Küçük Şeylerden Mutlu Olmak

Zihnin standart alışkanlığı hayatlarımızda yanlış giden ne varsa dikkatlice bir kenara yazmak ve eksik olan her şeye takılıp kalmaktır.

Oysa yeni bir ruh halinde, belki pek çok özlemin ve karmaşanın ardından, durup yolunda giden şeylerin farkına varırız. Ev tam o anda çok güzel görünüyordur. Her şey bir yana, sağlığımız oldukça yerindedir. Öğle güneşi son derece güven vericidir. Bazen çocuklar nazik davranırlar. Kimi zaman da partnerimiz çok cömerttir. Son günlerde havalar da hep ılıktı. Dün çok mutlu bir akşam geçirdik. Şu anda işimizden fazlaca keyif alıyoruz.

Memnuniyet yaşla birlikte artan bir ruh halidir. Yirmi iki yaşından daha gençsek çiçeklerden ya da evde geçen sessiz bir akşamdan, bir fincan çaydan veya ormanda yapılan bir yürüyüşten keyif aldığımız anlar enderdir. Düşünmemiz gereken çok daha büyük, daha mühim şeyler vardır: romantik ilişkiler, kariyer hedefleri ve politik değişimler.

 kucuk seylerden mutlu olmak 1

Ne var ki zaman geçtikçe küçük şeylere karşı tümüyle kayıtsız kalmak zorlaşır. Giderek eski, büyük arzularımız bir darbe, belki de çok büyük bir darbe alır. Yakın ilişkilerin zorlu sorunlarından bazılarıyla karşılaşırız. Mesleki umutlarımız ve erişilebilir gerçeklikler arasındaki fark yüzünden acı çekeriz. Dünyanın olumlu bir yönde nasıl yavaşça ve düzensizce değiştiğini görme şansımız olur. İnsanların kötülüğünü ve budalalığını hatta kendi acayipliğimizi, bencilliğimizi ve deliliğimizi tümüyle kabulleniriz.

Ve böylece, ‘küçük şeyler’ biraz daha farklı görünmeye başlar. Bunlar, artık bizi muazzam bir kaderden alıkoyan önemsiz avuntular, hırsa yöneltilmiş birer hakaret değil; tekrar eden felaketlerin ortasında gerçek bir lütuf, kaygıları paranteze almamız ve öz eleştiriyi uzak tutmamız için bir davet, hayal kırıklıkları denizinde umut taşıyan bir dinlenme alanıdır. Bir dilim tostun, arkadaşça bir karşılaşmanın, uzun sıcak bir banyonun, bahar sabahlarının tadına varırız ve bir gün her şeyin ne kadar kötüye gidebileceğini, hatta muhakkak gideceğini de gereğince aklımızda tutarız.

Recent entries