Alper Hasanoglu ile Askin Halleri

Hayatımızda her şey yolunda gitse bile, ilişkimiz kötü gidiyorsa ya da hayatımızda o sırada kimse yoksa kendimizi iyi hissetmiyoruz. Çünkü günümüzde kendimizi ancak romantik bir ilişkideyken güvende ve emniyette görüyoruz. Paradoksal bir şekilde bu dev metropolde ilişkilerin kendisi de sanki en güvenilmez zamanını yaşıyor. Her ilişkimize sonsuza kadar sürer diye başlıyoruz, ama bitiyor. Şunu sık sık işitiyoruz belki de bulunduğumuz sosyal çevrelerde... Ya da belki de kendimiziz söylenip duran: İlişkiye girilebilecek doğru dürüst bir kişi kaldı mı ki? Otuzlu yaşların ortasına gelindiğinde birkaç ‘başarısız’ ilişki arkada bırakılmış oluyor ve bireyler ilişkilere olan güvenini yitirip, kuşkuyla bakmaya başlıyor. Bu da olumsuz yaşantılara duyarlılığı arttırıp kısır bir döngünün ortaya çıkmasına neden oluyor. Güven ve emniyet duygusu, süreklilik duygusu, bebeklikten ölüme en temel ruhsal ve duygusal gereksinimlerimizden oysa.

Olası partnerlerimiz gerçekten sırtımızı dönemeyeceğimiz kadar güvenilmez midir? Yoksa bu duygu, ilişkilerin doğası hakkında bizim yarattığımız ilüzyondan kaynaklanan bir hayal kırıklığı mı? Bu güvensizlik duygusuyla nasıl başa çıkabiliriz? Ya da bu algıyı bir gerçeklik olarak kabul edip, ona göre mi konumlandırmalıyız kendimizi ilişkilerde? İlişkilere bakışımızı tümden mi değiştirmeliyiz yoksa?

Bu atölyede çift ve aile terapisi alanının önde gelen ismi Alper Hasanoğlu ile neden bir ilişkiye bu kadar ihtiyaç duyduğumuzu bağlanma teorisi, gelişim psikolojisi, ilişkiler arası psikanalitik teori ve bebekliğimizden gelen şemalar çerçevesinde, hem dünyadaki eğilimleri hem de yaşadığımız coğrafyaya özgü kültürel farklılıkları göz önünde bulundurarak tartışacağız. İlişkilerde güveni doğru bir şekilde nasıl yeniden tanımlayabileceğimizi inceleyeceğiz. Ve elbette Türk ve dünya edebiyatından tanıdık kahramanlar da eşlik edecek bize atölye boyunca. Çünkü Freud’un da söylediği gibi, edebiyatçıların öylesine uğradıkları yerlere biz büyük uğraşlar sonucu varabiliyoruz.

 

ÖZEL ETKİNLİKLER HAKKINDA

Nasıl bir hayat yaşamalıyız? Belki de en kadim soru... The School of Life’da hayata hangi değerlerin rehberlik etmesi gerektiğini sorguluyoruz. Bu amaçla özgün ve sıra dışı kişilikleriyle tanınan düşünür, sanatçı ve konuşmacılardan hikayeleri, deneyimleri ve yaklaşımları ile bize rehberlik etmelerini istiyoruz. Önde gelen isimlerle buluşacağımız özel etkinliklerde bireysel yolculuklara kapı açan rahatlatıcı, yol gösterici ya da kışkırtıcı farklı bakış açıları duymaya, deneyimlemeye hazır olun. 

Bu özel ve tek seferlik etkinliklerden haberdar olmak için, lütfen bültenimize üye olun.

Özel Etkinliklerimizin yanı sıra programımızda; The School of Life’da yapıp ettiklerimizin ve üretimimizin kalbinde yer alan ve on iki dersten oluşan Yeni Müfredat, sizi bugünün iş yerinde başarılı ve mutlu olmak için gereken becerilerle donatan Profesyonel Atölyeler, sizin gibi diğer meraklı ve açık görüşlü bireylerle bir araya geleceğiniz Deneyimler yer alıyor. 

İNDİRİMLER:

Bu derste, geçerli kimliği olan öğrenciler, 65 yaşın üzerindekiler, emekliler ve engelli bireyler için %20 standart fiyat indirimi uygulanmaktadır. TSOL’un bir eğitim ve kültür girişimi olması nedeniyle, öğretmenler de aynı indirimden faydalanmaktadır. 

ATOLYE LIDERI

Alper Hasanoglu 1Alper Hasanoğlu psikiyatr, psikoterapist, yazar. 1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'ni ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdi. 1997 yılında İsviçre'de psikiyatri ihtisası yapmaya gitti. İsviçre Basel Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda ihtisasını tamamladıktan sonra 2007 yılına kadar Psikiyatri Polikliniği'nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

Türkiye’ye döndükten sonra psikiyatri ve psikoterapi çalışmalarına devam etmenin yanı sıra Bir Terapistin Arka Bahçesi, İlişkilerin Günlük Hayatı ve Aşkın Halleri adlı üç kitabı Remzi Kitabevi’nden yayınlandı. Radikal'de düzenli olarak yazdı. Yazılarına Milliyet Pazar ve Therapiamag.com'da devam ediyor. Aşkın Halleri genişletilmiş olarak Doğan Kitap'tan yayımlandı. Diğer kitapları ise Hayat ve Diğer Hastalıklar ile Şirin Seçkin ile birlikte kaleme aldığı Çocuklukta Rezilyans.

Için bilet satın al
Alper Hasanoglu ile Askin Halleri

180,00 TL

Ne:
Özel Etkinlikler
Ne zaman ve nerede:
  • Wed 13 Feb 2019 19.30 - 22.30
    Joint Idea Kanyon

 

Satın Al

 

"Çok keyifliydi :))
Mekanın standart sınıf ortamı dışında olması ve organizasyon harikaydı..."  

- Tansu Güneş