Kurumlar için

Iletisim:

Elvan Omay
Direktör, The School of Life Istanbul
0532 4643899

Iletısım 

Brosuru Indırın

Esneklik ve Dayaniklilik (Resilience)

Hayatın ve iş yaşamının getirdiği kaçınılmaz değişimin, stresin, engellerin ve kayıpların üstesinden gelebilmek için bireylerin ve kurumların esnekliğe ve dayanıklılığa (resilience) ihtiyacı var. Farklı araştırmaların meta analizi, çalışanların mutlu ve özgüven sahibiyken (diğer karşılaştıkları zorluklar ne olursa olsun) %31 daha üretken olduklarını, %37 daha fazla satış yaptıklarını ve üç kat fazla yaratıcı olduklarını gösteriyor.

Bu online atölyede:

•Değişimi deneyimlemenin neden bu kadar zor olduğunu konuşuyoruz
•Değişim ve kayıp dönemlerinde bize daha fazla yardımı olacak bir zihin yapısı geliştirmeyi öğreniyoruz; kendimizi suçlamak yerine “yas dönemi”ni yaşamak ve büyümek için kendimize izin vermeyi öğreniyoruz
•Stres ve kaybın bedenimizdeki etkilerini ve genel resilience seviyemizi desteklemek için bedenimize nasıl bakacağımızı öğreniyoruz
•Zor zamanlarda faydalanabileceğimiz bir kılavuz oluşturup, kullanışlı yeni stratejileri çalışıyoruz.
   

TANIM

İş yaşamında değişim ve kayıpların varlığını kabul ederek stres ve zorlukları aşma becerisidir.

Bu becerinin varliginin göstergeleri

“Resilient” çalışanlar, stresli durumlar sonrasında enerjik, sağlıklı ve üretken kalabilir ya da bu hale hızlıca geri dönebilir. Değişimin kayıp da getirebildiğini, kaybın hayatın doğal bir parçası olduğunu kabul edebilir. Büyüme odaklı zihin yapıları kayıplardan kendilerini toparlayarak ve güçlenerek çıkmalarını sağlar.

Bu becerinin yoklugunun göstergeleri

Resilient olmayan çalışanlar, tükenmişlik yaşamaya ya da stresten daha fazla etkilenmeye meyillidir. Yüksek baskı altında dikkatleri dağılabilir. Stresin fiziksel belirtilerini fark etmekte ve kendilerine iyi bakmakta zorlanabilir. Kayıpları geride bırakmakta zorlanabilir, geçmişe çok fazla takılı kalabilir ve dolayısıyla engelleri ve başarısızlıkları aşmaları da zaman alabilir.