Kurumlar için

Iletisim:

Elvan Omay
Direktör, The School of Life Istanbul
0532 4643899

Iletısım 

Brosuru Indırın

Empati

Empati, bize pek de benzemeyen insanların arzularını, dile getirilmemiihtiyaçlarını ve acılarını kavrama kapasitesidir. Bize kendimizi baka bir kiinin yerine koymak için paha biçilmez bir alan açar. Ve empati, hayatın tüm alanlarında olduu gibi iyerinde de doyumlu ve baarılı ilikiler kurmanın ön kouludur. Öyle ki, yaklaık yarım yüzyıldır liderlerle sürdürülen bir aratırmaya göre, empati, takım çalımasının, inovasyonun ve iyi liderliin temelidir.

Bu online atölyede:

  • Empati ve sempati arasındaki farklara bakıyoruz

  • Bakurmanın ve çatımaları amanın bir yolu olarak empatiyi kullanmayı çalııyoruz

  • İnsan odaklı ürün ve servisler tasarlarken empatiyi nasıl kullanabileceğimize bakıyoruz

  • Diğerlerinin ihtiyaçlarını öngörmeyi çalışıyoruz.

   

Bu becerinin varliginin göstergeleri

Empatisi yüksek çalıanlar çalıma arkadalarının, müterilerinin ve dier paydaların ihtiyaç ve duygularını gözetir. Çatımaları çözmekte becerikli ve sabırlıdır; açıklamalara alan açar. Ekip üyeleri anlaılmıve takdir edilmihisseder. Empati hem liderlik hem de müteri ilikisi gerektiren roller için vazgeçilmezdir.

Bu becerinin yoklugunun göstergeleri

Çatımaların çözülemedii takımlarda empati yokluundan söz edilebilir. Empatisi olmayan çalıanlar dierlerini ve seçimlerini anlamakta çok zorlanabilir. stemeden de olsa toplantılarda dierlerini incitebilir ya da kızdırabilir. Kendi perspektiflerini açıklamaya ve dierlerinin bakıaçısını sormaya nadiren zaman ayırır.