Verimlilik Nasil Aliskanlik Haline Getirilir?

Verimli olarak tanımladığınız insanları haya edin. Hayatları en iyi alışkanlıklarla doludur. Her Çarşamba öğleden sonra bir ara verir (bir kriz olmadığı sürece) ve tenis oynarlar ya da yüzmeye giderler. Her zaman 8:30’da masalarında olurlar, gerektiği her zaman çevrelerindeki kişilere kibar teşekkür mesajları gönderirler. Ayrıntılara dalmadan önce, bir belgenin ana hatlarını belirlemek için her zaman vakit ayırırlar. Saçma heceleme ya da içerik hatalarını kontrol etmek için mesajlarını göndermeden önce her zaman kontrol ederler. Her zaman, kendilerine ulaşır ulaşmaz ya da onlarla işleri biter bitmez önemli belgeleri dosyalarlar. Tüm dosyalarını düzenledikleri belirli günleri vardır.

Bunu bir kişilik tipi olarak görme eğilimimiz var. Bu kişinin her zaman böyle olduğunu, anaokulundayken her zaman sol ayakkabıyı sağdan önce çıkardığını sanırız, bazen belki biraz hayranlık uyandırıcı olsalar da (çalışma hayatları gerçekten de çok sakin görünür) aynı zamanda bir miktar garip olduklarını da düşünürüz. Onlardan öğrenmezsiniz, yalnızca onları izler ve hayret edersiniz.

verimlilik alskanlk 1

Aslında, insanlar genellikle alışkanlık edinme konusunda çok iyidirler. Sadece, çeşitli kültürel kuvvetler, alışkanlık oluşturmanın etkileyici olmayan, heyecan verici olmayan bir girişim gibi görünmesi için birlik olmuşlardır. Kimi zaman ‘alışkanlık’ neredeyse ayıp bir kelime, biraz utanç verici, sıkıcı ve acınası bir şeyin ismi gibi görünür. Alışkanlık yaratığı, şöminenin başında terlikleriyle oturmuş bir pipoyu tüttüren, her zaman gazetenin aynı sayfalarını okuyan, her zaman televizyonda haberleri aynı zamanda değiştiren insandır.

Alışkanlık oluşturmada daha iyi olmak için şunlara ihtiyacımız vardır:

Bir: Aliskanlıklar ile ilgili daha olumlu bir fikir edinin

Alışkanlığı cezaevinin kapısını kapatmak, gün ışığının ölmesi, ortalamanın bireysele galip gelmesi olarak görmeyin. Bazı alışkanlıklar acınasıdır, bu kesinlikle doğru. Fakat bir şeyin sırf rutin ve bu nedenle de kolay ve güvenilir hale gelmesi tek başına kötü bir şey olamaz. İdeal olarak, alışkanlıklar görkemlidir, eğer o alışkanlıklar faydalı olanlarsa.

İki: Bir Zaman Belirleyin

Romantik şair, Wordsworth sık sık ayın güzelliği üzerine yazmıştır.

Bak! Ayın gökyüzü boyunca

Mutlu talihi ile süzüldüğü yere;

Saklanır o fani gözden ekseriya

Ya da görünür loşça belki,

Lakin bulutlar birbirinden uzağa uçtuğunda

Nasıl da parlaktır çehresi!

Wordsworth elbette diğer insanların onun deneyimlerini paylaşacağını ve aya daha sık bakacaklarını, bir akşam onların da bir tepenin yamacında gezinebileceklerini (ya da dükkanları dolaşacaklarını)  ve gözlerini yukarı çevirip belki de ayı göreceklerini umdu.

Fakat Wordsworth bizim ayı uzun vadede umursamamızı sağlayamazdı, çünkü alışkanlık oluşturma konusuna yeterince ilgi göstermemişti. Aya olan ilgimizi şansa ve bireyin geçici heveslerine bıraktı.

verimlilik alskanlk 2

Bunun aksine, Tsukimi, Japon ayı izleme ritüeli, belirli tarihlerde gerçekleştirilmek üzere programlanmıştır: Sekizinci ayın 15. günü ve dokuzuncu ayın 13. günü (Güneş takvimine göre). Ruh halinizin sizi yönlendirmesine ihtiyacınız yok; şans eseri bir şiir kitabına dalmanıza ve oradan cesaret bulmanıza gerek yok. Ajanda, sizin için tüm bunları hallediyor: her halükarda aya dikkatlice bakmanız gerekiyor. Bu yaklaşım daha az romantik görünüyor. Fakat insan doğasının ihtiyaçlarıyla çok daha uyumlu. Gerçek şu ki, çoğunlukla bir şeyleri yapmak için vadelere ve hatırlatıcılara ihtiyacımız var. Ve bu konuda tuhaf ya da utanç içinde hissetmemeliyiz. Bir tarih belirler, ajandanıza yazarsınız. Görevinizle bir randevu ayarlarsınız.

Eğer olayları yeterince düzenli programlarsak bir etkinlik bir alışkanlık haline gelir. Altı hafta kadar sonra, ajandaya bakmak zorunda olmayız, zaten hatırlarız.

(Bundan sonra) her seferinde daha kolay, tekrarlaması daha doğal hale gelir, davranış ortaklığı sağlamlaşır.

Üç: Biri kontrol etsin

Nihayet, alışkanlıklar için çok fazla çabalamamız gerekmiyor, adet haline geliyorlar, onları neredeyse düşünmeden yapıyoruz. Fakat buraya varmak irademiz için acı dolu bir deneyim içerebilir. İçsel direncimize karşın kendimize bir şeyler yaptırmamız gerekir. Yataktan daha erken çıkmak ya da internete girmeden çalışmak için kendimizi zorlamamız gerekir. Arada bir kaçamak yapmak cezbedici gelir. Özellikle tam da insanın tükenmiş hissettiği anda, çok fazla çaba harcamak gerekir.

verimlilik alskanlk 3

Ordu, alışkanlık oluşturmanın bir parçası olarak denetlenme fikrinden uzun süre faydalanmıştır. Başlangıçta, pantolonlarınızı ütülemek konusunda hala isteksiz olabildiğiniz ve ayakkabılarınızı kuvvetlice parlatmaktan sıyrılabilmeyi dilediğiniz zamanlarda, denetim için memnun edilmesi oldukça zor biri görevlendirilir. Fakat bunun sonsuza kadar devam etmeyeceği varsayılır. Oysa insanların çoğu azimlerini içselleştireceklerdir. Ve böylece yıllar sonra sivil hayata devam ettiklerinde kusursuz ütülenmiş pantolonlar ve iyice parlatılmış ayakkabılar giymeye devam edeceklerdir. Sırf bir başkasına rapor vermek, vazgeçmeye en yatkın olduğumuz anda bir şeye bağlı kalmak için gereken ufak ama gerekli kararlılık desteğini bize verir. Ve böylece alışkanlığın sürdürülmesi için bir miktar daha süre verilir.

Alışkanlık geliştirmenin çözümü biraz tuhaf görünecektir ama bu sorun değil. Bu, işlerin nasıl halledildiğine dair bazı oldukça hatalı fakat çok yaygın görüşleri geride bıraktığımızın bir işaretidir. Verimsizliğin norm olduğu bir dünyada, verimli bir insan olmak oldukça acayip görünen bazı davranış biçimlerini öğrenmeyi içerecektir.

Recent entries