Terapist Gibi Dinlemek

‘İnsanlar konuşurken onları tamamen dinleyin. Çoğu insan hiç dinlemiyor.’

— Ernest Hemingway

 

Güçlü sorular öğrenme deneyimlerimizin mührü gibidir. Cevapları dinlemek için alan açmak da… Çoğumuz artık deneyimlerimizden biliyoruz ki çevrimiçi iş ortamı kaliteli ve verimli sohbetler için birer vaha da olabilir kara delik de… Hem organizasyonlar hem de bireyler olarak içinden geçtiğimiz iyileşme sürecinde, psikolojik dirençleri aşabilen, bağları güçlendiren ve yapıcı paylaşımlara alan açan bir dinleme nasıl olabilir?

Ekibimizdekileri ve müşterilerimizi dinleme konusunda psikoterapiden öğrenebileceklerimiz var. Danışanlarını dinlerken, terapistler genellikle üç noktaya dikkat kesilir: 

• Sözcükler: “Projeyi tanımlarken sık sık ‘biz’ dediğini fark ettim; ekibin geri kalanından ve sence faydalı katkılarından söz etmek ister misin?

• Tekrarlar: “Terfi olasılığın hakkında sohbet ederken üç kere “belki” sözcüğünü kullandın. Sence neden olabilir?”

• Ton veya beden dilindeki değişiklikler: “Rakamlar hakkında konuşmaya başladığımız anda sandalyende yer değiştirdiğini fark ettim. Ne hissediyorsun onlar hakkında?”

Bir terapist gibi dinlemek, diğer kişiyi daha fazla paylaşıma teşvik etmek, merakımızı ortaya koymak ve bir fikir veya yanıt sunmamak anlamına gelir (daha fazla soru sormak amacıyla, duyduğumuzu çerçevelemek dışında).

Her zaman bir terapist gibi dinleyemeyiz elbette, enerjimizi ve sabrımızı zorlayabilir bu çaba. Ancak, otomatik pilottan çıkıp bu gayreti göstermenin faydasını özellikle görebileceğimiz zamanlar şunlar olabilir:

- bir anlaşmazlığın ortasına düştüğümüzde; taraf tutmadan herkesi tam olarak anlamak istediğimizde

- bir iç ya da dış müşterimizin geri bildirimi sırasında

- birisi bize bir şeyi halletmekte neden zorlandığını açıklamaya çalışırken

Dinlemek neden düşündüğümüzden daha önemlidir?

İnsanları daha fazla iletişim kurmaya teşvik eder ve görüşlerine zaman ayıracak kadar onlara güvendiğinizi gösterir.

İnsanların kendilerini de duymalarına, “yüksek sesle düşünmelerine” yardımcı olur.

Ve hemen tavsiye verilmediğinde mucizevi bir şey olur: İnsanların önünde, problemi kendileri çözmeleri için odaklanmış bir alan ve zaman açılır. Bu da sadece öğrenmelerine yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda ulaştıkları çözümü sahiplenmelerini sağlar.

 

İçgözlem Alistirmasi:

Bulunduğunuz rolde bir terapist gibi dinleme pratiği yapmak sizin için ne zaman önemli olabilir?

 

Çevik ekipleri yönetirken ve müşteriler ile temas kurarken merak ve tevazu ile sorular sorma, anlayışlı ve yapıcı dinleme, sözle olduğu kadar eylemle de karşımızdaki için açık ve mevcut olduğumuzu gösterme pratiklerini, psikoterapi ve felsefe disiplinlerinin bilgi birikiminden ve iç görülerinden faydalanarak müfredatımızdaki 20 duygusal beceriden biri olan ve çevrimiçi olarak sunduğumuz Destekleyici Olmak atölyesinde çalışıyoruz.

Recent entries