bir bağlantı kurabilseydik, tecrübemiz nasıl değişirdi?

Kırılgan, öfkeli, eleştirel yanımızın güçsüzlüğümüzü değil, özümüzün zenginliğini ortaya koyduğunu idrak edebilseydik ve onların bize vermek istediği iyi niyetli mesajı okuyabilseydik hayata bakışımız nasıl farklılaşırdı?

Sayısız araştırma şefkati (compassion) ve bilinçli farkındalığı (mindfulness) deneyimlememizi sağlayan egzersizlerin psikolojik sağlığımız ve fizyolojimiz üzerindeki sürdürülebilir faydalarını ortaya koymuş durumda.  Çalışmamızda bizler de bu potansiyel enerjiyi, kinetiğe çevireceğiz.

Deneyim odaklı gerçekleştireceğimiz atölye kapsamında derinleştirilmiş ve interaktif egzersizlerle, yadsıdığımız yönlerimizin ihtiyaçlarını farkındalığın ve şefkatin şifa veren gücünü kullanarak tespit edecek ve giderme yolunda önemli adımlar atacağız. Bu bağlamda kabulün ve öz-kabülün aşamalarını daha yakından tanıyacak ve yaşamda duyduğumuz doyum üzerindeki felsefi etkisini daha yakından keşfedeceğiz. Ayrıca şefkatli farkındalığımızı holistik bir biçimde aktive edeceğiz. Böylelikle de hem ruhumuzu hem bedenimizi hem de zihnimizi besleyecek uygulamaların etkisini ve çevremize faydasını deneyimleyeceğiz.

Not: Bu atölye, "Kendimize Karşı Nasıl Daha Anlayışlı Oluruz?" ve "Yorgun Zihinlere Bilinçli Farkındalık" atölyeleriyle benzer konu başlıklarından yararlansa da, tamamen farklı içeriklere sahip bilgileri ve alıştırmaları kapsamaktadır. Tam günlük formatı ise diğer iki atölyeden farklı olarak daha yoğun bir biçimde deneyime dayalı olmasından ileri gelmektedir.

 

ATÖLYELER HAKKINDA

Atölyeler akademik kadronun önde gelen isimleri tarafından tasarlanır ve sunulur. Katılımcılara atölye lideri ile derinlemesine çalışma fırsatı sunan atölyeler, bilgi aktarımının yanı sıra konu hakkında düşünmeyi tetikleyen bireysel ve grup egzersizlerini içerir. 

 

ATOLYE LIDERI

Aydan Bayr 1Aydan Bayır, bireylerin ve toplumların mutluluk ve başarılarını optimum düzeye getirebilmek için bilimsel çalışmalar yürüten pozitif psikoloji alanında uzmanlaşmış Türkiye’deki bir kaç psikologtan birisi. Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden aldıktan sonra, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin ulusal ve Avrupa Birliği projelerinde asistanlık yaptı. Merhamet ve empati kavramlarını yakinen deneyimlemek East London Üniversitesi’nde Uygulamalı Pozitif Psikoloji alanında yüksek lisans yapmasına önayak oldu. Ayrıca İsveç ve Hollanda’da merhamet odaklı terapi ve öz-anlayış üzerine eğitimler aldı.  Tezini kendi hayat hikayesinden esinlenerek “Bireylerin kendilerine anlayış gösterememe nedenleri ve mükemmeliyetçilik” üzerine yazdı. Şimdi kendisindeki dönüşümü, Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik Merkezi bünyesinde öz-anlayış üzerine düzenlediği grup çalışmaları sayesinde öğrencilerle ve TSOL Istanbul'da yetişkinlerle paylaşıyor.

İNDİRİMLER:

Bu derste, geçerli kimliği olan öğrenciler, öğretmenler, 65 yaşın üzerindekiler, emekliler ve engelli bireyler için %20 standart fiyat indirimi uygulanmaktadır. 
Bilgi ve Havale / EFT ile ödeme için: istanbul@theschooloflife.com

Için bilet satın al
Aydan Bayir ile Kirilganlik Pinarindan Beslenmek

Ne:
Özel Etkinlikler

Satın Al

Havale/EFT ile ödemek için: istanbul@theschooloflife.com