Sakinlestirici Yerler Üzerine

Akli dengemizi neredeyse paramparça edecekmiş gibi görünen bazı yerler vardır; çok fazla gevezelik ve gürültünün olduğu, görüş alanımızda her zaman bir ekran bulunan, telefonun durmaksızın çaldığı ve bu koşullarda sorunlarımız üzerinde sağlıklı düşünemediğimiz yerler. Sakin kalabildiğimiz, kaygılarımızı yatıştırmaya uygun olan yerlerin ise hayal dünyamıza yolculuk yapmamıza imkan sağlayan yerler olduğu söylenebilir. 

En sakinleştirici mekanlardan biri kuşkusuz denizdir: düşüncelerimizin bir okyanusun görkemi ve büyüklüğü ile birleşebileceği bir nokta; belki kordondaki bir bank ya da bir tepenin ucundaki çimenlik alan... Böyle yerlerde bizi endişelendiren ne çok şeyin aslında önemsiz olduğunu anlarız… 

Geleneksel olarak son derece faydalı bir başka yer ise mezarlıklardır. mezarların görüntüsü, hayatlarımızın kısalığını hatırlamamıza yardımcı olur ve bu sayede bizi önceliklerimizi yeniden düzenlemeye yönlendirir. 

Stresimize katkıda bulunan şeylerden biri de yeterince yalnız kalamıyor ve düşüncelerimizi derinlemesine ele alma fırsatı bulamıyor oluşumuzdur. Bu, uzun bir araba yolculuğunu kendimizi sakinleştirmek için ideal bir mekan kılar.

Sakinlik hissini en üst düzeye çıkaran şeylerden biri de çok daha büyük ve gizemli bir şeyin ufak bir parçası olduğumuzu hissettiren uzaydır. Çöller de aynı etkiyi yaratır. 

Ve elbette, bunu en iyi anlayanlar yıldızlardır …

 

 

 

 

 

Recent entries