Kurumlar için

Iletisim:

Elvan Omay
Direktör, The School of Life Istanbul
0532 4643899

Iletısım 

Brosuru Indırın

'Yeterince İyi' Karar Vermek 

Doğru kararlar vermek, güvenilir bir çalışan veya iyi bir lider olmanın temeli. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, duygularımız karar verme becerimizi önemli ölçüde etkileyerek doğru yargılara varmamızı engelliyor.

Bu online atölyede:

•Etkili karar vermenin önündeki; karar verme yorgunluğu, pişmanlık korkusu ve kendini yeterince tanımamak gibi engelleri inceliyoruz
•Kişisel karar verme tarzımızı anlıyoruz
•Verdiğimiz kararı aksiyona dönüştürmek, takip etmek ve revizyonlar yapmak için bir plan oluşturuyoruz
•Daha sağduyulu ve bilge kararlar vermeyi öğreniyoruz.
   

Tanim

Zamanında ve de kararlarımızı etkileyebilecek duygusal tepkilerimizi farkında olarak ve kontrol ederek karar verme becerisidir.

Bu becerinin varliginin göstergeleri

Karar vermek için yeterince zaman ayırır. Kararlarına etkileme potansiyeli olan duygusal eğilimlerinin farkındadır. Doğru karar için fedakarlık yapabilir ve kararı yeniden değerlendirebilir. Başarısızlık riskini alır ve mükemmeliyetçi değildir. Davranışlarını güçlü ve tutarlı öncelikler, hedefler, kaynaklar ve sebepler belirler. Yanlış kararları revize edebilir.  

Bu becerinin yoklugunun göstergeleri

Erteleme riski yüksektir. Kararlarının sonuçlarıyla ilgili kaygısı nedeniyle, önceliklendirmekte, opsiyonları karşılaştırmakta zorlanır. Karar verdiğinde ise duygusal dürtü ve rasyonel tercih arasındaki ayrımı yapamayabilir. Bu da yanlış kararlara yol açabilir. Sonuç, karar verme yorgunluğu, önceliklerin belirsizliği ile aşırı çalışma, diğerlerinin görüşlerine bağımlılık, sürekli onay arayışıdır.