Alper Hasanoglu ile Bibliyoterapi - I

Okumak öğretir ve değiştirir. Öte yandan neyi öğrenmek istiyorsak onu okuruz. Sonuç olarak, biliyor olduğumuzu bilmediğimizi sandığımız o sisli havayı dağıtmak içindir kitaplara başvurmamızın nedeni. Kendimizdeki sır sandığımız basit gerçekleri en iyi kitaplardan öğreniriz.

Büyük şair Melih Cevdet Anday, “Hayatın bütün zorluğu çok basit olmasında,” der bir şiirinde. İçimizdeki karmaşayı, ilişkilerimizdeki çelişkileri, hayatın zorlu yüklerini edebiyat aracılığıyla aydınlatabiliriz. Freud ise, “Şairlerin öylesine uğradıkları yerlere ben bin bir zorlukla vardım” der. Psikolojinin psikoterapiye dönüşebilmesi büyük romanlar sayesinde olmuştur. Karamazov Kardeşler olmadan kardeşlerin arasındaki sevgi ve haseti, baba katlini bu kadar iyi anlayamazdık. Suç ve Ceza’yı okumayan birinin suçlunun psikolojisini tam anlamıyla kavraması ve değerlendirmesi mümkün olmazdı.

Bu atölyede psikoterapist ve yazar Alper Hasanoğlu, katılımcıları, insan psikolojisini ve özellikle insan ilişkilerini ön plana çıkaran romanları odak noktasına alarak hayatı basitleştirmenin yollarını aradığı bir yolculuğa çıkarıyor.

Amaç, her atölye çalışmasında başka bir kitabı birlikte incelemek; yazarın bize sunduğu kılavuzu ortaya çıkarabilmek… Birincil hedef kitabın edebi olarak tartışılması değil, daha çok hayat hakkında ettiği sözler olacaktır. Bununla birlikte, psikanalitik edebi kuramdan faydalanarak kitabın edebi değerine de değinilebilecektir.

Her atölyenin odak noktası olacak olan kitap önceden duyurulacaktır. Tartışmayı daha canlı ve verimli kılmak için ilgili katılımcılardan tek ricamız, kitabı okumaları kitabın çağrıştırdıkları ile ilgili ortaya konulacak birkaç soruyu kendi içlerinde tartışıp atölyeye gelmeleridir.

 

ATÖLYELER HAKKINDA

Atölyeler akademik kadronun önde gelen isimleri tarafından tasarlanır ve sunulur. Katılımcılara atölye lideri ile derinlemesine çalışma fırsatı sunan atölyeler, bilgi aktarımının yanı sıra konu hakkında düşünmeyi tetikleyen bireysel ve grup egzersizlerini içerir. 

 

ATOLYE LIDERI

Alper Hasanoglu 1Alper Hasanoğlu psikiyatr, psikoterapist, yazar. 1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'ni ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdi. 1997 yılında İsviçre'de psikiyatri ihtisası yapmaya gitti. İsviçre Basel Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda ihtisasını tamamladıktan sonra 2007 yılına kadar Psikiyatri Polikliniği'nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

Türkiye’ye döndükten sonra psikiyatri ve psikoterapi çalışmalarına devam etmenin yanı sıra Bir Terapistin Arka Bahçesi, İlişkilerin Günlük Hayatı ve Aşkın Halleri adlı üç kitabı Remzi Kitabevi’nden yayınlandı. Radikal'de düzenli olarak yazdı. Yazılarına Milliyet Pazar ve Therapiamag.com'da devam ediyor. Aşkın Halleri genişletilmiş olarak Doğan Kitap'tan yayımlandı. Diğer kitapları ise Hayat ve Diğer Hastalıklar ile Şirin Seçkin ile birlikte kaleme aldığı Çocuklukta Rezilyans.

İNDİRİMLER:

Bu derste, geçerli kimliği olan öğrenciler, öğretmenler, 65 yaşın üzerindekiler, emekliler ve engelli bireyler için %20 standart fiyat indirimi uygulanmaktadır. 
Bilgi ve Havale / EFT ile ödeme için: istanbul@theschooloflife.com

Için bilet satın al
Alper Hasanoglu ile Bibliyoterapi - I

Ne:
Özel Etkinlikler