FELSEFI MEDITASYON KILAVUZU

GIRIS

Zihinlerimiz pek çok dağınık duygu ve fikirlerle dolu: hepimiz pişmanlıklar, kıskançlıklar, acılar, endişeler ve heyecanlar deneyimliyoruz. Fakat çoğu zaman bunları analiz etmek ve bir anlam çıkarmak için kendimize zaman ayırmıyoruz. Sağlayabileceği faydalara rağmen, düşünmekle ilişkilendirdiğimiz endişelerimiz bu eylemi oldukça zor ve acı verici kılabiliyor. Ama bu üzerine düşünülmemiş deneyimlerin ağırlığı zaman geçtikçe artıyor ve onlara hakettikleri zamanı ayırmayışımızın intikamını almaya başlıyorlar. Bizleri gecenin bir yarısında uyandırıp duyulmayı talep ediyorlar, ya da tikler, seğirmeler hatta belki günü birlik hastalıklar bahşediyorlar. Sağlığımızı koruyabilmemiz için kurcalanmayı ve düzenlenmeyi fazlasıyla hakediyorlar, çünkü bu üzerine düşünülmemiş deneyimler, ihtiyaçlarımıza ve uzun vadedeki doğrultumuza dair de ipuçları barındırıyor. Yani bazı Budist yaklaşımların aksine, sadece işe yaramaz bir dağınıklıktan ibaret değiller. Onlar aslında gelecekte daha iyisine ulaşmak için çözmekle uğraştığımız benlik bulmacamızın da parçalarını oluşturuyorlar.

1. Felsefi meditasyon için her gün 20 dakikanızı ayırın. Bir kağıt ve kalem hazırlayarak rahat bir pozisyonda oturun. Kendinize şu üç soruyu sorarak başlayın:

i.          bugünlerde en çok neye kızgınım?

ii.         bugünlerde en çok ne hakkında endişeleniyorum?

iii.        bugünlerde ne hakkında merak dolu ya da heyecanlıyım?

Her kategori altına birkaç kelime yazabilirsiniz, ama yanıtlarınızı sadece belli belirsiz anlamlara gelebilecek birkaç kelimeyle, fazla derinlemesine düşünmeyerek, saf hallerine yakın kalacak gibi vermeye çalışın. Listeniz başka birisi için hiç bir şey ifade etmeyebilir. Şu örneklere benzeyebilir: "bisküviler, komşu kadın, 10:30, TBOL, yemek" veya "Anne, fatura, Selen, Levent, rüzgarda sallanan ağaçlar".

2. Kızgınlık, Endişe, Heyecan kategorilerinin her birinin altına 2 - 3 kelime yazmış olabilirsiniz (daha karanlık yerlerine uzanıyor olsanız bile zihniniz aynı anda çok fazla sayıda olguyu derleyemez).

3. Aşağıdaki soruları kullanarak her bir kategoyi (Kızgınlık, Endişe, Heyecan) sistemli bir şekilde, derinlemesine analiz edin.

Aşağıdaki soruları not etmiş olduğunuz her bir kelimeye yöneltin:

Bütün soruları yanıtlamanız gerekmiyor. Hepsi alakalı olmayacaktır. Soruları sizi başka sorular sormaya yönlendirebilecek komutlar olarak düşünebilirsiniz.

KIZGINLIK KATEGORISI ICIN SORULAR

[‘Kızgınlık’la, aslında kişi ya da durum kaynaklı, küçük ya da büyük acılarımızı kastediyoruz. Kaba bir söz, küçümsenme, kıskançlık hissi, terkedilmişlik algısı gibi. Hatalı işleyen metanet ve cesaret anlayışlarımız yüzünden, çoğunlukla kendimize bu acılarımızı analiz etme hakkı tanımıyoruz. Ama bunun bedelini de ağır bir şekilde ödüyoruz, hazmedilmemiş acılar karamsarlığa, kafa karışıklığına ve şiddet eylemlerine dönüşüyor].

- Seni kızdıran olayı detaylı bir şekilde, sanki çok kibar ve sabırlı bir arkadaşına anlatır gibi anlat.

- Olay hakkında seni en çok korkutan şey ne oldu?

- İncinmişsin, bu gayet doğal. Peki asıl inciten ne oldu?

- Hangi yanın kendisini tehlikede hissetti?

- İyi bir insan nasıl olur da o kişinin yaptığını sana yapabilir? Eğer kasten kötü niyetli değillerse, onların sebep olduğu acıların başka nasıl açıklamaları olabilir?

- Eğer bu olay devam etseydi, nasıl bir felakete sürüklenebilirdi?

- Eğer devam etseydi ne olabileceğinden korkuyorsun?

- Daha önce bu şekilde etkilenmiş miydin?

- Bu olay sana geçmişinden herhangi başka bir anını hatırlatıyor mu? Olaylar arasında benzerlikler var mı?

- Eğer bu olay bir arkadaşının başına gelmiş olsaydı, nasıl önerilerde bulunurdun?

- Bu kızgınlık anından öğrenebileceğin şey ne olabilir?

ENDISE KATEGORISI ICIN SORULAR

[‘Endişe’ ile bir yanımızın tehlike olarak algıladığı karmaşık sinyali kastediyoruz. Bu sinyal kaygılanmamıza sebep olurken endişemizin asıl köklerini açıkça ortaya dökmeyebiliyor].

- Yaklaşmakta olduğunu düşündüğün endişe verici dönemi detaylı bir şekilde anlat. Neyin yanlış gidebileceğini düşünüyorsun?

- Eğer her şey yanlış giderse sana ne olurdu?

- Eğer bu durum daha da kötüye giderse, sonra...

- Buradaki asıl tehlike...

- Her şey çok kötü gitse bile nasıl hala güçlü kalabilirdin?

- İdealinde olmak istediğin kişi bu durumla nasıl başa çıkardı?

- Hayatından başka bir olayı hatırlatıyor mu? Daha önce benzer bir durumda bulunmuş muydun?

- Geçmişte ne oldu?

- Geçmişte ne yardımcı oldu?

HEYECAN KATEGORISI ICIN SORULAR

[‘Heyecan’ ile tüm olumlu duyguları, ilgi uyanışlarını, keyif veren nostaljik anları, gelip geçici heveslerimizi, görsel hazlarımızı ve benzer şeyleri kastediyoruz].

- Sanki sempatik, ilgili bir arkadaşına anlatır gibi seni heyecanlandıran şeyi tasvir et.

- Hayatında bazı şeyleri değiştirmen gerekiyor: bu hislerinin ışığında nelerin değişmesi gerekebileceğini düşünüyorsun?

- Burada hangi iyi şeyler yatıyor?

- Hepimizin bir büyüme iç güdüsü var: bu hislerin sana hangi yönde bir büyüme çağrısı sunuyor?

- Bu heyecan verici şey benim hayatımda eksik olan şeye dair bir ipucu da barındırıyor; ne eksik olabilir? Başka ne zaman benzer bir şey hissetmiştin?

- Eğer bu şey konuşabilseydi, bana ne söylerdi?

- Eğer bu şey hayatımı değiştirmeye çalışsaydı, nasıl değişiklikler önerirdi?

- Eğer hayatımın diğer anları da bu hislerle dolu olsaydı, nasıl olurlardı?

 

Bu soruları yanıtlamanın bütün sıkıntılarınızı kesin olarak çözeceği iddia edilemez ama onlar karmaşık mesajların içindeki şifreleri çözmeye başlamanıza yardımcı olurlar. Mutlak sessizliği garanti etmek yerine, endişelerinizi azaltırlar; ruhani aydınlanma vaadleri sunmak yerine zihin açıklığını artırırlar.

Orijinal metin için tıklayın.

 resizedimage496241 PhilosophicalMeditation cretsiz pdf 3

Recent entries