Haberleri Kapamak

Dünyada olup bitenlerden haberdar olmayı istememiz kadar doğal bir şey yok. Ancak ruh sağlığımızı koruyabilmek adına zaman zaman tüm bunları unutmaya, bu mümkün değilse bile her an ve bütün ağırlığıyla hatırlamamaya ihtiyacımız var.

Az da olsa dengeli bir hayat sürebilmek, iç dünyaya ve dış dünyaya dair endişelerimiz arasındaki dengeyi kurabilmekle ilgilidir. Bir kriz durumunda önemli ve gerekli olan mesajı içselleştirebilmemiz, ancak mantıkla bağımızı koparacak, kendimize ve sevdiklerimize karşı sorumluluklarımızı yerine getiremeyecek hale gelinceye kadar da her dakika değişen gelişmelerin girdabında boğulmamayı öğrenmemiz gerekir. Dünyada olup bitenleri zihnimize alabilmemiz ama yeri geldiğinde seslerini de kısabilmemiz gerekir.

İnsan olmayı, bir şeyler hissedebilme yetimizle o kadar yakından ilişkilendiriyoruz ki, yeri geldiğinde hissizleşebilmenin ne kadar elzem bir başarı olduğunu unutabiliyoruz.

 haberleri kapamak 1

Konsantrasyon kapasitemizin ve duygusal kaynaklarımızın sınırları vardır. Sorumluluğumuz altında olan, bize bel bağlayan insanları önemsediğimizi gösterebilmek biraz da büyük resme olan ilgimizi ve hislerimizi sınırlandırabilmeyi gerektirir. Güncel gelişmeler ne kadar acil ve endişe verici olsa da, yaşananların her an, her dakika bizimle ilgili olmadığını hatırlamakta fayda var. Bir süreliğine de olsa kendimize odaklanma ihtiyacımızı göz ardı ettiğimiz sürece, sevdiklerimize sunabileceğimiz içsel kaynaklarımız gittikçe azalacak.

Tüm bu gündemin doğurduğu, medeniyetin sona erebileceğine kadar giden ezici endişelerden arada sırada uzaklaşmaya ve rahatlamaya ihtiyacımız var. Yer kabuğundan kilometrelerce yukarıya, uzay boşluğuna, güncel olayların bizim üzerimizdeki etkisinin önemini kaybettiği, en içinden çıkılmaz sorunların bile diğer galaksilerin tanıklığında, zamanın sonsuzluğu içinde dağılıp gittiği yere hayali bir yolculuk yapmak biraz perspektifimizi genişletmemize yardımcı olabilir. 

Bazen de kendi gündemimizden başımızı kaldırıp etrafımızı kuşatan diğer canlı türlerinin daha acayip, daha büyüleyici olan manşetlerine bir göz atmamız iyi olabilir: kerkenezler ve kar kazları, örümcekler ve kara yüzlü çekirgeler, lemurlar ve küçük çocuklar; bizim dertlerimizle hiç mi hiç ilgisi olmayan; kaygılarımızın ve panik duygumuzun ağırlığını dengeleyebilecek tüm canlılar.  

Katlanılabilir, sağlıklı bir hayat sürebilmemiz için haberlerde artık öğrenebileceğimiz önemli bir şeyin kalmadığı, temel meseleleri anladığımız ve artık haberlerin bizi dehşete düşürmek dışında bir işe yaramadığı, büyük resmi kendi haline bırakıp artık ev yaşamındaki dertlerimize ve ihtiyaçlarımıza odaklanmamız gereken noktayı ayırt edebilmemiz gerekir.

 

 

 

Recent entries