MISYONUMUZU BULMAK

Misyon sahibi olmak, genellikle astronotlar gibi günlük hayatta karşılaşılması pek de mümkün olmayan kimselerle ilişkilendirdiğimiz bir durumdur.

Yani, örneğin eğlenceli bir partinin ortasında, birisi bize yanaşıp neler yaptığımızı sorduğunda, ona bir misyonumuz olduğunu söylersek, etrafımızdakilerin garip bakışlarına maruz kalmamız kuvvetle muhtemeldir.

Oysa aslında sadece astronotların değil, hepimizin hayatında bazı amaçlar vardır ve bunlar bir nevi misyonlarımızı da oluştururlar.

Aynı girişimci Elon Musk[1] gibi. Musk, üniversitede okuduğu zamanlarda kendisine açıkça sormuştur;  hayattaki misyonum ne olmalı?

Bu temel soruyu doğru olarak cevaplandırabilmek için ise, dünyanın acilen nelere ihtiyacı olduğunu ve kendi yeteneklerinin neler olduğunu hesaba katarak, kendisine 4 olası misyon belirlemiştir;

1-Uzay araştırmaları,

2-Elektrikli ulaşım

3-Yapay zeka

4-İnsanların genetik şifrelerini yeniden yazabilmek

Ve sonunda, aşağıda Obama ile fotoğrafını göreceğimiz Elon Musk bu misyonların ilk ikisine odaklanmaya karar vermiştir.

Blog misyon 1

Çoğumuzun misyonları Elon’unkiler kadar zorlu ve muazzam olmasa da, bir iş ya da hobi sahibi olmanın ötesinde bir misyon sahibi olabilmek mümkün… Peki, bizler bu tarz bir anlayışı nasıl benimseyebiliriz? Bilmemiz ve yapmamız gerekenler neler?

1-      Öncelikle hayatta bazı gerçekleri kabul edelim; mesela ömrümüz boyunca çalışarak geçireceğimiz süre, en iyi ihtimalle 50 senedir. O halde zorluk, odaklanmadır: Bize heyecan veren ve ilgimizi çeken şeylerin listesini nasıl azaltabiliriz? Bunu yaptığımızda problemimizi yarı yarıya çözmüş sayılabiliriz. Söz konusu misyon olunca yapmamız gereken en elzem şey, önem verdiğimiz şeylerden oluşan bu uzun listeyi ana bir kaç maddeye indirgeyebilmektir. Böylelikle kendimize belirli bir hedef koyup, buna ulaşmak için ne kadar efor sarfetmemiz gerektiğinin farkında oluruz.

2-      Misyon sahibi olmak bir plan oluşturmak demektir; çünkü eğer net bir amacı olan bir planımız yoksa başkalarının planlarına göre savrulmamız kaçınılmazdır.

3-      Misyon sahibi olmak ile bir konuda hevesli olmak farklı iki olgudur. Heves, bizim isteğimizden yola çıkar. Misyon ise, başkalarının ihtiyaçları etrafında şekillenir. Misyon sahibi insanlar belki sonunda para ve itibar kazanabilirler, fakat bu çıktılar onların ilk anda hedefledikleri temel amaçlar değillerdir. Misyonlar, içselleştirdiğimiz gerçek değerlerimize ait görevlerdir.

Blog misyon 2

4-      Misyonumuzu bulmaya çalışırken genelde insanlığın ne tarz sorunlarla mücadele ettiğini ve bunlar arasından bizim ilgimizi çekenleri araştırmamız gereklidir. Önemli olan bunların sayısının çok olması değil, bizim gerçekten onlarla ilgileniyor olmamızdır.

5-      İnsanlığın cebelleştiği önemli bir probleme odaklanmaya karar verdikten sonra, bu kararın misyonumuzu bulabilmek adına yerinde bir karar olup olmadığının sağlamasını şu sorularla yapabiliriz;

-          Peki bizim yeteneklerimiz nelerdir?

-          Biz bu dünyaya nasıl katkı sağlayabiliriz?

Bu soruları cevaplamak önemli ölçüde içgözlem yapmayı, deneyimlemeyi ve hatta kariyer danışmanlığı almayı gerektirebilir.

6-      Bu içsel araştırma sürecinden sonraki yapılacak diğer bir anahtar hamle ise, bizim yetenek ve kabiliyetlerimizle, dünyanın ihtiyaçlarının kesişim kümesini tespit edebilmektir: Bizim misyonumuzun bulunduğu alan burasıdır.  

7-      Misyonun misyon olma sebebi onun inanılmaz ihtişamlı olması değil, net ve açık ifade edilmiş olmasıdır. Makul, fakat can alıcı misyonlardan bazıları şu şekilde olabilir;

-Yaşlıların alacakları bakım hizmetlerini iyileştirebilmek

-Çocuklara, onların merakını uyandırıp, onları heyecanlandırabilecek şekilde müzik öğretebilmek

Blog misyon 3

8-      Misyonumuzu tasarlamak, sadece başkalarının planlarına uyum sağlayıp, onların önemli hayatlarındaki rastgele figürler olarak yer aldığımız içsel kölelik anlayışımızı bir yana bırakmamızı sağlar.

Sonuç itibariyle hepimizin hayatında misyonları olabilir ve olmalıdır da. Hem eğer bir misyonumuz olursa, gelecek sefere bir partiye gittiğimizde bize ne yaptığımızı soran kimseye sadece nerede çalıştığımızı değil, şu an yaptığımız işlerin altında yatan mantığı da anlatabiliriz. Böylelikle bizler, ismimizin önüne herhangi bir ünvan koymak zorunda olmaksızın, bu dünyaya bir misyon için geldiğimizi meşru olarak ilan edebiliriz.

 

O değil de, sahi siz de mi partiden sıkıldınız sayın okuyucu? Peki, önümüzdeki günlerde, Potansiyelimizi Nasıl Gerçekleştiririz ve Toplumsal Fayda Nasıl Sağlanır atölyelerinde kahvelerimizi yudumlarken misyonlarımız hakkında konuşmaya ne dersiniz? 

 

Orijinal metin için: http://www.thebookoflife.org/finding-a-mission/ 

 

 

 

 

[1] Elon Musk (d. 28 Haziran 1971) Güney Afrika asıllı Amerikalı mucit ve girişimcidir.[1] SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın (orijinali X.com) kurucu ortaklarındandır. SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün mimarı olarak görev yapmaktadır. Musk aynı zamanda SolarCity’nin de başkanıdır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Elon_Musk 

Recent entries