Ayse Birsel

Ayse Birsel

Ayşe Birsel, İzmir'de doğdu. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra Fulbright bursu ile New York Pratt Institute'da masterini yaptı. İnsancıl tasarım yaklaşımı ve yenilikçi ürünleri ile 2000 yılında ABD'de en yaratıcı bin insan arasına giren Ayşe Birsel, Brooklyn Müzesi Genç Tasarımcısı Ödülü, Rhode Island School of Design'dan Mobilya Tasarım Mükemmellik Athena Ödülü’nün sahibidir. 2011'de ODTÜ Takdir Ödülü’ne layık görülen Birsel’in tasarımları Museum of Modern Art, Cooper Hewitt Design Museum ve Philadelphia Design Museum koleksiyonlarına alındı.

Ayşe Birsel’in kurucusu olduğu New York bazlı tasarım inovasyon danışmanlık firması Birsel + Seck, 20 yılı aşkın süredir, yenilikçi düşünce yöntemi ve tasarımlarıyla, ABD’de farklı sektörlerden lider markaların başarılarına katkıda bulundu. Ayşe Birsel, geliştirmiş olduğu inovasyon yöntemi ‘Deconstruction:Reconstruction™ ile şimdi de Türkiye’nin önde gelen firmalarına inovasyon danismanligi veriyor. Birsel’in Design the Life You Love (Sevdiğin Yaşamı Tasarla) isimli kitabı ABD’den sonra Türkçe olarak 2016 Şubat ayında okurlarla buluşuyor.

New York School of Visual Arts'da inovasyon süreci dersi veren Birsel, Design Management Institute 2012, 99U 2014 ve Fast Company Innovation 2014 Konferanslari da dahil olmak üzere ileri gelen tasarım ve inovasyon konferanslarında konuşur. Birsel 2014 yılında ABD Endüstri Ürünleri Tasarım Derneğinin (IDSA) Eğitim Başkan Yardımcılığına seçilmiştir ve IDSA Eğitim Sempozyumunun Başkanıdır. 3 çocuk annesi olan Birsel, New York ve İstanbul’da yaşıyor.

Birsel + Seck: www.birselplusseck.com

 Design the Life You Love: aysebirsel.com

Facebook: facebook.com/DesigntheLifeYouLove

Twitter: @AyseBirselSeck