Alper Hasanoglu ile Belirsizlige Ragmen Hayatini Secmek

Geçmiş dışında çok az şeyden emin olduğumuz bir belirsizlikler çağında yaşıyoruz. Bırakın yarını, bugün bizi neyin beklediğini bilmiyoruz. Bu da ciddi bir anlam kaybına neden olabiliyor. Hayata, yapıp ettiklerimize bir mana yüklemekte, herhangi bir şey yapmakta, eyleme geçmekte zorlanıyoruz. Viktor Frankl bu duruma yol açan hayat koşullarını yıllar öncesinden ‘varoluşsal vakum’ olarak adlandırmıştı. Tüketim çağının ve toplumsal iklimin ürünü olan günümüzün ‘varoluşsal vakum’u birçok bireyi çeşitli bağımlılıklara itebiliyor; alkole, çeşitli kimyasal maddelere, çılgınca alışverişe, durmadan seyahat etmeye, sosyal medyaya (facebook ve instagram vs.), cinselliğe, spora, kozmetik ve estetik operasyonlara ve hatta sağlıklı beslenmeye. 

Terapide hedef bizi mutsuz ve hasta eden (depresif, kaygılı, fobik vs.) düşünce biçimlerinin tespit edilip onların değiştirilmesi ve davranışsal düzlemde bize zarar veren eylemlerden vaz geçilmesidir. Bu bakış açısı ne kadar mantıklı olsa ve birçok durumda gerçekten işe yarasa da, özellikle insan ilişkilerinde ve hayatın birçok alanında değiştiremeyeceğimiz şeyler, durumlar vardır.

Acceptance and Commitment Therapy - ACT - (Kabul ve Farkındalık Terapisi) tam da bu nedenle, “kognitif davranışçı terapi” içinden çıkmış bir terapi ekolü ve anlam odaklı bir hayat kılavuzudur. ACT, değiştirebilme gücü ve olanaklarına sahip olduğumuz şeyleri ve durumları değiştirip sorunlarımızın bir kısmını çözebilmemize kılavuzluk ettiği gibi, değiştiremeyeceğimiz hayat koşullarının ve ruhsal durumların farkına varmamıza, onları oldukları gibi kabul edebilmemize – ki bu kabul yenilgi ve vaz geçiş asla değildir – ve bizim için hayatı anlamlı kılacak yaşam biçimini, çokça pompalanan “mutluluk tuzağı”na düşmeden inşa etmemizi sağlayacak felsefi bir bakış açısı geliştirmemize yardım eder. Tüketim toplumunun ve bağımlılık çağının bize dayattığı yüzeysel ve birbirinin kopyası hayat biçimleri yerine, kendi hayatımızı seçmemizin önündeki engelleri görebilmemizi ve kaldırma cesareti bulmamızı sağlar.

Psikoterapist Alper Hasanoğlu ile bu seminerde amaç, ACT’i kendi hayatımızı seçmemize yardımcı olacak bir kılavuz olarak hayatımıza entegre etmeye ve hayatımıza anlam katabilmek için ondan yararlanmaya dair bilgi paylaşımıdır. Edebiyatın iyileştirici gücünden faydalanmak amacıyla ACT’le ilgili okuma ve çalışma materyalleri de önerilecektir.

O halde ne duruyorsunuz,

ACT!!

 

ÖZEL ETKİNLİKLER HAKKINDA 

Nasıl bir hayat yaşamalıyız? Belki de en kadim soru... The School of Life’da hayata hangi değerlerin rehberlik etmesi gerektiğini sorguluyoruz. Bu amaçla özgün ve sıra dışı kişilikleri ve çalışmalarıyla tanınan düşünür, uzman, sanatçı ve konuşmacılardan birikimleri, hikayeleri, deneyimleri ve yaklaşımları ile bize rehberlik etmelerini istiyoruz. Önde gelen isimlerle buluşacağımız özel etkinliklerde bireysel yolculuklara kapı açan rahatlatıcı, yol gösterici ya da kışkırtıcı farklı bakış açıları duymaya, deneyimlemeye hazır olun.

Özel Etkinliklerimizin yanı sıra programımızda; The School of Life’da yapıp ettiklerimizin ve üretimimizin kalbinde yer alan ve on iki dersten oluşan Ana Müfredat, sizi bugünün iş yerinde başarılı ve mutlu olmak için gereken becerilerle donatan Profesyonel Atölyeler, sizin gibi diğer meraklı ve açık görüşlü bireylerle bir araya geleceğiniz Deneyimler yer alıyor.

 

ATOLYE LIDERI

Alper Hasanoglu 1Alper Hasanoğlu psikiyatr, psikoterapist, yazar. 1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'ni ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdi. 1997 yılında İsviçre'de psikiyatri ihtisası yapmaya gitti. İsviçre Basel Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda ihtisasını tamamladıktan sonra 2007 yılına kadar Psikiyatri Polikliniği'nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

Türkiye’ye döndükten sonra psikiyatri ve psikoterapi çalışmalarına devam etmenin yanı sıra Bir Terapistin Arka Bahçesi, İlişkilerin Günlük Hayatı ve Aşkın Halleri adlı üç kitabı Remzi Kitabevi’nden yayınlandı. Radikal'de düzenli olarak yazdı. Yazılarına www.therapiasophia.com ’da devam ediyor. Aşkın Halleri genişletilmiş olarak Doğan Kitap'tan yayımlandı. Diğer kitapları ise Hayat ve Diğer Hastalıklar ile Şirin Seçkin ile birlikte kaleme aldığı Çocuklukta Rezilyans.

İNDİRİMLER:

Bu derste, geçerli kimliği olan öğrenciler, 65 yaşın üzerindekiler, emekliler ve engelli bireyler için %20 standart fiyat indirimi uygulanmaktadır. TSOL’un bir eğitim ve kültür girişimi olması nedeniyle, öğretmenler de aynı indirimden faydalanmaktadır.

Için bilet satın al
Alper Hasanoglu ile Belirsizlige Ragmen Hayatini Secmek

180,00 TL

Ne:
Özel Etkinlikler