Alper Hasanoglu ile Ruhu Esnetmek: Resilience

Birçok insan hayatın getirdiği yüklere rağmen dağılmaz, hastalanıp belirli semptomlar geliştirmezler. Hastalık belirtileri geliştirseler de, hayatın getirdiği yüklere, zor geçen yaşam evrelerine geçici olarak uyum sağlamayı becerebilir ve kendileri için önemli olan şeylere odaklanarak hayatlarına devam edebilirler. Yani hayatın getirdiği yükler karşısında parçalanmaz ve ruhsal bir esneklik, dayanıklılık gösterebilirler. Hayatın yükü sırtlarından kalktığında daha da güçlenmiş olarak devam edebilirler. Yani başa çıkabilecekleri durumlarla başa çıkmayı, başa çıkılamayacak olan durumları da kabullenmeyi başarırlar. Buna psikolojide "resilience" adı verilir.

Resilience köken olarak bir fizik terimidir. Ne anlama geldiği daha çok bambu kamışı üzerinden anlatılır. Bambuya bir yük uygulandığında bambu kamışı kırılmaz ve ciddi bir şekilde esner. Uzun süre bu yük üzerinde kalsa da kaldırıldığında bambu kamışı eski haline döner. Son yıllarda insan ruhunun hastalıklı ve bozuk taraflarını düzeltmek kadar, sağlıklı ve ‘resilient’ yanlarının (esnek ve dayanıklı) güçlendirilmesi gerektiği de düşünülmeye ve terapi hedefleri arasına alınmaya başlanmıştır.

Bazı insanlar neredeyse doğuştan bu ruhsal esnekliğe sahiptir. Ama bu ruhsal esneklik sonradan da edinilebilir. Bu atölyenin amacı ruhsal esnekliğe sahip olmak için gerekli olan özelliklerin neler olduğunu katılımcılarla paylaşmak ve bu özelliklerin nasıl kazanılabileceğini interaktif olarak çalışabilmektir.  

 

ÖZEL ETKİNLİKLER HAKKINDA

Nasıl bir hayat yaşamalıyız? Belki de en kadim soru... The School of Life’da hayata hangi değerlerin rehberlik etmesi gerektiğini sorguluyoruz. Bu amaçla özgün ve sıra dışı kişilikleriyle tanınan düşünür, sanatçı ve konuşmacılardan hikayeleri, deneyimleri ve yaklaşımları ile bize rehberlik etmelerini istiyoruz. Önde gelen isimlerle buluşacağımız özel etkinliklerde bireysel yolculuklara kapı açan rahatlatıcı, yol gösterici ya da kışkırtıcı farklı bakış açıları duymaya, deneyimlemeye hazır olun. 

Bu özel ve tek seferlik etkinliklerden haberdar olmak için, lütfen bültenimize üye olun.

Özel Etkinliklerimizin yanı sıra programımızda; The School of Life’da yapıp ettiklerimizin ve üretimimizin kalbinde yer alan ve on iki dersten oluşan Yeni Müfredat, sizi bugünün iş yerinde başarılı ve mutlu olmak için gereken becerilerle donatan Profesyonel Atölyeler, sizin gibi diğer meraklı ve açık görüşlü bireylerle bir araya geleceğiniz Deneyimler yer alıyor. 

 

ATOLYE LIDERI

Alper Hasanoglu 1Alper Hasanoğlu psikiyatr, psikoterapist, yazar. 1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'ni ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdi. 1997 yılında İsviçre'de psikiyatri ihtisası yapmaya gitti. İsviçre Basel Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda ihtisasını tamamladıktan sonra 2007 yılına kadar Psikiyatri Polikliniği'nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

Türkiye’ye döndükten sonra psikiyatri ve psikoterapi çalışmalarına devam etmenin yanı sıra Bir Terapistin Arka Bahçesi, İlişkilerin Günlük Hayatı ve Aşkın Halleri adlı üç kitabı Remzi Kitabevi’nden yayınlandı. Radikal'de düzenli olarak yazdı. Yazılarına Milliyet Pazar ve Therapiamag.com'da devam ediyor. Aşkın Halleri genişletilmiş olarak Doğan Kitap'tan yayımlandı. Diğer kitapları ise Hayat ve Diğer Hastalıklar ile Şirin Seçkin ile birlikte kaleme aldığı Çocuklukta Rezilyans.

İNDİRİMLER:

Bu derste, geçerli kimliği olan öğrenciler, öğretmenler, 65 yaşın üzerindekiler, emekliler ve engelli bireyler için %20 standart fiyat indirimi uygulanmaktadır. 
Bilgi ve Havale / EFT ile ödeme için: istanbul@theschooloflife.com

 

Için bilet satın al
Alper Hasanoglu ile Ruhu Esnetmek: Resilience

170,00 TL

Ne:
Özel Etkinlikler

Satın Al