Kurumlar için

Iletisim:

Elvan Omay
Direktör, The School of Life Istanbul
0532 4643899

Iletısım 

Brosuru Indırın

Defne Eraslan ile Mutluluk 101

"Wellbeing" bulunacak mı olunacak mı bir şey?

Mutluluk ya da “iyi oluş hali” ne nasıl ulaşılabileceğine dair bir çoğumuzun inandığı şeyler var. Bir tanesi “genetik” bakış açısı: Bu düşünceye göre, beyniniz iyimser olmaya programlandıysa, nerede olursa olsun mutlu olursunuz, kendinizi iyi hissedersiniz. Diğeri “kaderci” bakış açısı (sanki genetik kader değilmiş gibi): Çocukluğunuz şans eseri iyi geçtiyse mutlu olursunuz. Genetiğe ya da şansa inanmayanlarımız ise çoğu zaman “şartlı” mutluluğa inanırırız. Çok paramız olursa, o terfiyi alırsak, o arabaya binersek, o tatile gidersek mutlu olabiliriz ancak.

Peki ya mutluluğun genetik, şans ya da sahip olduklarımızdan bağımsız olarak geliştirilebilecek bir şey olduğunu söylersek? Şu ana kadar mutlu olamadığınız için kendinizi eleştirir miydiniz? Şımarık ya da doyumsuz olduğunuz için değil, “wellbeing” konusuna sistematik bir şekilde eğilmeniz gerektiğini bilmediğiniz için böyle hissettiğinizi anlamak sizi rahatlatır mıydı?

İşte bu etkileşimli seminer tam da bunu hedefliyor. Mutluluk ve wellbeing ile ilgili en yeni araştırmaların gösterdiği gibi, bir hedefimize erişmekle sonsuz mutluluğun kazanılmadığını söylediği için “karamsar” ama doğru zihinsel kasları yeterince çalıştırdığınızda genetik ve şansınızdan bağımsız olarak daha mutlu olabileceğinizi söylediği için “iyimser” bir bakış açısı. Tüm TSOL konuşmaları gibi, bulmaya değil olmaya odaklanıyor. Neredeyse bir “Mutluluk 101” dersi gibi, kalıcı bir iyi oluş hali hakkındaki varsayımlarınızı sorgulayıp, sizi mutluluk için gerekli yetileri edinmeye davet ediyor.

ATOLYE LIDERI

defne eraslan new web3

Defne Eraslan, erişkin psikiyatrisi doçenti ve bilişsel davranışçı psikoterapisttir. Ege Üniversitesinde psikiyatri uzmanlığını tamamladıktan sonra, farklı ilaç firmalarında tıbbi danışman olarak çalışarak kurumsal iş hayatının talep ve zorluklarını yakından tanıma imkanı buldu. Daha sonra Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalıştı ve Koç Üniversitesi  Psikoloji Bölümünde yarım zamanlı öğretim üyesi olarak ders verdi. Bir süredir doktorluk hayatını Almanya’da sürdürüyor, tabii Türkiye’deki eğitim çalışmaları ve konuşmalarına devam ederek.

Asistanlığından beri uluslararası psikiyatri meslek örgütlerinde liderlik yapıyor. Avrupa Psikiyatri Asistanları Federasyonunun Başkanlığını yaptı, şu anda da Avrupa Psikiyatri Birliğinin (EPA) eğitim komisyonunda online eğitimler ve genç psikiyatristlere yönelik programlardan sorumlu. Kaygı bozuklukları, iş psikolojisi ve kadın psikolojisi özellikle ilgilendiği alanlar. Kapanmadan önce, Radikal gazetesinde düzenli olarak yazdı. En büyük amacı, psikiyatrik hastalıklar ve her bireyin yaşadığı psikolojik durumların önyargısız bir şekilde konuşulabilir duruma gelmesi ve bu zorluklarla karşılaşan kişilerin yalnızlığının aşılıp destek alabilmesi. Bunun yolunun bilgi ve paylaşımdan geçtiğini bildiği için, yazılarını, online eğitimlerini ve konuşmalarını çok önemsiyor.