Yaklasimimiz

The School of Life bugünün iş yaşamında başarılı ve doyumlu olmak isteyen ekipler ve kurumlar için öğrenme deneyimleri sunan küresel bir organizasyon.

2008’de yazar ve felsefeci Alain de Botton’un Londra’da kurduğu, 2014’te İstanbul okulunu hayata geçirdiğimiz The School of Life’ta psikoloji ve felsefeden iyileştirici ve kullanışlı iç görüleri işyerine getiriyoruz; duyguların iş yaşamında oynadığı rolü derinlemesine kavrama, etkin ve olgun bir çalışma ortamı için ihtiyaç duyulan becerileri geliştirme yolculuğunda ekiplere eşlik ediyoruz.

Programlarımızın yanı sıra ilham verici içerik, egzersiz ve blog yazılarımızdan haberdar olmak için Kurumlar İçin bültenimize hemen üye olun.

 

20 DUYGUSAL BECERİ - ONLINE / OFFLINE

Atölyelerimiz gerçek değişimi tetikleyerek çalışanların zorluklarla baş etmesine, işlerine karşı daha odaklı, özgüvenli ve olgun bir yaklaşım geliştirmesine yardımcı oluyor. Psikolojik olarak zengin; felsefe, tarih, liderlik ve kültür alanından örnek vakalar ile akademik olarak besleyici; keyifli bir deneyim sunuyor.  

ATOLYELER

KONUSMALAR - ONLINE / OFFLINE 

 

Duyguların iş ortamında oynadığı role dair giriş niteliğinde ama kapsayıcı, çarpıcı ve çığır açan fikirleri içeren etkileşimli seminer ve konuşmalarımızı akademik kadromuzdaki uzmanlar ve usta hikaye anlatıcıları geniş katılımcı gruplarına sunuyor.

 

 

KONUSMALAR

liderlik serisi - online / offline

 

Müfredatımızdaki 7 temel duygusal beceri atölyesinin liderler ve lider adayları için (kıdemli yöneticiler, birim yöneticileri, girişimciler) derinleştirilmiş versiyonunu içeriyor. Online versiyonu 90 dakikalık iki kısım olarak sunulan her bir atölyede, hem alıştırmalara ve tartışmaya geniş yer ayrılıyor hem de liderlerin bu becerileri ekiplerine kazandırabilmeleri için yaklaşımlar aktarılıyor.

 


DAHA FAZLASI ICIN

Çalisan Katilimi: Moderasyonlu Sohbetler – Online / Offline

 

İşlevsel, etkin ve yaratıcı ekip olmaya giden yol, ekibi oluşturan bireylerin öz-farkındalığı kadar demokratik katılımına ve ortak tasarımına alan açan güvenli ve moderasyonlu sohbet ve deneyimlerden geçiyor. Ekip hedeflerinize göre öğrenme yolculuklarına da entegre ettiğimiz ve son şeklini verdiğimiz moderasyonlu sohbetleri altı ana başlık altında ele alıyoruz: Etkin Ekip Sözleşmemiz, İş-Yaşam Dengemiz, Kimlik ve Öz-farkındalık, Zamanın Ruhu, Terapi Niyetine Sanat ve Yeni Yıl Kararları

 

DAHA FAZLASI ICIN

Calisan Mutlulugu: İs’te Esenlik - Online / Offline

 

Esenlik (Wellbeing) iyi hissetmekten daha fazla bir anlam ifade ediyor. The School of Life’ta esenliğin potansiyelimize ulaşmamızı destekleyen bir gelişim süreci olduğuna inanıyoruz; bizim için neyin ve niye anlamlı olduğuna dair açık bir algıyla güne başlayabilme hali…

 

 

DAHA FAZLASI ICIN

Katılımcılarımız Neler Dedi?

“Çok sakin olduğumu düşündüğüm anlarda dahi aslında ufak öfkelerim olduğunu ve bunların bendeki yansımalarını öğrendim. Çok keyifli bir eğitim oldu.”

“Liderliğimi tekrar gözden geçirmek isteyeceğim değerde bir içerikti.”

“Yoğun hayat temposu sırasında kaçırdığım önemli değerlerimi tekrar hatırlama fırsatı buldum.”

“Her şey güzel, akıcı, gerçekçi ve doluydu. Soruları gruba sormak çok güzel. Süreç aynı zamanda içsel işlemeye devam ediyor.”

“Atölye liderinin enerjisi müthişti. Hayatı kolaylaştırıcı, çok samimi, paylaşımcı, düşündürücü ve faydalı bir atölyeydi.”

kurumsal iletisim form banner new3 

Kurumunuza Özel Programı Birlikte Tasarlayalım:

istanbul@theschooloflife.com

0532 4643899