Modern Yasam Ruh Sagligimizi Bozuyor Mu?

Modern hayatın önemli avantajları olduğunu inkar edemeyiz: İletişim, sağlık hizmetleri, güvenlik gibi hayati konularda epey yol kat ettik. Yine de geldiğimiz noktada günlük hayatın pek çok sıradan detayıyla başa çıkamıyoruz: Tüm bu hengamenin içinde kulağa çok basit gelen pek çok şey yüzünden kaygı duyuyor, acı çekiyor, neredeyse hasta oluyoruz.

 modern hayat ruh saglgmz bozuyor mu 4

Neyse ki her bir yaranın farklı bazı çareleri de var, sıralayalım:

1. Liyakat:

Toplumsal düzen, bireyi ve liyakati ödüllendirmek üzerine kurulu. Buna göre gerekli yetenek ve enerjiye sahipseniz ve yeterince çalışırsanız mutlaka ve daima iyi bir yere gelirsiniz. Bu makul bir yaklaşım gibi gözükse de atladığı bir nokta var: Talih. Neticede bu bakış, başarının yalnızca yetenek ve çabaya dayanmadığını, iyi ve çalışkan insanların da tökezleyebileceğini es geçiyor.

2. Bireycilik:

Bireyci toplumlar,  her şeyin bireyden ve onun başarılarından ibaret olduğunu, herkesin ayrıcalıklı bir geleceğe sahip olabileceğini iddia ediyor. Buna göre içinde yaşadığımız toplumun bir önemi yok, topluluklar umutsuz ve çaresizler için. Böyle bir ortamda sıradan olmaktan ödümüz kopuyor, olur da bu lanet bizi bulursa ne yaparız bilemiyoruz.

Bu duyguyu ehlileştirmenin yolu çoğumuzun sıradan hayatlar yaşadığını ve bunun son derece normal olduğunu kabule geçmek olabilir. Günlük hayatın ufak sürprizlerinin hakkını teslim ettiğimiz, sessiz kahramanlıkların tadına varabildiğimiz bir hayat, iyi ve nitelikli bir hayattır.

3. Sekülerlik:

Seküler bir düzene duyduğumuz ihtiyacı inkar edemeyiz. Öte yandan örneğin dinin önümüze serdiği, koskoca evrende nasıl da küçük bir yer kapladığımızı fark ederek ilerlemeye duyduğumuz ihtiyaç da azımsanamaz. Biraz şevkat ve tevazuya hepimizin, daima ihtiyacı var ve bu perspektifi ister din ister farklı bir araç kullanarak korumak bizi yatıştırabilir. Acılarımıza gömüldüğümüz anlarda yıldızlar, çöller ya da engin denizler bizi ihtiyacımız olan teslimiyete davet edebilir.

modern hayat ruh saglgmz bozuyor mu 5

4. Romantizm:

Romantik yaklaşıma göre bir yerlerde bizi yüzde yüz mutlu edecek bir ruh eşimiz vardır ve onu aramayı katiyen bırakmamalıyızdır. Gerçek dünyada işler biraz farklı gelişir: hepimiz pek çok iyi huyu olan ama bazı açılardan da birlikte olması epey zor partnerlerle, ortalama ilişkilere talim ederiz. Romantik bakışı referans alırsak halimiz acınası görünebilir.

Mesele işlerin hiç de ters gitmediğini, aslında gerçek olmayacak bir hayale inandırıldığımızı kabul etmek olabilir. 

5. Medya:

Medya, son dönemde özellikle sosyal medya hayatımızda büyük yer kaplıyor. İçeriklere büyük oranda endişe verici, paniğe ve öfkeye yol açan konular hakimken iyi yönlerimiz, onurlu davranışlarımız, olayları sorumlu bir biçimde kontrol edebilme kapasitemiz genelde görmezden geliniyor ve kendimizi bir anda yıpratıcı bir linç kültürünün tam ortasında bulabiliyoruz.

Böyle durumlarda daha çözüm odaklı bir yaklaşım kolektif öfkenin önüne geçebilir, simgesel düşmanlar yaratmanın kimseye bir faydası yoktur. Kişisel deneyimlerimiz ve kendi hayatlarımız bu yönde iyi birer referans olabilir.

modern hayat ruh saglgmz bozuyor mu 6

6. Mükemmellik:

Bir diğer mesele mükemmeliyetçilik tuzağıdır. Modern toplum bize sürekli her anlamda tatminkar, başarılı, sağlıklı bir hayat sürmenin bizim elimizde olduğunu hatırlatır. Olmuyorsa sorun bizdedir ve bunu düşünmek, her tökezlemede kendimizi hırpalamamıza sebep olur. Mükemmeliyetçiliğin panzehiri, gerçek kaygılarımız ve acılarımız olmasının son derece normal olduğunu fark edip onları gizlemekten vazgeçmektir.

 

 

 

Recent entries