Ali Tufan Koç ile Metropolde Nasil Yasamali: Istanbul'un Hakkini Vermek

Sürekli bir koşturma, hep bir yetişmeye çalışma hali metropol yaşamının bir parçası. Her metropol kent gibi İstanbul’un da baş döndürücü hızına ayak uydurmak güç. 

İstanbullunun günü, ömrü koşturmakla, “yetmeye” çalışmakla geçiyor. Aynı zamanda sevdiklerimize yeteri kadar vakit ayıralım, kariyer hedeflerimizi yerine getirelim, yeni açılan o restorandan, herkesin konuştuğu o oyundan/filmden, o çok popüler muhitten de geri kalmayalım istiyoruz. Kısaca, bu şehri “hakkını vererek” yaşamayı diliyoruz.

Olmanız gereken yerler, davetler bir yana, sizin İstanbul’unuz aslında nerede yaşıyor? Ve onunla aslında nerede tanışabilirsiniz? Yaşadığımız şehirde kök salmamızın mutlu bir yaşamla alakası ne? "Mahalle havası" terimini neden hiç olmadığı kadar sık kullanıyoruz?  Yeni tanıştığınız ya da taşındığınız her şehri, aslında - farkında olmadan - İstanbul pratiğinizi kullanarak çözdüğünüzün farkında mısınız? Şehirde tanıdıklarımızla ilişkilerimiz tamam, peki ya "aşina" olduklarımız? Şehirdeki "gizli" dostlarımızı neden daha yakından tanımalıyız? En son ne zaman yaşadığınız şehirde kaybolmayı denediniz? 

Bu atölyede zihin açıcı egzersiz, paylaşım ve okumalar üzerinden İstanbul’da, İstanbul ile daha sağlıklı, anlayışlı, yaratıcı, üretken, çalışkan, sakin ve mutlu olmanın yollarını, yöntemlerini keşfediyoruz. Atölyede yaşadığımız şehirle olan ilişkimizi yeniden tanımlamayı, sadece İstanbul’u değil, İstanbulluları da daha iyi anlamayı umuyoruz.

Kentin hızından ve “hiçbir şeye yetişememek”ten şikayet eden; İstanbul’da yeteri kadar kaliteli zaman geçirmediğini düşünen; yaşadığı şehirde daha ilham verici, faydalı, mutlu, sağlıklı, yaratıcı bir yaşam sürmeyi dileyen herkesi… yani tüm İstanbullular’ı bekliyoruz.

 

ATÖLYELER HAKKINDA

Atölyeler akademik kadronun önde gelen isimleri tarafından tasarlanır ve sunulur. Katılımcılara atölye lideri ile derinlemesine çalışma fırsatı sunan atölyeler, bilgi aktarımının yanı sıra konu hakkında düşünmeyi tetikleyen bireysel ve grup egzersizlerini içerir. 

 

ATOLYE LIDERI

Ali Tufan Koc 1

Ali Tufan Koç, İstanbul Teknik Üniversitesi ve State University of New York at New Paltz İşletme mezunu.

Gazeteciliğe, 19 yaşında, Tempo dergisinde muhabir olarak başladı. Milliyet ve Radikal gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı, kent yazıları yazdı. GQ Türkiye dergisinin kurulma aşamasında ve Hürriyet Hafta Sonu eklerinde konular editörü olarak görev aldı; aynı yayınlarda popüler kültür üzerine makaleler yazdı, röportajlar yaptı.

2014 yılında, New York Üniversitesi’nde gazetecilik ve kreatif yazarlık dersleri almak üzere, lisans eğitimi sırasında yarı zamanlı bulunduğu New York'a döndü. 2012’de ortağı Sezer Savaşlı ile beraber marka/içerik strateji ve üretim ajansı Fingertips Digital’i; 2018'deyse New York'un bağımsız yayın yapan kültür ve yemek dergisi SUMAC'ı kurdu ve İngiliz Monocle dergisi tarafından “üstün fikirleriyle yemek endüstrisini değiştiren ve değişime zorlayan yenilikçi düşünür ve girişimcilerden biri” olarak gösterildi.

Gazete, dergi ve kitap çalışmalarının yanı sıra, yaratıcı hikâye anlatımı ve modern hayatı daha yaşanılır kılabilmeye dair İstanbul ve New York'ta atölye ve konuşmalar yapıyor. Bir yandan New York Üniversitesi’nde “Dijital İnovasyon ve Yeni Medya” üzerine yüksek lisans öğrenimi görüyor, aynı zamanda GQ Türkiye’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütüyor.

Deneysel bir novella niteliğindeki ilk kitabı “Kimse Ölmez Bu Şehirde”, Ocak 2019 ayında Alfa Yayınları’na bağlı Mona Kitap’tan çıktı.

İNDİRİMLER:

Bu derste, geçerli kimliği olan öğrenciler, öğretmenler, 65 yaşın üzerindekiler, emekliler ve engelli bireyler için %20 standart fiyat indirimi uygulanmaktadır. 
Bilgi ve Havale / EFT ile ödeme için: istanbul@theschooloflife.com

Için bilet satın al
Ali Tufan Koç ile Metropolde Nasil Yasamali: Istanbul'un Hakkini Vermek

Ne:
Özel Etkinlik
Ne zaman ve nerede:
  • Cts 25 Eyl 2021 14.00 - 16.30

Erken Kayıt Avantajı ile Satın Almak İçin Tıklayın:

TSOL PASS

 pass sidebar3

 

Ön Kayıt İçin Tıklayın

 

 

 

unlimited sidebar

TSOL UNLIMITED ile dilediğiniz tüm online derslere, etkinliklere ve deneyimlere ücretsiz katılım

Detaylı Bilgi