Neden Calismamiz Gerek?

Dünyanın geneli her zaman karmakarışık olacak. Fakat iş konusunda bazen radikal biçimde farklı türde bir deneyimimiz olabilir: bir sorunun üzerine düşer ve en sonunda onu çözeriz. Hayatın başka herhangi bir alanında nadiren yapabildiğimiz şekilde kaosa düzen getirebiliriz.

neden calsmamz gerek 1

Orta Çağ Japonya’sının Zen Budist rahiplerinin çalışmanın bu tür faydalarına dair sezgisel bir anlayışları vardı. Manevi huzura kavuşmak amacıyla, , Kyoto’daki karmaşık bir biçimde çizilmiş ve sınırlandırılmış tapınak bahçelerinin çakıl taşlarını tırmıklamak için, bir manastırın üyelerinin düzenli olarak çalışmalarını geride bırakmalarını öneriyorlardı. Geniş bir avlu alanının sınırları içinde keşişler, ereklerine tutarlılık ve güzellik getirebiliyorlardı. Bu tamamen kolay olmuyordu. Keşişler azimli helezon ve daire örüntüleri yapmayı çok seviyorlardı. Çizgiler genellikle çok küçük boyutlardaydı; kaçınılmaz olarak yapmış oldukları kısmın yeniden üzerine basabiliyorlardı. Tırmıklama işlemini tam olarak doğru açıda tutmak için çabalayabiliyorlardı. Bu bazen çıldırtıcı oluyordu; özellikle de sonbaharsa ve her yerde yapraklar varsa. Fakat en sonunda hepsi doğru bir biçimde düzene konuyordu. Zamanla, bir miktar özenli düzeltme ve iyi eğitimli bir el ile her şeyi olması gerektiği hale getirebiliyorlardı. Sorunlar gerçekti ama sınırlıydı ve çözülebiliyordu. Tırmıklamanın, bizim bir bulmacayı çözme deneyimimizle bir ortak noktası vardı. İlk aşamada insana tüm parçaların nereye gidebileceği konusunda hiçbir fikri yokmuş gibi gelir; karmaşık yığınlar halinde halının üzerine saçılmışlardır, bazıları da kanepenin altına kaçmıştır. Yine de, insan derinlerde tüm gerekenin zaman ve sabır olduğunu bilir. Her parça en nihayetinde evini bulacaktır. Bu çetrefillidir ama meşgul olmamız gereken pek çok şeyin aksine, güven verici, keyifli, telafi edici bir biçimde yumuşak başlı ve kontrol edilebilirdir.

Mükemmelliği sevmek bir hata olmasa da bazen çok fazla acı çekmemize neden olabilir. Yaşadığımız inatçı karmaşa ortamı içimizdeki düzeltme dürtümüze ebediyen karşı koysa da; çalışmak bu ortamda, içimizdeki güçlü kontrol ve düzen ihtiyacını tatmin etmemize yardımcı olacak sınırlı bir alan sunar.

neden calsmamz gerek 2

Hayatlarımız cezbedici bir cehalet içinde yaşanmalıdır: ne zaman ve nasıl öleceğimize dair hiçbir şey bilmeyiz; başkalarının düşünceleri büyük ölçüde bizden gizli kalır; genellikle kendi ruh hallerimize anlam veremeyiz; neredeyse hiç anlam veremediğimiz heyecanlar ve korkular tarafından yönetiliriz. İnsan halinin bu yönü, ilk İngiliz tarihçi, Bede adlı bir keşiş, tarafından kaydedildiği şekilde, 8. yüzyılda yaşamış bir Sakson savaş beyi tarafından özetlenmiştir.

"Bana öyle geliyor ki hayat küçük bir kuşun bir kış akşamı askerlerin ziyafet çektiği, meşalelerle aydınlatılmış bir hol boyunca uçuşuna benzer; ormanın dışında fırtına coşmuştur; kuş, süratle aydınlık odaya uçar sonra geldiği soğuk karanlıkta yeniden kaybolur. Biz de böyle yaşarız: muazzam bilinmezlikte yutulan aydınlık dolu anlar halinde."

-The Venerable Bede(Ulu Bede), The Ecclesiastical History of the English People (İngiliz Halkının Dinsel Tarihi)

İş, uzun süreli bir dönemde, çok doğru ve kapsayıcı bir anlayış sahası inşa edebileceğimiz alanlardan biridir. Açıklamalarımızın kesinliği ile şaşırtabiliriz. Bir şarap yapımcısı en ufak karamel tadının, hasat edildikten hemen sonra üzümlerin kamyonun arkasında normalden uzun süre kalmasından kaynaklandığını ortaya koyabilir;  bir tablo yenileyici, üzerinde çalıştığı tablonun astarının muhtemelen Fransa’da, 1850’lerde yenilendiğini tespit edebilir, bir dans öğretmeni yürüyüş biçiminizden muhtemelen solunuza dönerek uyuduğunuzu söyleyebilir.  Uzmanı için hayatın bazı küçük (ama önemsiz olmayan) yönlerinde gizemli bir şey yoktur; kazanın neden sızdırdığını ya da ses tanımanın nasıl işlediğini veya bariz biçimde kâr eden bir kuruluşun nasıl iflasın eşiğinde olabildiğini anlarlar.

neden calsmamz gerek 3

Beyinlerimiz düzeni arzular. Anlamak, tamamıyla kavranabilir olan bir dünyada yaşamak isteriz. Fakat bu doğal özlem her zaman engellenecektir. İş yoluyla sahip olduğumuz anlayış kendi içinde özellikle heyecan verici gelmeyebilir her zaman. Fakat insan varoluşunda daha geniş, daha ‘metafizik’ bir temaya hitap eder. Küçük ama gerçek bir şekilde, çalışmamız yoluyla etraftaki yabani bir ormanın küçük bir kısmını temizleyerek ekip biçiyor ve onu uyumlu, anlaşılır bir bahçeye dönüştürüyoruz.

Recent entries