YENİDEN İYİ HİSSETMENİN İLK GÜNÜ

Umuyoruz ki çok ciddi değildi, sadece sizi biraz perişan hissettirerek üç ya da dört gün yatakta tuttu: nezle virüsü kaptınız, alışılmadık şekilde ağır bir soğuk algınlığı ya da bir bademcik iltihabı nöbeti yaşadınız.

İyi olmamak - bariz bir biçimde - hiç de arzu edilmez. Fakat bununla birlikte telafi eden tarafları da vardır. Bir kase mercimek çorbası içtiniz, sıcak ve öğütülmüş; onun kıymetli şifasının içinize sızdığını hissettiniz: Sakinleştirici ve besleyici. Birisi size bir fincan açık çay getirdi ve bu küçük nezaket size gerçekten dokundu. Normalde ağzınıza sürmeyeceğiniz kıtır yavan bir dilim kuru tost oldukça cezbediciydi.

yeniden iyi hissetmenin ilk gunu 2 

Siz rahatsız hissederken hayatınızın bazı temaları geri planda kaldı. İşte ne olduğu o kadar da önemli görünmemeye başladı. Sizi çok sık rahatsız eden küçük şeylerden telaşa düşmek için enerjiniz yoktu. Haberlere göz atmaya bir ara verdiniz. Mesajlara ve e-postalara yanıt vermeye mecbur hissetmediniz. Cinsel iştahınız geri çekildi ve zihninizi meşgul etmeyi bıraktı. Tuhaf bir biçimde sakinleşmiş hissettiniz. Ve bu sükunet siz daha iyi hissetmeye başlarken de sürüyor.

Dün gece iyi uyudunuz. Bedeniniz yeni yeni işlev gösteriyor. Normalde farkına bile varmayacağınız şeyler olumlu bir haz kaynağı. Kolayca nefes alabiliyor olmak ilginç: havanın burun deliklerinden geçişini hissetmek ne kadar güzel; acıyla yüz buruşturmadan yutkunabilmek çok hoş. Başınızın arkasına odaklanabilirsiniz; son 48 saatte size arkadaşlık eden zonklamadan eser yok. Gözleriniz enerjik hissediyor. Beyniniz hayata dönüyor. Aç hissetmek gerçekten çok güzel. Sırf ayakta durmak bile (başınız dönmeden ya da zayıf hissetmeden) başlı başına bir haz. Düzgün kıyafetler giymek oldukça büyüleyici ve dışarı çıkmak, kısaca, bir ikram gibi.

yeniden iyi hissetmenin ilk gunu 3

 

Dünyaya yeniden kavuşurken, daha önce elde var görülmüş ama şimdi büyüleyici görünen şeylerle yeniden tanışıklık kuruyoruz. Birkaç gündür evinizin anahtarını kullanmadınız ve şimdi onu, neredeyse (ama tam değil) anladığınız bir süreçle, mahrem ev içi medeniyetiniz ile barbar dünya arasındaki tek gerçek bariyer olan çelik dili küçük rahat yarığına hareket ettirebilen çok güzel girift bir makine olarak yeni baştan görüyorsunuz. Kararlı kapanma kliğinin düz bir açılma patıyla değişmesinin verdiği saf hazzı tatmak için anahtarı kilidin içinde bir o tarafa bir bu tarafa çeviriyorsunuz. Bir ayakkabı bağı hayret verici görünüyor: kendimizi ayakkabılarımızın içine ufak ip parçalarıyla bağlamamız ve kültürümüzün bu düğümün nasıl olması gerektiği konusunda çok katı kuralları olması ne garip (teoride ipin uçlarını birbirlerine elli kez düğümleyip büyük bir top oluşturabilirsiniz ve bunu denemek cezbedicidir). İnsan, bir fermuarı kapatma sanatında yeni ustalaşmış bir çocuğun durumuna geri dönüyor, fermuarları hala (her zaman oldukları gibi) eğlence amacıyla cömertçe insanın kıyafetlerine dikilebilen hayret verici, küçük, taşınabilir mühendislik parçaları olarak gören bir çocuk.

yeniden iyi hissetmenin ilk gunu 4

 

Bu hazları tatmamız için kelimenin gerçek anlamıyla hasta olmamız gerekmiyor. Potansiyel olarak, onları saf hayal gücü alıştırmasıyla da keşfedebiliriz ama çoğunlukla birkaç gün yatakta yatmanın özel vadesini beklememiz gerekir.

Recent entries