Kurumlar için

Iletisim:

Elvan Omay
Direktör, The School of Life Istanbul
0532 4643899

Iletısım 

Brosuru Indırın

Ebru Nihan Celkan ile Çesitlilik, Kapsayicilik ve Aidiyet

Çeşitlilik, bugünün iş dünyasında çok duyduğumuz, hatta moda kavramlardan biri haline geldi. Öte yandan gerçek anlamda farklılıklara açık ve kapsayıcı bir zihniyetle bakmak ve böyle bir kurum kültürüne katkıda bulunmak için çeşitliliği daha geniş anlamıyla düşünmeliyiz.

Bu etkileşimli TSOL konuşmasında, Derin Düzeyde Çeşitliliğin (eğitim, değerler, nörotipiklik gibi) öneminin yanı sıra psikolojik faktörlerin iş yerindeki ilişkilerimizi ve iş deneyimimizi şekillendirmede oynadığı rolü tartışacağız. Katılımcıların anonim olarak da katkıda bulunacağı kimi tartışmalar ve egzersizlerle güvenli bir ortamda farklı bakış açılarını özgürce ifade edeceğiz.

ATOLYE LIDERI

Ebru Nihan Celkan 1

Ebru Nihan Celkan Şişli Terakki Lisesi’ni bitirdikten sonra lisans eğitimini Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünde, yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Pazarlama bölümünde tamamladı. 2004 yılında Volvo İş Makinalarında çalışmaya başladı. 2016 yılına kadar Volvo’da satış destek uzmanı, pazarlama uzmanı ve altı yıl süresince Pazarlama, CRM ve Satış Destek Müdürü olarak görev yaptı. 

2007 yılından bu yana oyun yazarlığı yapan Ebru Nihan Celkan, 2012 yılında merkeze oyun yazarını alan çalışmaları ve yeni metinleri arttırmayı hedefleyen buluT’u kurdu. 

Celkan, Sabancı Üniversitesi’nin lise öğretmenlerinin toplumsal cinsiyet farkındalığını arttırmaya yönelik “Mor Sertifika” programının ve Kadın Çalışmaları bölümünün “Cins Adımlar: Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Turları” programının performatif hikaye yazımı ve anlatıcılığı atölyelerinin eğitmenlerindendir.