OPUSMENIN HEYECANI

Karşılıklı arzu normalde oldukça garip bir eylemle belirtilir; başka zamanlarda yemek ve konuşmak için kullanılan iki organ, artan bir güç ve ona eşlik eden salya salgısıyla birbirine sürtünür ve baskı yapar. Normalde, ünlü sesleri telaffuz etmek ya da patates püresi veya brokoliyi damağın arka tarafına itmek için eksiksiz bir biçimde kontrol edilen dil, bu kez, belki de tekrar eden kesik hareketlerle ucuna dokunabileceği mukabili ile buluşmak üzere öne doğru hareket eder.

Kepler 9b’den ziyarete gelen bir uzaylıya burada neler olup bittiğini dikkatlice açıklamak gerekebilir.

opusmenin heyecan

Bunların amacı birbirimizin yanaklarından iri parçalar koparmak ya da diğer kişiyi hava ile doldurmak değildir.

der kuss2

Öpüşmek neden bu kadar önemli ve potansiyel olarak bu kadar heyecan vericidir?

Cinsel heyecan psikolojiktir. Bizi bu kadar tahrik eden, bedenlerimizin ne yapmakta olduğuyla pek alakalı değildir. Beyinlerimizde ne olduğudur asıl önemli olan.

Öpüşmenin heyecanı kısmen sosyal kodların sonucudur. Dudaklarınızı bir başkasınınkine kenetlemenin bu kadar önemli olması tamamen doğal ya da içgüdüsel değildir. İki insanın, işaret parmağı ile başparmak bir araya geldiğinde arada kalan boşluğu ovalamasının çok önemli olduğu bir toplum hayal edebiliriz. İleri doğru itip abductor pollicis transversus (*baş ve işaret parmağı arasında kalan kas) kaslarının karşılıklı sürtünmesinden fazlasıyla tahrik olabilirdiniz. Geceleri uyanık halde uzanıp nasıl tepki vereceklerinden tam emin olamayarak bunu birisine yapmanın hayalini kurardınız. Bunu ilk kez yapışınız muhtemelen hayatınızın sonuna kadar hatırlayacağınız bir şey olurdu. Öpüşmenin muazzam anlamı, toplumsal anlaşma ile inşa ettiğimiz bir şeydir ve temel tanımı şudur: Seni kabul ediyorum, seni öyle kabul ediyorum ki seninle birlikte büyük bir risk alacağım. Öpüşmenin yalnızca fiziksel olarak hoş bir şey olmayıp psikolojik olarak da zevkli olması bundandır.

Öpüşmek heyecanlıdır çünkü kolaylıkla tiksindirici olabilir. Ağzımızın içi oldukça mahremdir. Genellikle diş hekimi dışında kimse oraya girmez. O, sadece sizindir. Hoşlanmadığınız birinin ağzının düşüncesi tam anlamıyla ürkütücüdür. Normalde, bir yabancının dilini yüzünüzün içine doğru ittirmesi bütünüyle mide bulandırıcı olurdu; salyalarının dudaklarınızı kayganlaştırması düşüncesi dehşet vericidir. Bu yüzden birinin bunu yapmasına izin vermek muazzam seviyede kabullenmeyi işaret ediyor. Dilinizle bir başkasının arka dişlerine dokunmanın, diş minesi yalamanın cazibesiyle hiç alakası olmayan özel bir hazzı vardır. Hepimiz, güçlü kabul edilmezlik ve utanç hislerinden mustaribiz; bir başkasının öpücüğü bunun üstesinden gelmek için uğraşmaya başlıyor.

Kamuya açık kişiliğinin dışında herkesin diğer insanlar söz konusu olduğu sürece yedekte bekletilen ve yine de içeriden büyük ölçüde tanıdık olan, anlaşılması daha zor, daha derin bir benliği vardır. Bu daha derin, mahrem benlik ciddi bir öpüşme sırasında aktiftir ki bu da neye eriştiğinizi ve neyi erişime açtığınızı hissettiğinizdir. Öpücükte ağzımız, savunmalarımızdan vazgeçtiğimiz ve kendimizi bir başkasına armağan ettiğimiz ayrıcalıklı bir yer haline gelir. Tam anlamıyla teşhir edilmiş ve hassas durumdayızdır. Öpüşmek seksten bile daha heyecan verici bir şey vaat eder: yalnızlığa kısa bir paydos.

 

Recent entries